TELGÁRT/DONOVALY. Tretí júlový víkend patril športovo-turistickému podujatiu Nízkotatranská stíhačka. Ide o najstaršie a najťažšie vytrvalostné preteky dvojíc v horskom behu na Slovensku. Preteky sú extrémne náročné – pretekári musia nonstop v limite 27 hodín prejsť 105 km vzdialenosť hrebeňom Nízkych Tatier. Celkové stúpanie dosahuje až úctyhodných 5740 metrov. Zápolenie dvojíc je zároveň zaradené medzi kvalifikačné preteky pre Ultra-Trail du Mont Blanc, najznámejší ultra-trail maratón na svete. Zároveň je súčasťou Slovenskej ultratrailovej ligy a Česko-Slovenského poháru v ultra-traili na 100 km.
Preteky sa uskutočnili už ôsmy rok po sebe a na turistickú trať sa postavilo 33 zaregistrovaných dvojíc, ktoré zabojovali o to, kto sa v najrýchlejšom čase dostaví z Telgártu do cieľa v Donovaloch. 23-krát tvorili duo pretekárov Slováci, deväť ráz Česi a posledné miesto ostalo jedinej poľskej dvojici.
Diskriminácia od správy parku
Preteky ešte pred samotným začiatkom čelili istým avizovaným nepríjemnostiam. Nastala totiž zmena trasy Šumiac > Kráľova hoľa, ktorú nariadila správa národného parku ako prevenciu erózie chodníka a ochranu svišťov. Podľa mnohých je to príbeh silnej disproporcionality a diskriminačného prístupu NAPANTu. „Na jednej strane sa ťažia ťažkou technikou stáročné pralesy, avšak prebehnutie chodníkom 50-200 ľudmi na Kráľovu hoľu po turistickom chodniku je problém, pričom v ten istý deň sú tam autami, mikrobusom a aviou vyvážaní účastníci folklórnej slávnosti,“ znelo rozhorčenie novinárky Sone Mäkkej, ktorá sa venuje dlhodobo najmä téme horskej turistiky.
„V neposlednom rade sa koncom júna sa konajú hromadné preteky práve na modrej značke od Šumiacu cez Predné sedlo, avšak tu miestnym organizátorom nikto trasu nemení, čo považujeme za diskrimináciu. Ako arogantný prejav moci a veľkú nespravodlivosť to cítia aj pretekári. Pritom ide o ľudí, ktorí sú pre ochranárov prirodzenými spojencami v obrane prírody pred skutočnými nepriateľmi,“ dodáva.
Robili, čo mohli
Spomenuté problém neodradili skupinu viacerých pretekárov, ktorí absolvovali trasu s medzizastávkami na Kamennej chate, Hiadeľskom sedle, Čertovici či Priehybe. Najrýchlejšie prebehla hrebeň Nízkych Tatier česká dvojica Zdeněk Hruška a Ondřej Tabarka, a to za 14h 42min. Duo od západných susedov siahalo aj na rekord, ktorým je čas 14h a 13min. Rekord napokon ostal neprekonaný, avšak do značnej miery za to môže najmä Správa národného parku Nízke Tatry, ktorá nariadila predĺženie úvodnej časti trasy o 5km. Pri zachovaní doterajšej trasy by sa zrejme rekord posunul.
Na druhom mieste sa umiestnili slovenskí pretekári Ivan Mudroň a Patrik Hrotek s celkovým časom 15h 07min. Tretie miesto získali miestni pretekári z Telgártu a Pohorelej Vladimír Jambrich a Peter Kalman, celkový čas 15:41.
V kategórii zmiešaných družstiev sa na prvých troch priečkach umiestnili slovenské dvojice. Vyhrali Peter Mazán s Gabrielou Ambrušovou, hrebeň prebehli za 19h 39min. Druhí sú Ján Marko s Katarínou Markovou a celkovým časom 20:34. Na treťom mieste sa umiestnili Marta Hancková a René Mráz s časom 22:07.