BANSKÁ BYSTRICA. Približne pred štyrmi rokmi si mohli obyvatelia banskobystrickej mestskej časti Rakytovce nielen vydýchnuť, no konečne sa aj nadýchnuť. Po početných sťažnostiach obyvateľov prestali do lomu v blízkosti obytnej časti dovážať odpad z čistiarne odpadových vôd.
Nočná mora obyvateľov sa však pred pár dňami vrátila. V rámci slova pre verejnosť na poslednom mestskom zastupiteľstve upozornil na neúnosnú situáciu obyvateľ Rakytoviec Ivan Ivora.
„Vonku tridsať stupňov a my sme si nemohli otvoriť okná. Mal som návštevu, no hneď odišli, lebo im prišlo z toho zápachu nevoľno,“ dodal. Býva v dome, ktorý je od lomu vzdialený približne 250 metrov vzdušnou čiarou. Problémy sa podľa neho začali približne pred troma týždňami, kedy prišiel do lomu prvý kamión. V nasledujúcich dňoch ich prišlo približne ďalších dvadsať a obyvatelia boli zrazu tam, kde sa už nikdy nechceli ocitnúť. „Nechápem, ako môže niekto povoliť ukladanie takéhoto kalu v blízko obytnej zóny,“ hovorí.
Chce žiadať úplný zákaz skládky
Pobúrený je aj mestský poslanec Milan Smädo. „Je naozaj nemysliteľné, aby takýto odpad znepríjemňoval obyvateľom život. V Kremničke a Rakytovciach sa plánuje v novom územnom pláne najvýraznejší rozvoj mesta, malo by tu žiť okolo štyroch tisíc obyvateľov. Ak tam však bude pretrvávať takýto nezmyselný problém, nik sa sem nebude chcieť prisťahovať,“ dodal.
Poslanci mestského zastupiteľstva v reakcii na vzniknutú situáciu prijali uznesenie, ktorým požadujú preveriť okolnosti a povolenia vývozu a uskladnenia tohto druhu odpadu.
„Je to však iba jedna strana mince. Budeme žiadať úplné zrušenie povolení pre takúto skládku, lebo do obytnej zóny niečo podobné jednoducho nepatrí,“ dodal Smädo.
Aj poslanec Milan Lichý je presvedčený, že takéto skládky do obytnej zóny nepatria. Je členom občianskej iniciatívy, ktorá dlhodobo bojuje proti obťažujúcemu zápachu z rôznych zdrojov. Naposledy riešili podobný problém, keď jedno z družstiev blízko Slovenskej Ľupče vyvážalo na polia biohnojivo nejasného pôvodu. Zápach sa vtedy šíril až po Banskú Bystricu.
Primátor Ján Nosko na mestskom zastupiteľstve prisľúbil, že mesto situáciu preverí, povolenia vydáva Okresný úrad.
Kontrola na krku
Podarilo sa nám zistiť, že prevádzkovateľ lomu má platné povolenie na spracovávanie uvedených kalov kompostovaním, pričom má určené podmienky, ktoré majú eliminovať šírenie zápachu z tohto lomu. Informoval o tom vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Jozef Ratica. „Vzhľadom na podnety od občanov vykoná náš odbor v tejto prevádzke štátny dozor na dodržiavanie podmienok prevádzkovania kompostárne v lome,“ doplnil.