BREZNO. V poradí už 7. ročník celonárodnej kampane na zvýšenie pohybovej aktivity dospelej populácie pod tradičným názvom Vyzvi srdce k pohybu odštartoval 20. marca 2017 a bol ukončený 11. júna 2017. Ako upozorňuje vedúca oddelenia podpory zdravia (OPZ) banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) MUDr. Silvia Kontrošová, v súčasnosti účastnícke listy, ktoré prichádzali a ešte aj prichádzajú na tento RÚVZ, spracovávajú pracovníci OPZ a následne oboznámia verejnosť s výsledkami tejto kampane.
„Vyhodnotením záznamov účastníkov by sme mali zistiť, aké formy pohybových činností sú príťažlivé a aký efekt sa u účastníkov súťaže prejavil. Predbežný termín žrebovania je plánovaný na koniec septembra 2017. Vyžrebované osoby budeme kontaktovať, aby si mohli prevziať ceny za svoje úsilie. Výsledky 7. ročníka kampane vrátane vyžrebovaných účastníkov zverejníme v médiách, ako aj na webových stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR. Touto cestou pracovníci oddelenia podpory zdravia chcú všetkým účastníkom aj detským podporovateľom, ktorí sa do 7. ročníka celoslovenskej kampane Vyzvi srdce k pohybu zapojili, poďakovať a popriať im, aby v pohybovej aktivite pokračovali aj naďalej. Tí ktorí nevyužili možnosť sa zúčastniť tejto kampane majú možnosť sa zúčastniť 8. ročníka Vyzvi srdce k pohybu ktorý sa uskutoční v roku 2019,“ konštatovala MUDr. Kontrošová.
Hýbať sa je zdravé
Pripomína, že ľudia by sa mali hýbať nielen v rámci kampane. Nedostatok pohybovej aktivity sa podieľa významnou mierou na zvyšovaní chorobnosti a úmrtnosti na chronické ochorenia, ako sú ateroskleróza so všetkými jej dôsledkami, vysoký krvný tlak, nadváha a obezita, cukrovka 2. typu, niektoré druhy rakoviny, ochorenia a funkčné poruchy pohybového ústrojenstva. Gestorom kampane, spojenej so súťažou o hodnotné ceny je banskobystrický RÚVZ v rámci programu CINDI s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Cieľom kampane bolo povzbudiť formou súťaže čo najviac ľudí, aby zaradili do svojho voľného času každodenne aspoň 30 minút pohybových aktivít a žili zdravšie. Jej účastníci v uplynulých ročníkoch významne zvýšili svoju aktivitu, mnohí z nich zhodili nadbytočné kilogramy a väčšina sa vďaka pravidelnému pohybu začala cítiť lepšie.
Pohyb je základ všetkého, ním eliminujeme celý rad rizikových faktorov, či už kardiovaskulárnych, onkologických, ale aj ďalších ochorení. Napriek tomu však štúdie o spôsobe života nášho obyvateľstva potvrdzujú veľmi nízky stupeň pohybovej aktivity nielen u osôb so sedavým zamestnaním, ale aj u mladej generácie.
Predchádzajme chorobám
Veľmi málo ľudí si uvedomuje, že nedostatočná intenzita pohybovej aktivity je pri vzniku srdcovocievnych a ostatných civilizačných ochorení rovnakým rizikovým faktorom ako je napr. fajčenie, vysoký krvný tlak, vysoké hodnoty cholesterolu a ďalšie.
Z uvedeného dôvodu sa propagácia pohybovej aktivity s cieľom jej zvýšenia javí ako jeden z najúčinnejších preventívnych opatrení na zlepšenie zdravotného stavu obyvateľstva.