BANSKÁ BYSTRICA. Pietna spomienka na obete fašistického vyčíňania v už neexistujúcej vysokohorskej obci Kalište sa po dvanástykrát uskutoční v sobotu 12. augusta. O podujatí Kalište - Stretnutie generácií v niekdajšom centre takzvanej Partizánskej republiky v rokoch 1944 až 1945 informovala agentúru SITA poslankyňa Mestského zastupiteľstva mesta Banská Bystrica Ľubica Laššáková.
V kedysi tichej chudobnej osade v Nízkych Tatrách zostali len mĺkve pamätníky hrôz vojny, ktoré ako pietne miesto navštevujú stovky turistov počas celého roka. Vždy v auguste sa však v týchto miestach koná niekoľkotisícová celonárodná spomienka na obete krutého vraždenia.
Bohatý program
Tohtoročná pietna spomienka sa začne kultúrnym programom o 9:00 a nadviaže na ňu ekumenická pobožnosť o 10:30. Slávnostný akt kladenia vencov naplánovali organizátori na 11:00, po ňom vystúpia spevácke súbory Haliar zo Starých Hôr, Šumiačan zo Šumiaca a Urpín z Banskej Bystrice. Slávnosť podporí aj spevák Robo Kazík.
Súčasťou podujatia je Zábavné detské ihrisko, športovo-branné súťaže pre mládež a dospelých a ukážky činnosti Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru Žilina. Tradične nebudú chýbať prechádzky Partizánskou republikou, návštevy expozícií Národnej kultúrnej pamiatky Kalište a Pamätnej izby v Balážoch. „Keďže organizátori očakávajú okolo troch tisícok účastníkov, žiadajú dodržiavať všetky pokyny službukonajúcich zložiek,“ upozornila Laššáková.
Vypálená obec varuje dodnes
Hlavnými organizátormi tohtoročného stretnutia generácií na Kališti je Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Banskej Bystrici a Múzeum SNP.
Medzi najvýznamnejších spoluorganizátorov patrí Mesto Banská Bystrica, Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo vnútra SR, Krajské a okresné riaditeľstvá Policajného zboru, Štátne lesy SR a obce Baláže, Moštenica, Podkonice, Priechod a Slovenská Ľupča. Záštitu nad 12. ročníkom celonárodnej spomienky Kalište - Stretnutie generácií prevzal predseda vlády SR Robert Fico.
V roku 1961 bolo Kalište vyhlásené za Národnú kultúrnu pamiatku. Ide o jednu z mnohých obcí a osád, ktoré boli vypálené počas 2. svetovej vojny. Život v nej, ako v jedinej obci, však dodnes nebol obnovený. Po oslobodení obyvateľov obce presídlili do Banskej Bystrice, do časti Fončorda, kde pre nich boli vybudované domy na ulici Nové Kalište.
Pôvodná obec sa nachádzala na úpätí Nízkych Tatier v nadmorskej výške 924 metrov. V súčasnosti sú zrekonštruované dva domy, malá zvonička a základy zhorených obytných domov. V roku 2007 Múzeum SNP sprístupnilo v dvoch domčekoch novú expozíciu pod názvom Partizánska republika. Spolu s expozíciou bol sprístupnený aj nový pamätník. O rok neskôr dalo múzeum do užívania náučný chodník s názvom Ako žili Kališťania.
Tvorí ho 17 informačných tabúľ v areáli celej Národnej kultúrnej pamiatky. Návštevníci môžu vidieť aj zrekonštruované bunkre Partizánskej republiky, repliku miliera, ktorý symbolizuje spôsob obživy obyvateľov osady z čias, keď sa v Kališti vyrábalo drevené uhlie. Súčasťou areálu je Sad života, ktorý vysadili predstavitelia 102 slovenských obcí, rovnako ako Kalište vypálených počas nacistických represálií v rokoch 1944 – 1945.