Vo svojej volebnej kampani sa opierate aj o názor, že samosprávne kraje stále nemajú na Slovensku také postavenie, aké im prináleží a požadujete v tejto oblasti zmeny. V prípade, že štát nebude tieto oprávnené požiadavky akceptovať, nevylučujete ani vyhlásenie autonómie. V akých prípadoch by mohlo k takémuto riešeniu prísť?
- Kompetencie, ktoré VÚC dostali boli nedostatočné a neboli aj tak nasledované adekvátnymi finančnými zdrojmi. Je potrebné prerobiť zákon o VÚC, ako i kompetenčný zákon. Nie je mysliteľné, aby v kraji zdravotníctvo, školstvo, kultúra, cestná infraštruktúra boli riadené ministerstvom, VÚC, obcami, cirkvami, súkromníkmi a nikto za nič potom nezodpovedal.
Všetky inštitúcie, nachádzajúce sa v kraji, by mali byť riadené VÚC. Potom to bude decentralizácia. Všetky strategické projekty v SR ,veľké investície, eurofondy a vážne rozhodnutia vlády by mali byť konzultované s VÚC. Musí byť pravidelná komunikácia vláda s VÚC a opačne.
Dnes minister nemôže zasiahnuť do niektorých inštitúcií v kraji a VÚC nemôže zasiahnuť, lebo patria pod ministerstvo, alebo obec. Budem iniciovať tieto zmeny a ak vláda nebude ochotná spolupracovať, nebude mať záujem vyrovnať existujúce rozdiely medzi regiónmi, krajné riešenie vidím v regionálnej autonómii.
Viackrát ste v kampani spomenuli, že komunikácia vedenia kraja so starostami a primátormi nie je dostatočná. Čo by bolo v tomto smere potrebné zmeniť?
- Nie že je spolupráca VÚC a obcí nedostatočná, ale niekedy je až nulová, čo je veľká chyba. Bez pravidelnej komunikácie VÚC a jeho predsedu nielen so starostami, ale mnohokrát spoločne aj so zastupiteľstvami ako i občanmi v obciach si neviem predstaviť riadenie kraja a zabezpečiť jeho rozvoj. Či sa jedná o riešenie administratívno- organizačné, prípravu a realizáciu eurofondov, investícií, zvyšovania zamestnanosti, hospodárskeho rozvoja v priemysle a poľnohospodárstve, obnovy vidieka ,riešenie otázok v zdravotníctve, školstve, v sociálnych otázkach, kultúre, športe, riešenie problémov rómov, boj proti chudobe, bezbariérovosti, otázok týkajúcich sa životného prostredia, turizmu atď. Týka sa to aj otázok spravodlivého rozdelenia financií pre jednotlivé okresy.
Podľa vášho názoru by bolo veľmi potrebné, keby sa do praxe zaviedlo elektronické referendum. V čom by podľa vás bol jeho prínos a ako by sa to dalo zvládnuť technicky?
- Elektronické referendum cez internet, alebo sms správy propagujem ako prvý nielen na Slovensku. Je to inštitút, ktorý umožní občanom vyjadriť sa k všetkým vážnym otázkam týkajúcich sa ich života, o ktorých by mali rozhodnúť politici.w
Tým sa postupne prejde k spoločnosti, v ktorej bude rozhodovať občan a zoberie sa neobmedzená moc politikom. Je to rýchla a lacná metóda zistiť vôľu občanov. Technicky to zabezpečiť nie je dnes problém. Ako predseda BBSK budem pravidelne pred každým vážnym rozhodnutím toto elektronické referendum využívať.
Jednou z tém vašej kampane je bezbariérový kraj. Mohli by ste nám jeho podstatu priblížiť?
Bezbariérový kraj znamená fyzicky pre nevládnych a hendikepovaných dostať sa architektonicky do všetkých inštitúcií, patriacich pod VÚC, nesmú byť žiadne psychické bariéry pre občanov, či sa to týka reči, náboženstva, rasy, presvedčenia, orientácie, vzdelania atď. Nesmie byť žiadna politická bariéra, bude rozhodovať odbornosť a kvalita jednotlivca aj inštitúcie.
Keďže kraj má pod palcom aj stredné školstvo, presadzujete model jeho integrovanej podoby s dôrazom na duálne vzdelávanie. Ako by mohol tento model fungovať v praxi?
