Sobota, 23. jún, 2018 | Meniny má Sidónia

Účasťou potešili aj hokejoví majstri s pohárom.

Extrém absolvovalo 566 pretekárov vrátane bystrických hokejistov či Nasti Kuzminovej.(Zdroj: VIKTOR HÁBER)

KORDÍKY. Medailu z Kordíckeho extrému si treba naozaj zaslúžiť. Tak znie už dlhodobo charakteristika pretekov, zaradených do celoročného seriálu pretekov Marathon BB Tour. Terénny beh po týždni prestriedal orientačný a tých, čo si prišli zašportovať do obce vzdialenej 11 kilometrov od Európskeho mesta športu, čakala náročná výzva.

V rámci celoročnej tour je beh v Kordíkoch jedným z úplne najťažších. Závodnú trať tvoria všetky typy ciest od asfaltovej cez poľnú či lesnú cestu až po spevnené turistické chodníky s obrovským prevýšením. Celkovo až 1000 nastúpaných metrov a náročný výstup na Skalku ponúkla najdlhšia z tratí, a to tá na 26 kilometrov, ktorá definuje prívlastok extrém. K dispozícii ale boli aj kratšie trate (11 km, 4,2 km a pre najmladších 0,2 a 0,8 km).

Od rána v nasadení

Na podujatie 02 Kordícky extrém sa každoročne hlási viac a viac ľudí a tento rok nebol výnimkou. Od skorého rána sa v obci zbieralo postupne 566 účastníkov a pomaly začínali svoj tréning pred pretekmi. Aj stúpania v samotnej obci pritom dajú človeku poriadne zabrať a mohli tak poslúžiť na dokonalé rozohriatie sa.

Kordíky už od rána pripravovali okrem samotnej trate a organizácie dopravy aj občerstvenie pohostenie pre bežcov v podobe dostatočného pitného režimu či rôznych pochutín ako guľáš, klobásy či langoše. K dispozícii boli pre pretekárov aj maséri či minibazén so studenou vodou na regeneráciu končatín. Všetko bolo dokonale pripravené na hlavné behy už od rána.

S majstrovskou účasťou

Výzvu poriadneho terénneho behu prijali aj hokejisti HC’05 iClinic Banská Bystrica. Aktuálni majstri Slovenska si takto vynahradili tréning a vyskúšali si aj takúto formu cvičenia, i keď len na štvorkilometrovej trati. Rovnako ich podporila aj dvojnásobná zlatá medailistka z olympijských hier Nasťa Kuzminová, ktorá bola medzi ženami jednoznačne top favoritkou. Nechýbal ani nedávny víťaz Pohára mestských lesov a bývalý majster sveta v orientačnom behu Peter Bercík.

V znamení víťazov

Účastnícku medailu z podujatia dostal každý. Ten, komu sa podarilo danú trať dokončiť, bol automaticky víťazom. Skutočnými majstrami ale mohlo byť len zopár z nich. Spomedzi detí, ktoré absolvovali 800 metrov dlhú trať, zvíťazili Oliver Gajdošovci z Banskej Bystrice a Linda Sýkorová z bežeckého klubu RAJA.

Po deťoch prišiel rad aj na tých starších. V behu na 4200 metrov bol najlepší Maroš Lukáč z klubu Ninja Korytnačky s časom 0:20:11. O polminúty bol pomalší tretí brankár Baranov Daniel Gibl, ktorý sa tak vyznamenal ako najrýchlejší z Országhovej družiny. Zo žien vyhrala o 4 sekundy pred druhým miestom Veronika Pančíková (0:22:40) z MARAS team-u.

Na druhej najnáročnejšej trati (11 200 m) bol najrýchlejší Miroslav Lukáč z Elit Team-u OCRA Slovakia s časom 0:47:29. Týmto časom mal ďaleko od rekordu mužov. Vylepšiť rekord žien mohla naopak Nasťa Kuzminová. Tá dobehla suverénne prvá, avšak s časom 0:51:44 neprekonala rekordný zápis Aleny Procházkovej. Chýbalo jej pritom k tomu neuveriteľných 11 sekúnd.

Najviac dalo zabrať bežcom, samozrejme, 26 kilometrov v nohách. Situáciu ešte skomplikovalo počasie. Dážď určite nepomohol tým, ktorí boli práve v lese, avšak napriek nezmarom počasia sa už štvrtý raz po sebe stal víťazom extrému Dušan Krajčovič. Bežec Svetielka nádeje opäť všetkým ukázal chrbát a dosiahol čas 2:09:26. Zo žien vyhrala tak isto ako minulý rok Petra Fašungová z bystrickej Dukly. Mala však horší čas ako vlani. Vtedy utvorila rekord (2:26:47). Teraz bola o 3 minúty a 50 sekúnd pomalšia.

Víťazi boli jasní a svojich ocenení v podobe vecných výhier a peňažných odmien sa dočkali postupne o 12-tej hodine. Zároveň si vychutnali guláš a mohli sa odfotiť aj s víťazným pohárom Baranov. Okrem hokejistov nechýbal ani prezident Juraj Koval s novým majstrovským tetovaním. Absolvoval pritom najdlhšiu z tratí. Po pretekoch vysvetlil, prečo hráči zvolili kratší variant. „Už boli od pondelka na ľade, kde zaberajú a trénujú poctivo, nechceli to preťažiť. Hlavne sme chceli, nech si to užijú. V peknom počasí a prostredí si zabehali aj s Nasťou Kuzminovou, čo sa im tiež nepodarí každý deň,“ skonštatoval.

Neskôr pokračovalo podujatie tombolou a ďalším pohostinstvom. Marathon BB Tour pokračuje už 5.8 nemenej náročným Donovalským drapákom.

1. Kreditná karta – áno alebo nie
  2. Križovatka kultúr Maroko: Dobrodružné cesty naprieč krajinou
  3. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch?
  8. Nemusím sa na nikoho spoliehať
  9. Štátny tajomník envirorezortu: Na sucho musíme byť pripravení.
  10. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina?

Okresné kolo v Hronseku poukázalo na pokles hasičov v regióne

V sobotu šestnásteho júna si dobrovoľní hasiči banskobystrického okresu zmerali svoje sily na ihrisku v Hronseku.

Pri búracích prácach na Slovenke sa uvoľnila časť muriva, poškodilo to zábradlie na brehu Bystričky

K zraneniam ani znečisteniu Bystričky podľa investora neprišlo, realizátor búracích prác dá miesto do pôvodného stavu.