BANSKÁ BYSTRICA. Majsterka ľudovej umeleckej výroby Oľga Lórantová z Hornej Lehoty dotiahla výrobu kraslíc na vysokú umeleckú úroveň, ktorú dnes obdivujú v mnohých kútoch sveta. Svoje majstrovstvo predviedla tesne pred Veľkou nocou aj v Regionálnom centre remesiel ÚĽUVu v Banskej Bystrici.
Od chvíle, kedy vyrobila svoju prvú kraslicu, ubehlo viac ako tridsať rokov. „Na začiatku som vôbec netušila, že raz by som sa mohla výrobou kraslíc zaoberať aj profesionálne. Pustila som sa v tom čase do zdobenia vajíčok iba preto, aby som mala čo dať na veľkonočný stôl,“ hovorí. Kraslica je podľa nej symbolom zrodu života, jari, zelenej trávy. „Je to oslava prebudenia prírody zo zimného spánku a symbol všetkej tej krásy, čo nám znovu sľubuje život,“ hovorí s nadšením.
Po svojej prvej kraslici postupne skúšala nové postupy farbenia a formy zdobenia. Jej jemný spôsob vyškrabávania a vzory sú v nej vraj zakódované kdesi v podvedomí. Nikdy si totiž vzory nepredkresľuje, ani nad nimi dopredu nepremýšľa. „Jednoducho vezmem prichystané vajíčko do ruky a vyškrabávam. Odkiaľsi zvnútra sa námety vynárajú sami,“ hovorí.
Než však príde k samotnému zdobeniu, čaká ju dlhý proces prípravy kraslice. Aj túto fázu dotiahla za dlhé roky do vlastnej podoby, ktorá jej vyhovuje najviac.
„Som na Slovensku prvá, ktorá tento postup vymyslela, lebo spôsoby predprípravy kraslíc sú naozaj rôzne. Mne sa však práve táto – hoci veľmi zdĺhavá a náročná, osvedčila najviac.“
Vajíčko pečené
Vajíčka najprv dôkladne poumýva, aby na nich nezostala žiadna mastnota. Jemne ich vždy prepláchne aj zvnútra, lebo zvyšky bielkov a žĺtkov sa časom rozkladajú a môžu začať páchnuť. Na rozdiel od väčšiny krasličiarok ich potom farbí za studena. Následne vajíčka na krátku dobu ponorí do horúceho vosku, aby sa na nich vytvorila jemná vrstva. Až potom vajíčka vyfukuje a to tiež netradične – iba cez jednu dierku.
„Možno sa to zdá náročnejšie, ale pod tlakom vzduchu to ide výborne. Potom ich ešte upečiem v rúre, vďaka čomu sa odstráni hrubšia vrstva vosku,“ dodáva s tým, že až jemná vrstva vosku sa dá dobre vyleštiť.
Vo finálnej fáze ešte vstriekne trochu horúceho vosku dovnútra vajíčka cez injekčnú striekačku a jemne ho potočí. Tak sa zvnútra vytvorí ochranný film, v ktorom sa dobre prichytí aj šnúrka na upevnenie vajíčka.
Až potom vajíčka jemne vyleští a môže sa pustiť do škrabania. Pri ich výzdobe využíva predovšetkým jemné ornamenty, či rastlinné motívy.
Pochodila kus sveta
Vďaka svojej tvorbe už pochodila Oľga Lórántová mnohé krajiny sveta. „Najväčší záujem o moju tvorbu bol všade tam, kde si uchovávajú veľkonočné tradície – napríklad v Rakúsku, Nemecku, či u amerických Slovákov. Veľkým prekvapením však u mňa bol záujem zo strany Japoncov. Hoci naše ponímanie Veľkej noci im je vzdialené, majú radi všetky remeselné výrobky s jemnými a drobnými motívmi, takže moja práca ich veľmi zaujala,“ hovorí.
Kraslice pre ňu nie sú iba záležitosťou Veľkej noci, vyrába ich počas celého roka. „Keby som sa k nim týždeň nedostala, určite by som bola celá nesvoja,“ hovorí.