BANSKÁ BYSTRICA. Vyše stovka medicínskych odborníkov dala dnes v Banskej Bystrici definitívnu bodku za prípadom ochorenia na botulizmus, ktorý sa v tomto meste vyskytol v auguste 2015. Odborný seminár pod názvom Alimentárny botulizmus - staronová výzva pre verejné zdravotníctvo sa uskutočnil v Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) a prioritne sa venoval faktom a argumentom prípadu 43-ročného pacienta, ktorý ochorel na botulizmus po požití cícerovej nátierky miestneho producenta. TASR o tom informovala hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová.
Odborníci: odpadkový kôš za tým nebol
"Seminár vyvrátil nepravdu o odpadkovom koši, upozornil na to, že baktéria Clostrídium botulinum typu A sa v SR nenachádza, ale sa nachádza v 67 percentách pôdy v Argentíne, odkiaľ bol cícer do Európy dovezený. Po mnohých pravdu skresľujúcich, nepravdivých a zavádzajúcich informáciách vo viacerých médiách si prítomní vypočuli z úst lekárov II. Neurologickej kliniky pri SZU Rooseveltovej nemocnice celý priebeh diagnostiky, ktorá sa ukázala ako správna (botulizmus) a zachránila pacientovi život. Rovnako podrobnosti jeho liečby od prijatia až po prepustenie. Liečili ho 78 dní a liečba stála viac ako 15.000 eur, len cena séra bola vyše 8600 eur," zdôraznila Tolnayová.
Odborníčky na epidemiológiu ocenili postup okrem lekárov Rooseveltovej nemocnice i pracovníkov relevantných odborov - epidemiológie, hygieny výživy, mikrobiológie banskobystrického RÚVZ v tomto prípade, ktorý zároveň odporúčali zaviesť do medicínskych učebníc ako príklad správneho a vysoko odborného postupu pracovníkov verejného zdravotníctva pri ochrane zdravia obyvateľstva.
Ostal čiastočným invalidom
"Všetci odborníci sa zhodli na základných overiteľných a nevyvrátiteľných faktoch - pacient ochorel na botulizmus po požití výrobku producenta zdravej výživy, postup odborníkov banskobystrického RÚVZ bol vysoko profesionálny a aj napriek útokom mnohých médií neochvejný, rovnako i postup lekárov, ktorí pacienta liečili. Choroba zanechala na ňom svoje dôsledky a ostal čiastočným invalidom," dodala Tolnayová.
Okrem pracovníkov odborov epidemiológie, hygieny výživy a mikrobiológie z celého Slovenska sa na seminári zúčastnil aj hlavný hygienik SR Ján Mikas a ďalší odborníci.
Stanovisko spoločnosti AlfaBio:
Najvyšší kontrolný orgán Úrad verejného zdravotníctva v čase ukončenia šetrenia celého prípadu kauzu uzavrel a potvrdil, že všetky doterajšie testy z neotvorených výrobkov rovnakej šarže jednoznačne vylúčili prítomnosť akejkoľvek formy Clostridium botulinum vo výrobkoch, preto považuje výrobky Alfa Bio za zdravotne bezpečné. Rovnako tak nezávadnosť výrobkov potvrdila aj Štátna veterinárna a potravinová správa, laboratórne testy výrobkov šarže rovnako tak výrobkov z chladničky pacienta nepotvrdili prítomnosť baktérie.