Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Skvelý výsledok dosiahol aj bežec Dukly Dušan Krajčovič.

Keňan Karim Kwemoi preťal cieľovú pásku spomedzi maratóncov ako prvý.Keňan Karim Kwemoi preťal cieľovú pásku spomedzi maratóncov ako prvý. (Zdroj: VIKTOR HÁBER)

BANSKÁ BYSTRICA. Celoročná séria pretekov Marathon BB Tour, ktorá začala v januári Trojkráľovým večerným behom sa dostala cez Lučatínsku 11-ku či Kordícky extrém až k najpopulárnejšiemu mestskému maratónu. Beh na 42 kilometrov cez Európske mesto športu bol vrcholom bežeckej sezóny, ktorá každoročne naberá na popularite a zvyšuje svoju reputáciu.

Prvý septembrový víkend patril celý maratónu, ktorý prilákal veľké mená a priniesol beh od Námestia SNP cez Lazovnú, Leninov park či cesty popri Hrone až do cieľa, nachádzajúcom sa taktiež na najväčšom mestskom námestí. A bolo sa určite na čo pozerať.

Začali najmenší

6. ročník O2 Banskobystrického maratónu ponúkol deň pred hlavnými behmi súťaže pre deti a rodiny. V minimaratóne absolvovali deti krátke behy od 200 do 800 metrov v rôznych kategóriách odstupňovaných po dvoch rokoch. Organizátori okrem toho pripravili aj zvlášť preteky pre deti s hendikepom či mamičky s kočíkom. Zažiť atmosféru slávneho maratónu na vlastnej koži tak mohol naozaj každý.

Hromadný štart

Nedeľa už patrila v plnej miere dospelým. Na šartovú rovinu sa postavilo dohromady 760 pretekárov. Okrem maratóncov to boli aj bežci tzv. polmaratónu či šafetári. Okrem behu cez prevýšený bystrický terén sa museli popasovať aj s upršaným počasím, ktoré ale viacerým úplne vyhovovalo.

V meste bolo všetko zorganizované po dopravnej a občerstvovacej stránke a maratónci tak mali všetko zabezpečené dokonale. Pozíciu favoritov potvrdili najmä bežci z Afriky. Ako prvý sa do cieľa dostal polmaratónec Kipkorir Benard Talam v čase 1:12:33. Iba o 2 minúty a 13 sekúnd bol pomalší najlepší Slovák, a to nestarnúci Robert Valiček z Košíc. Najlepším Bystričanom na polovičnej trati sa stal Tomáš Willwéber z Marathon BB Team na celkovom 14. mieste. Zo žien dominovala Katarína Jánošíková z Liptovského Mikuláša s pekným časom 1:21:53. Najlepšou Bystričankou bola deviata Daniela Chrančoková s 20-minútovou stratou na víťazku.

Hlavný maratón sa niesol kompletne v keňskej réžií. Karim Kwemoi dobehol do cieľa na zlatej priečke s časom 2:32:19, avšak spokojný nebol, keďže chcel atakovať rekord. Podľa jeho slov mu v tom zabránilo chladné počasie. Na to sa nesťažoval najlepší Slovák Miroslav Ilavský z Dubnice, ktorý bol o 6:40 min. pomalší ako víťaz. "Myslím, že organizátori si toto počasie vymodlili, nie je sa vôbec na čo sťažovať," konštatoval po pretekoch. Tretí skončil bežec Dukly Dušan Krajčovič, ktorý zlepšil svoje vlaňajšie šieste miesto a bral bronz poriadne vyčerpaný.

Prvé tri miesta v poradí žien boli v úplnej zahraničnej réžií. Keňská víťazka Jepkosgei Hellen Kimutai dosiahla čas 3:04:50. Nasledovali ju Maďarky Anna Szekeres a Helén Csonge. Najlepšia Slovenka Ivana Butorácová skončila na zemiakovej priečke. Kompletné výsledky podujatia nájdete tu.

1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
  1. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
  2. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
  3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
  4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
  5. Hygge ako životný štýl
  6. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
  10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 027

Registračný formulár je otvorený aj počas celého dnešného dňa.

Skríningové testovanie bude v Banskej Bystrici pokračovať zajtra.

Antigénové testovanie na koronavírus.

Niektoré obce nášho regiónu testujú na nezvyčajných miestach. Napríklad v horehronskej obci Beňuš sa testuje v dome smútku.

Testovanie v základnej škole na Radvanskej.

Mesto zverejnilo prvé priebežné čísla zo skríningového testovania.