SLOVENSKÁ ĽUPČA. Od januára 2015 až do apríla tohto roka žil Hrad Ľupča rozsiahlou obnovou Horného nádvoria.
Išlo o ďalšiu časť hradu, ktorú sa podarilo Železiarňam Podbrezová ako vlastníkovi pamiatky, obnoviť. V nasledujúcich rokoch chcú pokračovať záchranou ďalších častí hradu.
Včera večer predstavili výsledky obnovy nádvoria verejnosti, pričom na slávnosti ožil aj príbeh Márie Séči, známej ako Muránska Venuša a jej manžela, palatína Františka Vešeléniho. Na obnovenom nádvorí si po stáročiach symbolicky potvrdili svoje manželské sľuby. Nešlo pritom o náhodu – obnova nádvoria totiž zahŕňala aj komnatu Márie Séči, ktorá sa teraz stala jednou z atrakcií hradu. Arkier komnaty, z ktorého sa vraj zvykla dívať na podhradie, je jednou z dominánt vonkajšej časti hradu. Práve Slovenská Ľupča patrila popri Muráni k najobľúbenejším panstvám manželského páru.
Voda robila nemalé problémy
Kastelán hradu Vladimír Homola informoval, že v rámci prvej etapy sa im podarilo odvodniť Horné nádvorie, čím vyriešili jeden z výrazných problémov hradného areálu. Vlhkosť totiž nielenže poškodzovala omietky nádvoria, no podpisovala sa aj na statických poruchách stavieb.
„Tiež sa nám podarilo zreštaurovať fasády vonkajšieho nádvoria, čím sme mu vrátili pôvodný výraz z 15. – 18. storočia a obnoviť dlažbu nádvoria, “ doplnil kastelán s tým, že v rámci druhej etapy obnovy sa pustili aj do reštaurovania dvoch miestností. Ide o už spomenutú komnatu Márie Séči a tiež vedľajšiu miestnosť, takzvanú Frau zimmer , ktorá slúžila komorným šľachtičnej.
Odstránili nevhodné zásahy z 20. storočia
Vladimír Homola dodáva, že počas obnovy sa museli vyrovnať aj s nevhodnými stavebnými zásahmi z 20. storočia.
Išlo predovšetkým o päťdesiate roky, kedy sem v rámci neslávne známej Akcie R nasťahovali okolo 200 rádových sestričiek. Vtedajší Pamiatkostav urobil stavebné zásahy pre potreby ich bývania, ktoré sa však negatívne podpísali na historickej stavbe. Boli tu napríklad steny natreté olejovými farbami, či nevhodné výplne arkádových chodieb. „So všetkým tým sme sa museli postupne vyrovnať,“ dodal kastelán.
Replika postele je lákadlom obnoveného priestoru
Jedným z lákadiel hradu je po obnove už spomenutá komnata Márie Séči, ktorá je prezentáciou života zo 17. storočia. Postavili tu aj dve kachľové pece, ktoré zrekonštruovali na základe archeologických nálezov kachlíc.
Jedna z nich priamo v komnate šľachtičnej, druhá sa nachádza v jej predpolí – v izbe, ktorá slúžila komorným. Centrom priestoru so zreštaurovaným stropom z roku 1612 je replika postele, ktorej kedysi Muránska Venuša spávala. Jej originál je v depozite hradu Červený Kameň, no je výrazne poškodená. Priamo z arkiera izby sa môžu návštevníci pozrieť na podhradie. Ide o výraznú vonkajšiu dominantu hradu. Z tohto okna sa vraj zvykla pozerať aj Muránska Venuša na okolie.
Obnovu hradu robia železiari postupne
Výška projektového grantu z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu na obnovu Horného nádvoria sa pohybovala vo výške viac ako 478 tisíc eur eur. Železiarne Podbrezová spolufinancovali projekt sumou viac ako 119 tisíc eur.
Vedúca oddelenia projektov Železiarní Podbrezová Lenka Sotáková je spokojná, že v rámci obnovy Horného nádvoria sa im podarilo dosiahnuť všetky ciele, čím mohli dať do užívania ďalší veľký celok obnoveného hradného areálu. V budúcnosti chcú pokračovať záchranou ďalších častí hradu, čo však bude podľa nej finančne veľmi náročné.
Obnovu Ľupčianskeho hradu spoločnosť realizuje od roku 2002, postupne prešli od opravy striech, cez fortifikačný systém, obnovu Gizelinho paláca, kamenných dlažieb na dolnom nádvorí, vynovenia kaplnky a najvyššieho poschodia Rubigallovej veže.
Nechýbala svadba
Včerajšiu slávnosť obohatili organizátori o dobové tance, hostinu a svadobný obrad Františka Vešeléniho a Márie Séči.
Otvorili tiež výstavu z priebehu rekonštrukcie a návštevníci mohli vidieť aj časozberné video, zachytávajúce viac ako dva roky trvajúce rekonštrukčné práce.
Na akcii nechýbali zástupcovia Nórskeho kráľovstva na Slovensku, či Úradu vlády, keďže projekt bol realizovaný v rámci programových oblastí Ochrana a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva a podpora diverzity v kultúre a umení v rámci európskeho kultúrneho dedičstva.