Kandidatúru ste ohlásili ako prvý ešte v priebehu vlaňajška s tým, že svoju kampaň chcete postaviť predovšetkým na stretnutiach s ľuďmi a pochodiť čo najväčšiu časť kraja. Koľko ste toho už stihli a čo ešte máte pred sebou?
3. augusta 2016 som dal sľub, ktorý držím dodnes. Vtedy som povedal, že prejdem všetkých 516 obcí v kraji. Nielen že sa preveziem autom, ale že sa budem rozprávať s ľuďmi, navštívim rôzne obecné akcie, združenia, mikroregióny, starostov.
To robím už viac ako 10 mesiacov. Aby som zistil čo ich trápi, hnevá, ale hlavne, aby som spolu s nimi našiel riešenia problémov. Prešiel som už viac ako 330 obcí a miest, stretol som tisíce ľudí a som rád, že som sa tak rozhodol. V niečom som sa aj mýlil, ale nemýlil som sa v tom, že treba ísť všade. Nerobím rozdiel, či má obec 20, 200 alebo 2000 obyvateľov. Chcem byť županom obcí, oni potrebujú pomoc VÚC-ky najviac. Svoj volebný program si upravujem na základe potrieb ľudí, netvorím si ho len zo svojej obývačky.
Čo vám tieto stretnutia a rozhovory s ľuďmi ukázali? Čo podľa vás očakávajú ľudia od najbližších župných volieb a čo by chceli na chode kraja zmeniť?
Ľudia sú frustrovaní, znechutení a VÚC-ka ich v prevažnej miere nezaujíma. Ja to chcem zmeniť, lebo som presvedčený, že je potrebná a môže pomôcť mestám aj obciam. A samozrejme, ľudia chcú zmenu. Len tak ju môžem riadiť, keď budem poznať ako funguje a budem poznať, ako ľudia v žijú v jednotlivých okresoch, aké majú problémy. Je nás tu viac ako 650.000 a ako ekonóm viem, že ekonomika musí fungovať. Veď na to bola VÚC-ka stvorená a funguje už viac ako 1000 rokov, vznikla ešte v období Veľkej Moravy.. Samozrejme je nutné odstrániť rodinkárstvo a klientelizmus prítomný na úrade. Politik je skôr nadávka a ja ľudí, ktorí sú z politiky znechutení, chápem.
Na nedávnej tlačovej besede ste priniesli závažné informácie o tom, ako hospodári súčasný župan. Týkali sa nielen netransparentného predaja auta, ale aj nájmu bytu vo Zvolene. Marian Kotleba pritom sľuboval nielen transparentnosť, ale aj boj s rodinkárstvom, či klientelizmom. Zdá sa, že opak je pravdou. Ako sa pozeráte na tieto skutočnosti?
To, na čom si zakladal kampaň a čo najviac kritizoval – sedenie na dvoch stoličkách, klientelizmus a rodinkárstvo – presne to robí. Len na úrade BBSK zamestnal viac ako 20 ľudí, ktorí sú priamo prepojení s jeho stranou. A to nehovorím ešte o rodinných príslušníkoch a iných úradoch, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Napr. ide o Banskobystrickú regionálnu správu ciest, kde sa to jeho ľuďmi tiež hemží.
To, že predával župné auto, ktoré v súťaži vyhral jeho brat a ďalší brat bol v komisii, nepotrebuje ani komentár. Asi im na to niekto prišiel, lebo o 2 týždne sa rozhodli, že už auto nechcú a posunuli ho druhému v poradí. Súťaž o nájom bytu s rozlohou 73m2 za 123,- EUR mesačne vyhral okresný predseda strany Kotleba – ĽSNS z Piešťan.. Nikto iný sa do súťaže neprihlásil... Žeby nikto nemal o to záujem?
Mohli by ste nám v stručnosti prezradiť, na čo by ste sa zamerali ako prvé v prípade, že by ste dostali dôveru obyvateľov kraja?
Ako ekonóm budem chcieť presvedčiť poslancov, aby sme okamžite vyčlenili dostatok finančných prostriedkov na projektové dokumentácie, ktoré nám pomôžu využiť zvyšné eurofondy v tomto programovacom období. Určite urobím finančný a personálny audit a to nielen na úrade BBSK. Sám som vyštudoval Ekonomickú univerzitu, odbor Účtovníctvo a audítorstvo, viem o čom hovorím. Stretnem sa s každým jedným zamestnancom, zvolenými poslancami, navštívim znovu každú jednu školu, múzeum, divadlo, ktoré sú v správe nášho kraja.
Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ.
Viac informácii na: https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf