BANSKÁ BYSTRICA. Stredoslovenskému múzeu (SSM) v Banskej Bystrici sa v rokoch 2016 a 2017 podarilo vďaka prostriedkom z Fondu na podporu umenia a z vlastných zdrojov zreštaurovať a zachrániť dobový nábytok a kolekciu hodín, urobiť výskum jedného z najvzácnejších zbierkových predmetov, ktorým je unikátna gotická plastika Hlavy sv. Jána Krstiteľa, ale tiež pripraviť katalóg jedinečnej zbierky mortuárií u nás, a to v celkovej hodnote takmer 38.000 eur.
Ako TASR informovala Gabriela Benčová, manažérka SSM, nábytok, ktorý slúžil v domoch starých bystrických rodín, získali do svojich zbierok ešte v minulom storočí. Po zásahu reštaurátora Tibora Kováča, ktorý mu prinavrátil pôvodnú podobu, bude tvoriť dominantný prvok Salónu Antona II. Radvanského a Terézie Brunswickovej v novej expozícii v Thurzovom dome.
"V depozite múzea sa nachádza aj vzácna kolekcia stolových, nástenných a podlahových hodín. Z celkového počtu 70 kusov sa pokúsia reštaurátori obnoviť 30 najvzácnejších exemplárov. Šikovné ruky, vynaliezavosť, ale i trpezlivosť Tibora Kováča vdýchla život už 12 z nich, aby tak opäť začali merať nekonečný čas. Podľa reštaurátora naša kolekcia po obnove bude jednou z najrozsiahlejších a najzachovalejších na Slovensku," priblížila Benčová.
Unikát, ktorým je Hlava sv. Jána Krstiteľa, historici zaraďujú medzi najlepšie rezbárske práce európskeho sochárstva druhej polovice 15. storočia. SSM ho získalo v roku 1909 a Slovensko reprezentovalo na najvýznamnejších výstavách vrcholného gotického umenia v Paríži, Berlíne, Bruseli či v Štrasburgu.
"V záujme zvýšenia ochrany tohto skvostu bolo potrebné uskutočniť podrobný reštaurátorský výskum. Pri ňom sa použili nové metódy, možnosti a technológie, aby sa overila pôvodnosť plastiky a potvrdil odborný obraz o materiáloch, technológii a technike jej pôvodnej originálnej úpravy," zdôraznil historik SSM Filip Glocko.
Odborný výskum a spracovanie návrhu viedla popredná reštaurátorka Eva Bezúchová a potvrdila aj to, že gotická plastika je jedným z najvzácnejších zbierkových predmetov fondu SSM.
Múzeum zakončilo aj štvorročné úsilie o záchranu vzácnej kolekcie dvoch stoviek smútočných oznámení - mortuárií. Počtom a časovým rozsahom patrí medzi najväčšie zbierky hodvábnych a papierových pohrebných erbov v celoeurópskom priestore. Okrem významného zdroja pre genealogické a heraldické bádanie, poskytuje oporu k výskumu stredoeurópskej pohrebnej kultúry z obdobia od 18. až do začiatku 20. storočia.
"Literatúra k tomu u nás vo väčšom rozsahu neexistuje. Vedeckou analýzou a dokumentáciou našej zbierky mortuárií sme publikáciou nielen zavŕšili projekt záchrany a prezentácie kolekcie mortuárií, ale predkladáme i základnú publikáciu k tejto téme," dodal riaditeľ SSM Roman Hradecký. Premiéru bude mať počas 14. ročníka Festivalu múzeí 26. júna v Liptovskom Mikuláši.
ekc vs