BANSKÁ BYSTRICA. Priamo pred sídlom Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorému šéfuje Marian Kotleba, dnes zorganizovalo združenie Nová generácia tlačovú konferenciu.
Postupne chcú demaskovať pôsobenie kontroverzného politika na čele župy. Dnes predstavili prvých „päť prázdnych sľubov“ Kotlebu, vo výpočte fatálnych zlyhaní župana chcú v najbližších týždňoch pokračovať.
Sídlo župy, či stranícka bunka?
Prvú časť analýzy zamerali na župu ako „odkladisko“ straníckych funkcionárov, výpalné od zamestnancov, na Kotlebu ako neschopného hospodára, či na sľubovaný boj s korupciou, ktorý zlyhal na plnej čiare.
„Pred voľbami v roku 2013 boli občania dlhodobo nespokojní s tým, ako stará generácia politikov vedie tento kraj. Neriešili sa základné problémy aj preto 70 tisíc voličov v kraji vtedy zvolilo protestnú voľbu,“ hovorí predseda združenia Tomáš Smutný.
Voľba Kotlebu za župana mala byť zdvihnutým prstom starým politikom a volaním po zmene systému. Pre mnohých však prišlo tvrdé vytriezvenie, lebo podľa Tomáša Smutného sa Marian Kotleba od začiatku zaradil do vychodených chodníčkov starých politikov a práve naopak – klientelizmus a korupciu, ktorým sľuboval boj, postavil na celkom nový level.
„V spolupráci s ekonomickým think-tankom INEKO sme odhalili niekoľko desiatok jeho prešľapov a prázdnych sľubov a postupne ich chceme jeho voličom predstaviť,“ hovorí.
Teplé miesta pre straníkov
Výberové konania na dôležité posty v kraji podľa Tomáša Smutného úplne zlyhali a kritériom nebola vo väčšine prípadov odbornosť, ale stranícka knižka. Je to nielen prípad jeho manželky Frederiky, ktorú zamestnal ako referentku pre oznamovanie protispoločenskej činnosti, ale napríklad aj svojej bývalej asistentky Ivany Slivkovej , ktorú postavil na čelo predstavenstva najväčšej župnej firmy. „Banskobystrická regionálna správa ciest je firma, ktorú priamo spravuje samosprávny kraj. Firmu riadi bývalá asistentka Mariána Kotlebu, ktorú do funkcie aj politicky dosadil. Asistentka Mariana Kotlebu rozhoduje o tom, ako firma minie 20 miliónov eur ročne,“ dodal.
Na zlé hospodárenie firmy podľa neho poukazuje aj to, že miera elektronických aukcií sa znížila z 80 na úbohých 12,5 percenta.
Ďalším príkladom je podľa neho poslanec národnej rady Milan Uhrík, ktorý je zároveň riaditeľom Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja. „Človek bez skúseností, bez znalostí potrieb kraja, ktorý ani nepochádza z nášho kraja, sedí na dvoch stoličkách a dva týždne v mesiaci z Bratislavy “riadi” úrad samosprávneho kraja. Jeho jedinou odbornosťou je stranícka knižka,“ upozornil Smutný.
Zoznam straníkov, ktorým teplé miesta zabezpečil Marián Kotleba je však podľa neho omnoho dlhší.
Kotleba otvoril Pandorinu skrinku mečiarizmu
Smutný sa dotkol tiež dávnejšie medializovanej kauzy „výpalného“ od straníkov ĽSNS, ktorým zabezpečil Kotleba miesta na župe. „Marian Kotleba vypaľuje každý mesiac svojich zamestnancov 20 percent ich platov, čo je nemysliteľné,“ doplnil. Nová demokracia chce v tomto smere Dalej pokračovať na zisťovaní údajov, koľko ľudí zo župy takéto peniaze odvádza.
Aj toto je podľa Smutného dôkaz, že Kotleba svojim správaním oživil 90. roky, „ktorých symbolom boli hrubokrkí chlapci vypaľovali slušných ľudí. Praktiky Mariána Kotlebu sú nebezpečným otváraním Pandorinej skrinky mečiarizmu."
Označili ho za neschopného hospodára
Smutný spochybnil tiež fakt, ktorým sa Kotleba rád hrdí – že po ekonomickej stránke sa život župy zlepšil. „Opätovne však klame. Kvôli jeho neschopnosti prišiel kraj o 135 miliónov eur. Bežní občania si tak vysokú sumu len ťažko vedia predstaviť. Keď si to rozdelíme na konkrétne realizované projekty, tak za tieto peniaze mohol kraj opraviť viac než 800 kilometrov ciest, mohlo sa opraviť 35 nemocníc, prípadne by si teoreticky mohla každá rodina v kraji dostať 800 eur ."