BANSKÁ BYSTRICA. Pri príležitosti 300. výročia narodenia osvietenskej panovníčky Márie Terézie , reformátorky a podporovateľky umenia a vzdelanosti, pomenovali dnes v Štátnej vedeckej knižnici nádvorie jej menom. Stalo sa tak v rámci Tereziánskeho dňa v Župnom dome, počas ktorého je pripravených množstvo atraktívnych programov.
„Mária Terézia síce Banskú Bystricu nenavštívila, no svojimi reformami výrazne ovplyvnila aj život tohto významného mesta. Pomenovaním nádvoria po nej chceme poukázať na skutočnosť, že rovnako ako patril k jej prioritám rozvoj vzdelania a kultúry, tak je to aj v prípade Štátnej vedeckej knižnice,“ hovorí odborná pracovníčka oddelenia bibliografie ŠVK Mária Bôbová.
Manažérka kultúry Ľubica Laššáková informovala, že v bohatom celodennom programe sa budú konať prednášky renomovaných odborníkov z Historického ústavu SAV, z Katedry histórie UMB, ako aj špecializovaných pracovníkov Štátnej vedeckej knižnice, zamerané na osobnosť a prínos Márie Terézie. Súčasťou programov bude aj komentovaná prehliadka Župného domu v dobových kostýmoch. Podvečerný program v Átriu knižnice a na novopomenovanom „Nádvorí Márie Terézie“ spestrí koncert tria basetových rohov – Lotz Trio.
Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici bola jednou z prvých slovenských kultúrnych inštitúcií, ktoré si už začiatkom toho roka pripomenuli 300. výročie narodenia osvietenskej panovníčky.
Ešte v priebehu januára otvorili v knižnici výstavu starých tlačí pod názvom Čo skrýva historický fond ŠVK, ktorú pripravili tiež pri príležitosti 300. výročia narodenia panovníčky.
Išlo o prvú časť výstavy z celoročného cyklu Odkaz reforiem Márie Terézie pre súčasnosť, pričom návštevníci mohli na výstave vidieť historické knižné a listinné skvosty z obdobia vlády Márie Terézie (1740-1780).