PRIECHOD. Šesť zabitých oviec ostalo v košiari súkromného chovateľa Jána Palúcha pri obci Priechod po tom, ako sa sem pred niekoľkými dňami podarilo dostať vlkom.
Ján Palúch hovorí, že niečo podobné sa stalo po prvý raz a vlčiu svorku neodradil ani elektrický ohradník a psi, ktorí salaš strážia.
„Zamestnanci salaša síce počuli uprostred noci mečať ovce aj brechajúcich psov, no celé sa to udialo rýchlo. Kým stihli vybehnúť, bolo už niekoľko oviec mŕtvych,“ hovorí majiteľ. Mohli už teda iba počítať straty. „V noci sme zvykli psov uväzovať, aby sme zamedzili akémukoľvek útoku na ľudí, teraz ich už v noci púšťame. Sú však za elektrickým ohradníkom, z ktorého sa nedostanú,“ povedal.
Najlepšou ochranou sú ovčiarske rasy psov, vycvičené pre tento účel
Dobrovoľný strážca prírody Jaroslav Slašťan hovorí, že takéto situácie sú v horách bežné a jedinou spoľahlivou ochranou stáda sú kvalitné plemená ovčiarskych psov, ktoré sú navyše vycvičené tak, že dokážu medzi sebou spolupracovať. „Vtedy býva riziko, že sa vlci k stádu dostanú, minimálne. Treba si uvedomiť, že vlk je prirodzený obyvateľ lesov a že sa neživí mrkvou,“ hovorí ochranár s tým, že neraz typické ovčiarske rasy nahrádzajú na salašoch bežnými plemenami, ktoré na boj s vlkom nestačia. Majú totiž pred nimi prirodzený rešpekt.
Odmieta tiež domnienky, že by mohlo ísť o alfa pár, ktorý učil svoje mláďatá loviť. „Vlčie mláďatá sa rodia koncom apríla, prípadne začiatkom mája, takže toto by bolo priskoro. Na lov sa vydávajú až v čase, keď majú 20 – 30 kíl, teda niekedy na jeseň,“ hovorí.
Vlk je pozoruhodný predátor s obdivuhodným sociálnym usporiadaním v rámci svorky a v lesoch má nezastupiteľnú funkciu. Vrcholové predátory ako vlk sú pre fungovanie lesa veľmi dôležité. Keďže sa pri lovení zameriava predovšetkým na chorú a oslabenú zver, zvykne sa mu hovoriť aj lekár lesa.
Pre ľudí, ktorí sa v lese pohybujú, predstavujú vlci minimálne nebezpečenstvo, stretu s človekom sa vyhýbajú.