Príspevková organizácia Záhradnícke a rekreačné služby neoddychuje ani v lete, práveže naopak, v letných horúčavách si zvýšenú starostlivosť vyžadujú kvetinové výsadby. Navyše, organizácia pre osvieženie obyvateľov a návštevníkov mesta osadila obľúbené vodné hmly, ktoré si získali svoju popularitu medzi ľuďmi už minulý rok. Organizácia ich prevádzkuje podľa aktuálneho počasia.
Okrem hmiel či kvetinových záhonov je v Bystrici dlhodobo populárny aj pitník v strede Námestia SNP, ktorý slúži ako prirodzený zdroj pitnej vody pre každého. Počet takýchto pitníkov sa v týchto dňoch ešte zdvojnásobí. O celej situácii nám poskytol bližšie informácie riaditeľ organizácie ZAaRES Ivan Šabo.
V minulom roku ste prvýkrát prevádzkovali vodnú hmlu na Námestí SNP najmä kvôli horúčavám. Zmenilo sa niečo v tomto roku?
Áno, po minuloročných pozitívnych ohlasoch sme opäť osadili vodnú hmlu na Námestí SNP, ale rozšírili sme ich počet o ďalšie dve. Minulé leto sme ako jedno z prvých miest v rámci Slovenska sprevádzkovali vodnú hmlu a keď sa pozriete, koľko je ich v rámci republiky tento rok, je jasné, že sme inšpirovali množstvo miest, obcí a organizátorov podujatí. Niektorí prevádzkovatelia nás priamo žiadali o informácie a radu, ako zaobstarať vodnú hmlu a čo obnáša jej prevádzkovanie.
Spomenuli ste, že sa zakúpili ďalšie dve vodné hmly. Kde sa nachádzajú a prečo práve tam?
Jedna je na Námestí slobody a druhá na korčuliarskej dráhe pod Pamätníkom SNP. Tieto miesta boli vybraté kvôli vysokej frekvencii ľudí a in-line dráha aj pre potrebu občerstvenia tela pri športových výkonoch.
Na akom princípe fungujú vodné hmly a dajú sa osadiť kdekoľvek?
Sprevádzkovanie vodných hmiel je náročný proces, keďže na vytypovanom mieste musí byť určitý príkon elektrickej energie a tiež prívod pitnej vody. Vodné čerpadlo napojené na elektrinu pumpuje vodu do konštrukcie, ktorá ju potom premieňa na vodnú paru. Vodná hmla na Námestí SNP sa dá ovládať na diaľku cez smartfón, a tak môžeme zareagovať na zmenu počasia okamžite. Zvyšné dve vodné hmly zatiaľ fungujú na tzv. časový spínač, sú teda nastavené na konkrétny časový úsek. V prípade zmeny počasia počas dňa musí náš zamestnanec prísť osobne k vodnej hmle a vykonať jej spustenie alebo zastavenie.
Plánujete okrem vodných hmiel ešte niečo pripraviť pre návštevníkov mesta počas tohto leta?
Áno, okrem spomínanej vodnej hmly sa v spolupráci so Stredoslovenskou vodárenskou prevádzkovou spoločnosťou a.s. dokončuje pitník pre všetkých návštevníkov. Osadený bude blízko vodnej hmly, aby sa mohli inline korčuliari, ale aj peší občania občerstviť pitnou vodou priamo v parku.
Spomenuli ste, že sa od vás inšpirovali niektoré mestá osadením vodných hmiel. Viete nám aj uviesť, kto vás žiadal o pomoc v tejto problematike?
Mali sme viacero telefonátov z rôznych miest, ktorí žiadali o radu, ale pokiaľ máme správne informácie, k stavbe vodnej hmly pristúpili v Martine, Prešove, Nitre či Bratislave. Vodné hmly sa však v rôznych podobách nachádzajú už aj v rôznych iných mestách a obciach.
Mesto okrem tohto skrášľujú aj kvetinové záhony. Koľko ste ich vysadili?
Výsadby záhonov prebiehali od konca mája do konca júna, kedy sme vysadili v sedemnástich lokalitách spolu 29 záhonov, pričom každý z nich sa vyznačuje jedinečným vzorom. Tieto záhony však svoju najkrajšiu podobu získavajú v týchto týždňoch. Záhony sú vysadené letničkami s celkovým počtom kusov okolo 65 000.
Vami vysadené kvetinové záhony si udržali dobrú kondíciu aj počas vysokých teplôt. Ako zabezpečujete starostlivosť o ne?
Jediný záhon, ktorý má automatické denné zavlažovanie, je v parčíku pred Mestským úradom. Závlahu pre všetky ostatné záhony zabezpečujeme vo vlastnej réžii zamestnancami, ktorí chodia polievať kvetinové záhony každé ráno od štvrtej hodiny a každý večer po 19-ej hodine, niekedy až do polnoci. Keď si zoberieme, že kvetinové záhony sa budú polievať do konca septembra, je to viac ako trojmesačná doba, počas ktorej musia denne zabezpečovať zavlažovanie záhonov.
Zmenil sa počas uplynulých rokov rozsah výsadby kvetín?
V záujme skrášliť naše mesto sme skvalitnili kvetinovú výsadbu a navyše sme začali osadzovať kvetinové výzdoby aj na troch mostoch v rámci Banskej Bystrice, kde sme vysadili spolu 650 muškátov. Ďalších 70 sme museli nahradiť po dvojnásobnom vyčínaní vandalov. Ďalej by som spomenul osadenie kvetináčov na stĺpoch verejného osvetlenia na Námestí SNP a uliciach Horná, Lazovná a Skuteckého. Týchto stĺpov je spolu 44, pričom pri každom je nutné zastaviť a precízne poliať zavesený kvetináč s muškátmi. Priniesli sme tiež určitú mieru tematickosti, keď sme vysadili záhon loga ZAaRESu na križovatke Poľnej, erb Mesta Banská Bystrica na kruhovom objazde na Rudlovskej ceste či logo Európskeho mesta športu na kruhovom objazde pred Europa SC. Taktiež plánujeme skrášliť kruhový objazd pred novou autobusovou stanicou.
Keďže ste načrtli problém vandalizmu na mostnej kvetinovej výzdobe, priblížte nám ho viac. Existujú možnosti ako proti, nemu zasiahnuť?
Ako sme spomínali, zatiaľ sa vyskytli dve vyčíňania, pričom obidve sa odohrali na moste ponad Hron pri malej vlakovej stanici. Okrem ničenia muškátov však chcem upozorniť, že sme zaznamenali aj prípady pravidelného odcudzenia trysiek z vodných hmiel. V minulom roku mizli prevažne trysky z vodnej hmly na Námestí SNP, tohto roku sa tak deje na Námestí slobody, kde nám ukradli už desať kusov trysiek. Zarážajúce je, že vždy zmizne jedna až dve a keď kúpime nové, opäť po týždni až dvoch zmiznú. Treba ešte podotknúť, že tieto trysky sa nedajú odmontovať bez použitia špeciálneho náradia. Možnosti zamedzeniu krádežiam a vandalizmu sú pre nás veľmi obmedzené. Môžeme sa len spoliehať na pomoc mestskej polície, ktorá by monitorovaním problémových oblastí vedela identifikovať páchateľov.
Na záver interview nezabudol Ivan Šabo podotknúť, že napriek nepochopiteľným činom istých ľudí sa chuť do práce zamestnancov ZAaRES-u ani o kúsok nestratila.