BANSKÁ BYSTRICA. Päťsto rokov od inštalácie oltára Majstra Pavla z Levoče v tamojšej Bazilike sv. Jakuba bude tento rok sprevádzať mnoho akcií umeleckého a duchovného charakteru. Diela jedného z najvýznamnejších umelcov stredoveku patria k pokladom slovenskej i európskej kultúry. Najznámejším dielom umelca je práve hlavný oltár v Bazilike sv. Jakuba v Levoči, dokončený v roku 1517, ktorý je najvyšším gotickým oltárom na svete (18,62 metra) a je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Menej sa už vie o tom, že ešte vyšší oltár postavil Majster Pavol v Banskej Bystrici a bol pýchou mesta do doby, kým sa do neho nezahryzol oheň. Ďalší významný oltár umelca však ostal vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie napriek ničivému požiaru zachovaný. Starí Bystričania to storočia označovali za zázrak.
Nielen Levočou je Majster slávny
Tvorba stredovekého umelca sa spája predovšetkým s Levočou a so Spišom, svoju výraznú stopu však zanechal aj v našom regióne – v Banskej Bystrici a dodnes sa vedú diskusie aj ohľadom jeho autorstva pri výzdobe kostola v Sásovej. Jeho banskobystrická tvorba je však menej známa, čo sa snaží zmeniť aj 500 – občianske združenie. V rámci propagácie diel Majstra Pavla chcú poňať jeho výtvarné dielo komplexne a predstaviť verejnosti aj menej známe diela.
Ako informoval predstaviteľ združenia Tomáš Slebodník, rozbehli už viacero projektov. Prostredníctvom výtvarného audiovizuálneho diela mapujú všetky pamiatky z dielne rezbára, nachádzajúce sa na území Slovenska, Poľska a Maďarska. „Našou snahou je vytvoriť nadčasové dielo s výraznou výtvarnou kamerou a nevtieravou poetikou hudobnej zložky, aby sa divák nechal unášať putovaním po dielach geniálneho rezbára, ktorého vrcholné dielo oslavuje 500 rokov. Samozrejme, Banskú Bystricu nemôžeme pri našich snahách obísť,“ dodal.
Sv. Barbora chráni „neviditeľný oltár“
Diela Majstra Pavla sú určite značka, ktorá láka do Levoče množstvo turistov z celého sveta. Banská Bystrica akoby sa z toho konceptu vymykala, hoci sa nepochybne tiež má čím pochváliť.
V kaplnke sv. Barbory v Kostole Nanebovzatia Panny Márie sa zachoval krídlový oltár sv. Barbory, jedno z popredných diel Majstra Pavla. Dokončil ho roku 1509, pričom oltárna architektúra aj rezbárske práce sú akoby prototypom levočského hlavného oltára. Ten banskobystrický je však skoro „neviditeľný“.
Turisti si ho môžu pozrieť iba v čase svätých omší, prípadne krátko po nich, alebo pred nimi. Pre turistické účely sprístupnený nie je, povolené nie je ani jeho fotografovanie. Turistický sprievodca Branislav Stančík to považuje za veľkú škodu. „S rímskokatolíckou cirkvou, ako majiteľom objektu sa zatiaľ nepodarilo nájsť kompromisné riešenie, aby sme mohli ukazovať oltár turistom aj mimo omší. Pritom turistov, ktorých mávam v skupine, táto skutočnosť vždy veľmi zaujme,“ hovorí s tým, že bystrická dielňa Majstra Pavla fungovala v meste približne dvadsať rokov.
Okrem oltára v kaplnke sv. Barbory tu vytvoril aj hlavný oltár, ktorý zhorel pri ničivom požiari v roku 1761. Meral podľa Branislava Stančíka okolo 22 metrov a bol teda približne o štyri metre vyšší ako levočský.
O autorstve v Sásovej sa stále vedú diskusie
Majster Pavol z Levoče sa často spomína aj v súvislosti so sochárskou výzdobou v Kostole sv. Antona a Pavla pustovníkov v Sásovej, ktorý bol pravdepodobne postavený v prvej polovici 14.storočia.
Tvorba hlavného neskorogotického oltára sv. Antona a Pavla z roku 1500 sa podľa niektorých štúdií tiež pripisuje Majstrovi Pavlovi, oveľa pravdepodobnejšie však je, že ide o dielo niektorého z jeho žiakov, prípadne skupiny autorov z jeho rezbárskej školy.
Rovnako sa dlhé roky polemizuje aj o soche sv. Šebastiána na bočnom neskorogotickom oltári, ktorý svojim výtvarným poňatím tiež pripomína rukopis Majstra Pavla. Aj v tomto prípade je však pravdepodobnejšie, že ide o prácu Majstra z Hrabušíc.
Ján Kollár z Dokumentačného centra Sásová hovorí, že aj kvôli týmto neuzatvoreným odborným diskusiám by bol vhodný ďalší umelecko – historický výskum výzdoby kostola. „Datovanie, či nejaké autorské značky v týchto prípadoch chýbajú, takže skúmanie by mohlo byť o to zaujímavejšie,"dodal.