VYDROVSKÁ DOLINA. Deň stromu prináša vždy niečo nové, aby sa deti učili o prírode nielen cez počítač, ale naživo videli, čo treba urobiť pre to, aby sme toto bohatstvo, naše zdravie, zachovali.
Nevidiaci Maroš Bango si spevom získal srdcia divákov
Vo Vydrove to dýchalo sviatočnou atmosférou. Už po šestnástykrát sa stretli priaznivci prírody, aby si vychutnali krásy našich lesov, pestrý kultúrny program, jazdu vláčikom Čiernohronskej železničky alebo sa prešli po stanovištiach skanzenu.
Nechýbali ani stánky s ľudovými remeslami či rôzne špeciality na uspokojenie chuťových pohárikov. V amfiteátri po úvodnom doznení lesníc v podaní trubačov zo Strednej odbornej školy lesníckej v Liptovskom Hrádku, vyznanie lesu a tým, ktorí sa oň starajú, rozpovedal slovom dlhoročný herec zvolenského divadla Vladimír Rohoň. Silné emócie na začiatku programu zanechal v návštevníkoch aj spev nevidiacieho Maroša Banga, speváka s krásnym hlasom a veľkým srdcom.
Lesníci uzatvorili nepísanú dohodu o strome
Z pôvodne skromného podujatia s účasťou niekoľkých stoviek ľudí sa Deň stromu postupom rokov stal čo do počtu návštevníkov najvýznamnejšou akciou pre verejnosť organizovanou podnikom Lesy SR. Svojou návštevou ho poctila aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná, ktorá rok 2017 vyhlásila za Rok ochrany lesa, poprední predstavitelia lesníckych a iných inštitúcií, dokonca aj hostia zo susedného Poľska.
Organizátorom Dňa stromu 2017, ako aj všetkým, ktorí pracujú v lese a práca je pre nich povolaním, nie zamestnaním, sa vo svojom príhovore poďakoval vedúci služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva Jaroslav Regec. „Želám vám, aby ste si naďalej udržali status v slovenskej spoločnosti, aký máte, a aby ste si ho dokázali rozšíriť. Verím, že vašou prácou sa to podarí.“ Ako dodal, lesníci ukončením odborných štúdií uzatvorili nepísanú dohodu o strome, o vzťahu k prírode, a svojou zmysluplnou prácou dokážu všetkým v celej spoločnosti, že táto dohoda je pre nich nemenná a svätá.
Lesnícke organizácie majú na rozvoji štátu nemalé zásluhy
Lesníkov však najviac trápi, že lesníctvo je častokrát vo verejnosti spochybňované a prezentované v negatívnom svetle. „ Mám pocit, že ochrana životného prostredia sa sústreďuje v prvom rade na lesy. Pritom chránime výsledky práce generácií lesníkov, ľudí, ktorí sa o tieto lesy starali, pestovali, zveľaďovali, a pri tom sú výsledky ich práce a prístupy k obhospodarovaniu lesa spochybňované. Povolanie lesníka v minulosti vzniklo pre potreby záchrany zdevastovaných lesov, “ povedal výrobno-technický riaditeľ Lesov SR Jozef Bystriansky.
Podľa jeho slov, výsledkom hospodárenia našich lesníkov je to, že lesnatosť Slovenska je jedna z najvyšších v Európe a neustále rastie, ako aj zásoba dreva, ktorá v lesných porastoch dosiahla 480 miliónov metrov kubických. „V lesoch hospodárime trvalo udržateľným spôsobom a zabezpečujeme, aby plnil všetky svoje funkcie. Popri tom lesnícke organizácie odvádzajú do rozpočtu štátu, miest, obcí ročne viac ako 50 miliónov eur a v rámci lesníckeho a drevárskeho komplexu dávame prácu desiatkam tisícov ľudí. Investujeme do výchovy lesa, obnovy, ochrany, staviame nové cesty a zvážnice, ktoré okrem nás využíva aj široká verejnosť, investujeme do zveľaďovania lesníckeho majetku.“
Cenu J. D. Matejovie si odniesol lesník z Levíc
S Dňom stromu sa už tradične spája aj vyhlásenie výsledkov ankety O Cenu Jozefa Dekreta Matejovie. Udeľuje sa osobnosti, ktorá sa mimoriadne zaslúžila alebo zasluhuje o zveľaďovanie a rozvoj lesníctva na Slovensku.
Predseda Slovenskej lesníckej komory Jaroslav Šulek a Jozef Bystriansky tentokrát zablahoželali inžinierovi Lukášovi Hraškovi z Levíc za celoživotné dielo, 40-ročné pôsobenie v lesníctve, významné zásluhy a prínos k rozvoju pestovania listnatých porastov s dôrazom na drevinu dub.
V amfiteátri nebola núdza o výbornú zábavu
Najvďačnejšími návštevníkmi Dňa stromu sú každoročne najmenší. Lesní pedagógovia v skanzene pre ne pripravili zaujímavé aktivity, ktoré majú tradične pozitívnu odozvu. Aj tento raz deti spolu s rodičmi či starými rodičmi absolvovali stanovištia, zbierali čo najviac pečiatok, pričom za odmenu získali nové vedomosti, zručnosti i malú odmenu.
Každý rok sadia vo Vydrovskej doline, blízko dreveného kostolíka nový strom. Na 16. ročníku pribudol hrab obyčajný, ktorý lesníkom pomohli priviezť na miesto malé lesné víly. V amfiteátri počas celého dňa nebola núdza o výbornú zábavu, aj keď ju prerušila búrka. Opäť však vyšlo slniečko a program pokračoval.
Tento raz divákov pobavil folklórny súbor Poľana zo Zvolena, Živel z Bratislavy, tanečná skupina folklórneho humoru Všetečníci, Tanečný orchester Valaská, Heľenine oči a v samom závere známa vokálna skupina Fragile.