BANSKÁ BYSTRICA. Po vlaňajšom náleze piecok z doby laténskej sa podarilo archeológom v areáli kaštieľa Radvanských vykopať ďalší pozoruhodný objav. V rámci záchranného archeologického výskumu, ktorý súvisí s obnovou kaštieľa, našli pri jeho západnej fasáde pozostatky starších objektov z raného stredoveku. Archeológ Martin Kvietok zo spoločnosti Midland Adventure, ktorá v spolupráci so Stredoslovenským múzeom výskum realizuje, považuje tento objav za mimoriadne hodnotný.
„Na základe nájdenej keramiky sme nález datovali do 9. storočia. Pre Banskú Bystricu je to jeden z mála nálezov z tohto obdobia, hoci vo Zvolenskej kotline máme takéto osady zdokladované od Zvolena až po Slovenskú Ľupču,“ dodal.
Datovanie keramiky potvrdila aj archeologička Marta Mácelová, ktorá sa týmto obdobím dlhodobo zaoberá. Podľa Martina Kvietka je tento nález ďalším dokladom, že osídlenie bolo na tomto mieste dávno pred obdobím výstavby najstaršieho zachovaného objektu kaštieľa. Tou je práve západná časť z prelomu 14. a 15. storočia, pri ktorej sa teraz kope.
Strategická poloha osady
„Zrejme sa tu rôznych stavebných úpravách a prestavbách postupne robili terénne zásahy, ktoré zlikvidovali staršie osídlenie,“ dodal archeológ s tým, že osada z obdobia Veľkej Moravy sa nachádzala na strategickom mieste. Ten tvoril ostroh na sútoku dnešného Malachovského potoka a Hrona. Nachádzala sa pri starej ceste, ktorá smerovala z juhu smerom na Kremnické vrchy a Turiec.
Výhodou takéhoto situovania osady zrejme bolo aj to, že bola chránená pred záplavami.
Súčasťou nálezu z obdobia Veľkej Moravy sú fragmenty nádob, ktoré boli vyrobené ručne, ale aj na hrnčiarskom kruhu. Našla sa tiež štiepaná industria, veľmi podobná nálezom z eneolitickej lokality na Moskovskej ulici, čo by dokladovalo omnoho staršie osídlenie než sa doteraz pri kaštieli našlo.
Nie je vylúčené, že súčasný záchranný archeologický výskum by sa mohol v budúcnosti rozšíriť na systematický výskum, kde by bolo možné odkryť väčšiu plochu a presnejšie určiť charakter osídlenia. Je to však závislé od súhlasu majiteľa pozemku a finančných prostriedkov.
Zaujímavosťou je podľa Martina Kvietka aj skutočnosť, že sa podarilo nájsť pomerne veľké kusy keramiky. „Je to doklad toho, že objekty zanikli zrejme pomerne rýchlo. Bola zasypaná hlinou a nedochádzalo tak k jej drobeniu.“
Za náhlym zánikom skúmaného objektu mohol byť s veľkou pravdepodobnosťou požiar.
Hodnotných objavov pri kaštieli pribúda
Už vlani sa podarilo odhaliť v areáli kaštieľa nálezy, ktoré sú staršie ako samotná Radvaň. Išlo o štyri piecky z doby laténskej, ktoré zrejme slúžili na spracovanie železa.V dávnej minulosti sa tu zrejme nachádzal väčší areál, súčasťou ktorého bola aj dielňa na tavenie železa.
Kaštieľ Radvanských patrí mestu, do dlhodobého prenájmu ho získala Akadémia umení v Banskej Bystrici. Najhodnotnejšiu pamiatku Radvane, v minulosti samostatnej obce, zachraňujú postupne. V budúcnosti tu má vzniknúť produkčné centrum pre dramatickú, hudobnú a výtvarnú fakultu akadémie. V priestoroch kaštieľa by chceli súčasne prezentovať tvorbu popredného bábkára z Radvane Antona Anderleho.