BANSKÁ BYSTRICA. V Banskej Bystrici na Cementárenskej ceste by mohlo vzniknúť malé veterinárne krematórium pri jednom z priemyselných objektov. V zámere, ktorý predložili na hodnotenie vplyvov na životné prostredie sa konštatuje, že veterinárne krematórium by bolo založené na zneškodňovaní biologického materiálu formou spaľovania.
V prevádzke bude vykonávaná len individuálna kremácia uhynutých zvierat do hmotnosti sto kilogramov.
Nesúlad s územným plánom
Hoci na strednom Slovensku zatiaľ takéto zariadenie absentuje a majitelia psov a mačiek, ktorí si chcú dať svojho domáceho miláčika spopolniť musia cestovať kilometre až na západné Slovensko, či pár desiatok kilometrov za hranice do Brna, mesto zatiaľ nie je tejto myšlienke naklonené. Hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková informovala, že povoľovacím orgánom je v tomto prípade Okresný úrad. „Mesto adresovalo odboru starostlivosti o životné prostredie okresného úradu len stanovisko k zámeru zriadenia krematória. Keďže zámer nie je v súlade s územným plánom mesta Banská Bystrica, v danom území jeho realizáciu neodporúčame,“ dodala.
Pozemok, kde by mohlo krematórium vzniknúť je súkromným vlastníctvom manželov z juhu stredného Slovenska. Podľa zámeru by malo krematórium slúžiť širokej verejnosti. „Zvieratá budú do krematória preberané priamo na mieste od smútiacich alebo budú dovezené od ambulancií zmluvných veterinárov. Do doby kremácie budú umiestnené v chladiacom boxe. Spopolnenie podľa požiadavky bude predchádzať smútočný obrad. Kremácia zvierat bude prebiehať len po jednotlivých kusoch,“ píše sa v zámere EIA.
Majitelia uhynutých zvierat sú často bezradní
Zámer sa opiera aj o to, že mnohí majitelia zvierat po ich smrti netušia, ako s nimi naložiť. Odvoz do kafilérií sa im zdá nedôstojný.
Mnohí majitelia sa preto zbavujú mŕtvych tiel zakopaním v záhradách , lesoch alebo parkoch , čo je z hygienického hľadiska neprípustné. Vplyv krematória na životné prostredie označujú navrhovatelia za zanedbateľný.
Na strednom Slovensku už bol v predchádzajúcich rokoch na spadnutie projekt zvieracieho krematória v Sliači, po petícii tamojších obyvateľov ho však zastavili.
Odchody miláčikov. A čo s nimi?
Problém so zvieracími cintorínmi a krematóriami je na Slovensku výrazný. Keď pre pár rokmi vznikalo v Šútovciach pri Bojniciach prvé a zatiaľ jediné pohrebisko spoločenských zvierat, tiež malo odporcov. Vo svete je to pritom samozrejmosť už dlhé roky. Najstarší cintorín pre zvieratá založil vo vlastnom jablkovom sade v New Yorku veterinár Samuel Johnson v roku 1896. Dnes je na obľúbenom cintoríne Hartsdale pochovaných okolo 70 tisíc zvierat. Súčasťou cintorína je aj moderné krematórium a rozptylová lúka. Pod jedným z pomníkov je pochovaný aj psí hrdina Sirius, ktorý zahynul pri vyhľadávaní obetí po teroristickom útoku na Svetové obchodné centrum, známe Dvojičky.
Iba dva roky po vzniku Hartsdalu založili aj najstarší európsky zvierací cintorín – Cimetiere des chiens v Paríži.