BANSKÁ BYSTRICA. Organový cyklus, sprevádzajúci texty Jána Amosa Komenského, vytvoril Petr Eben na základe dlhoročných improvizácií. Eben v cyklu pracuje často s chorálmi z Komenského Amsterdamského kancionála, inokedy volí k vyjadreniu sugestívnej atmosféry textu vlastné témy. Všeobecne je Ebenova hudba veľmi dramatická.
Jednotlivé časti skladby vždy nasledujú za recitáciou daného úryvku textu a umožňujú tak poslucháčovi rozjímať nad Komenského myšlienkami, vyjadrenými prednesom Vladimíra Krátkeho a hudbou v podaní Stanislava Šurina. Labyrint světa a ráj srdce je dielo s nadčasovým posolstvom. Filozofický spis vyšiel tlačou po prvý krát v roku 1631 a napriek tomu má stále čo povedať i súčasnému čitateľovi či poslucháčovi.
Vladimír Krátký vyštudoval v roku 1969 herectvo na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Následne účinkoval na činoherných scénach v Pardubiciach, Ostrave a Hradci Králové. V roku 1984 nastúpil angažmá do svojho terajšieho pôsobiska v Národnom divadle v Brne.
Spolupracuje s rozhlasom a dabingom. Vystupuje ako recitátor a moderátor hudebno- literárnych relácií. Od roku 1990 pôsobil 25 rokov na Konzervatóriu v Brne ako pedagóg herectva a umeleckého prednesu.
Stanislav Šurin sa narodil v roku 1971 v Trnave. Študoval hru na organe a cirkevnú hudbu na Konzervatóriu v Bratislave, na Diecéznom konzervatóriu vo Viedni, na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede profesora Ivana Sokola a súkromne u profesora Johanna Trummera v Grazi. Spolupracoval so Slovenskou filharmóniu, s ktorou uviedol viaceré skladby pre organ a orchester.
Sólisticky účinkoval v roku 2000 aj National Symphony Orchestra Taiwan pri premiérovom uvedení Janáčkovej Glagolskej omše na Tchajwane. Organové recitály hral vo viacerých štátoch Európy, v USA, Mexiku, Kanade, Ruskej federácii a Kazachstane. Na svojom konte má niekoľko sólových organových nahrávok. Je zakladateľom a organizátorom viacerých organových festivalov na Slovensku.
V rokoch 2006 – 2008 pôsobil vo funkcii Diecézneho hudobníka Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy. Pôsobí ako poradca pri opravách a rekonštrukciách historických organov a pri stavbách nových organov. Tejto problematike sa venuje aj ako publicista a organizátor.
Venuje sa aj kompozícii. Je autorom Trnavskej omše, viacerých skladieb na duchovné a liturgické texty. V roku 2011 mu vyšiel spevník a CD jeho liturgických skladieb Antifóny a duchovné piesne a v roku 2013 CD album jeho piesní na básne Miroslava Válka Dáma v rýchliku. V roku 2009 mu bola za mimoriadny prínos k odkazu diela Johanna Sebastiana Bacha pre súčasníkov udelená cena Sebastian. Konferencia biskupov Slovenska mu v roku 2016 udelila cenu Fra Angelica za „osobný prínos do kresťanských hodnôt v kultúre na Slovensku“.
