TÁLE. Nákazám hroziacim v prípade, ak dôjde k poklesu zaočkovanosti, napríklad aktuálne osýpkam, ružienke či mumpsu, pri ktorých bol aj na Slovensku zaznamenaný pokles, sa venujú odborníci na XXII. Červenkových dňoch preventívnej medicíny. Dvojdňový odborno-vedecký kongres s medzinárodnou účasťou sa začal dnes na Táľoch a zúčastňuje sa na ňom okolo 70 epidemiológov, ktorí pracujú na poli prevencie a surveillance prenosných ochorení, ale i odborníci venujúci sa epidemiológii chronických neprenosných chorôb.
Ako TASR informovala Mária Avdičová, podpredsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti a vedúca odboru epidemiológie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ), účastníci diskutujú aj o problematike postojov obyvateľstva k očkovaniu či o edukačných a intervenčných aktivitách vedúcich k vyššej zaočkovanosti slovenskej populácie.
Podľa Avdičovej ak priemerná zaočkovanosť klesne pod 95 percent v prípade spomínaných chorôb, vytvára to už podmienky pre ich šírenie. Aktuálne celoslovenské výsledky kontroly zaočkovanosti v rámci pravidelného povinného očkovania detí prekročili hranicu 95 percent s výnimkou základného očkovania proti MMR (očkovanie proti osýpkam, príušniciam, ružienke) v ročníku narodenia 2014, kde zaočkovanosť dosiahla 94,5 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím bol zaznamenaný mierny vzostup pri základnom očkovaní proti diftérii, tetanu, pertussis, infekciám vyvolaným H. influenzae typu B, vírusovej hepatitíde typu B a poliomyelitíde ako i proti invazívnym pneumokokovým ochoreniam.
Hygienici varujú
Ako pokračovala Avdičová, na úrovni krajov sa zaočkovanosť pohybovala od 92,1 percenta (preočkovanie proti MMR v 11. roku života v Trenčianskom kraji) po 98,8 percenta (preočkovanie proti diftérii, tetanu, pertussis a pod. v 13. roku života v Nitrianskom kraji). Na úrovni okresov hranicu 95 percent zaočkovanosti nedosiahlo 43 okresov a na úrovni pediatrických obvodov hranicu 90 percent zaočkovanosti nedosiahlo 24,1 percenta z celkového počtu 1219 obvodov. Najviac v Bratislavskom a Trenčianskom kraji.
"Najvyššia miera odmietania povinného očkovania v ročníkoch narodenia detí podliehajúcich aktuálnej kontrole bola zistená v rámci základného očkovania proti MMR, a to v ročníku narodenia 2013 (3,3 percenta) a 2012 (3,1 percenta). Najviac v Trenčianskom a Bratislavskom kraji. V kontrolovanom období bolo RÚVZ zaevidovaných spolu 517 odmietnutých povinných očkovaní v základnom očkovaní a 378 odmietnutých preočkovaní. Kompletné odmietnutie povinného očkovania bolo nahlásené u 765 detí," konštatovala Avdičová.
Rizikové skupiny
Ako dodala, zaočkovanosť v rámci pravidelného povinného očkovania detí dosahovala dlhodobo v SR úroveň 98 až 99 percent. V súčasnosti sa celoslovenská zaočkovanosť pohybuje na úrovni 94,5 až 97,7 percenta. V ďalšom období je preto potrebné udržať priaznivú úroveň kolektívnej ochrany proti všetkým ochoreniam zaradeným do Národného imunizačného programu SR vzhľadom na riziko zavlečenia infekčných ochorení na naše územie.
V súvislosti s osýpkami ako staronovou hrozbou Avdičová reagovala: "V súčasnosti je na Slovensku približne 383.000 vnímavých osôb, čo predstavuje 7,1 percenta populácie. Z toho najviac vnímavých je v skupine do jedného roka a vo veku 30 až 45 rokov. K najrizikovejšej skupine patria deti z rodín antivakcinačne zameraných a rómske deti. V posledných 18 rokoch nebol na Slovensku eliminačný proces osýpok narušený výskytom autochtónnych prípadov a niekoľko importovaných prípadov z krajín s vyššou alebo vysokou incidenciou epidemiologickú situáciu zatiaľ neovplyvnilo."
Podľa nej však napriek tomu nemôžu byť odborníci so súčasnou situáciou v zaočkovanosti a vnímavosti našej populácie voči osýpkam spokojní.