POHORELÁ. Horehronská obec zachováva dávne tradície a prehlbuje ich medzi generáciami už dlhé roky. Ležiac pod vrchom Orlová ponúka krásne prírodné zázemie s množstvom trávnatých plôch a krásnym výhľadom na Nízke Tatry. Prostredie malej dedinky je ideálnym pre budovanie a udržiavanie tradícií, akým je napríklad aj kosenie. A nie len tak hocijaké kosenie, avšak také na vrcholovej úrovni.
Každoročné Horehronské slávnosti koscov a hrabačiek prilákajú každoročne mnoho záujemcov z celého sveta na peknú udalosť, ktorá inde vo svete nemá tak tvrdé jadro, ako práve na Horehroní. Majstrovstvá Pohorelej a zároveň aj sveta v kosení oslávili počas tohto leta už 23. ročník svojej existencie.
Oživili tradíciu
Obľúbená udalosť nielen u tamojších dedinčanov existuje v zápisníkoch slovenskej koseckej histórie už nesmierne dlhú dobu. Podľa historických prameňov, prvá súťaž v kosbe trávy v Európe sa pravdepodobne odohrala na Veľkej lúke Muránskej planiny, kde si v roku 1830 zmerali sily dve partie chlapov.
Preteky v ručnom kosení sa stali intenzívnejšie aktuálnymi až v roku 1977 na neďalekej lúke Banisko, republika to ale vtedy kvôli nedorozumeniam s tamojšími kasárňami zatrhla. Tradíciu oživila práve Pohorelá v roku 1995 a pretrváva poctivo každý rok, pričom ten aktuálny nebol výnimkou.
Zo všetkých kútov sveta
Práve uplynulý víkend patril po ročnej prestávke opäť koseniu. Umenie rýchleho odstraňovania vysokých trávnatých povrchov je rozšírené vo viacerých kútoch sveta a práve tu má svoj vrchol, ktorým každoročne naláka súťažiacich, bývajúcich stovky kilometrov ďaleko.
Za veľkej horúčavy sa do neľahkej práce rozhodlo pustiť 58 súťažiacich zo štrnástich dedín a miest Švajčiarska, Írska, Čiech a Slovenska. Práve v prvej z menovaných krajín sa budú už čoskoro konať európske majstrovstvá v ručnom kosení, a tak aj Pohorelá poslúžila ako skvelá príprava na ďalšiu top udalosť.
Cestou k mladým
Celkovo sa súťažilo až v siedmich kategóriách pred peknou 300-člennou diváckou kulisou. To, že tradície treba zachovávať, si obec dobre uvedomuje a koseckému umeniu učí aj deti. Prvá súťažná kategória Dadovčata (deti do 12 rokov) očakávala najväčší počet súťažiacich – až 11. Medzi nimi bol najrýchlejší Shiva Vostrovský zo Šumavy, ktorý 0,5 metra štvorcového pokosil za 5,2 sekundy. Kategóriu do 18 rokov ovládol chlapec z Východnej – Pavol Krupa, ktorý v čase 10:35 sekundy pokosil 10 m2 trávy.
Predviedli sa, samozrejme, aj dospelí. Kategóriu do 60 rokov ovládol Čech a obhajca titulu David Vostrovský, keď v čase 1:09,0 min. pokosil ohromných 50 m2 trávy so svojou 135 centimetrov dlhou kosou. Kategóriu Chlopi nad 60 rokov vyhral Milan Kamenský z Podbrezovej (čas 1:38,0 sek. – 50 m2) a spomedzi Chlopov nad 70 rokov dominoval Ján Štajer z Hruštína (čas 1:06,0 sek. – 25 m2). Zo žien bola najlepšia Helena Žilincová.
Súťaž Horehronia s Oravou vyhralo domáce sexteto. V súťaží hrabania dominovala dvojica Mária Šulejová z Írska s Milanom Kováčom z Pohorelej. Najkrajší kozák z pokosenej plochy 50 m2 urobili za 1.34,0 min.
V sprievodnom programe vystúpil DFS Mladosť s Hrabľovým tancom. Peter Gandžala na svojom najstaršom traktore na Horehroní (rok výroby 1947) vyvážal s veľkým úspechom deti aj dospelých po Malých ďielikoch. Podvečer sa v sektore detských lúčnych hier najväčšej obľube tešili biče a chodule. Radostnému spevu a tancu pri vatre sa mladí, ale aj starší venovali do skorých ranných hodín.