- Ako som už spomínal ,platí aj pre školstvo, že všetky školské inštitúcie nachádzajúce sa fyzicky v kraji, by mali byť riadené VÚC i keď úzka spolupráca tak s ministerstvami ako i obcami je nevyhnutná. Integrovaný systém má zracionalizovať odbornosť, potrebu kraja ako i Slovenska v oblasti počtu vzdelávacích inštitúcií, vzdelávaných ako i vzdelávajúcich.
Prečo by jeden študent nemohol súbežne si doplňovať vzdelanie z nejakého pre neho potrebného odboru aj v inej vzdelávacej inštitúcii, prečo by pedagógovia, hlavne v nedostatkových odboroch nemohli vykonávať činnosť rotáciu, podľa potreby, požiadavky, či možnosti jednotlivca. Duálny systém zaviesť nielen na odborných školách, ale v úzkej spolupráci s podnikateľmi, úradmi práce i štátnymi inštitúciami aj na iných stredných školách. Presadzovať viacodbornostné vzdelanie. V najbližších rokoch bude dôležité zvýšiť remeselnícke profesie, sociálnych pracovníkov popri bežných zameraniach škôl.Kvalita pedagógov musí byť na prvom mieste. Nerobiť žiadne rozdiely medzi vlastníkmi vzdelávacích inštitúcií.

Ako hodnotíte doterajšiu volebnú kampaň, ktorá sa v značnej miere opiera o boj proti Marianovi Kotlebovi. Čo sa však podľa vás udeje v prípade, ak kandidovať nebude? Zmení to podľa vás priebeh kampane samotnej?
- Ja kandidujem za predsedu BBSK, lebo náš kraj je v dezolátmom stave ako celok. Vysoká nezamestnanosť, veľká chudoba, nízke platy, žiadne väčšie investície, nevyužité eurofondy ,rozbité cesty, nedokončená R2, Hiadeľské sedlo atď., chýbajúce chodníky v obciach ako i kanalizácia, nedostatočná protipovodňová pripravenosť, dlhé čakacie doby na vyšetrenia a operácie v zdravotníctve, ako i na umiestnenie v sociálnych zariadeniach, neodstránené environmentálne záťaže/gudrony ako i iné nášľapné bomby.(Chýbajúce pravidelné letecké spojenie zo Sliača, nezintegrovaná doprava, chátrajúce kultúrne pamiatky, upadajúci šport, nevyužitý potenciál pre turizmus, ako i pre cezhraničnú spoluprácu s Maďarskom za účelom obojstranného prospechu. Mám pripravený program, ktorým chcem zmeniť život v kraji, urobiť z nášho kraja znovu bohatý región v ktorom sa ľuďom dobre žije. Myšlienka vytvoriť z Bystrice, Zvolena a priľahlých miest a obcí tretie metropolitné centrum, ktoré bude jedného dňa administratívne hlavné mesto Slovenska.
Bratislava nech ostané obchodné centrum, ale musí sa tiež dobudovať, je na dobrej ceste. Toto sú v krátkosti dôvody prečo kandidujem a chcem tieto voľby vyhrať. Dúfam, že mi občania uveria. Ostatní kandidáti ma nezaujímajú, mám svoj program a svoj cieľ.
Dlhšie sa hovorí o potrebe spojenia kandidátov, referendum o porozumení však zatiaľ podpísali iba Stanislav Mičev a Martin Klus. Vy máte na toto spájanie odlišný názor. Môžete nám ho prezradiť?
- Moje životné skúsenosti, či ako lekára odborníka, organizátora zdravotníctva, športovca, poslanca NRSR, predsedu výboru pre európske záležitosti ,člena stálej delegácie Rady Európy kde som 6 rokov pracoval vo výbore pre rodinu, sociálne a zdravotnícke otázky ovládajúceho jazyky, s dobrými zahraničnými kontaktmi ako i na domácej politickej scéne, jedného zo zakladateľov slovenského charitatívneho klubu Lionistov, podnikateľ a mnoho ďalších aktivít boli po serióznom zvážení mojim osobným rozhodnutím akceptované ponuky mojich kolegov a priateľov kandidovať na post predsedu BBSK. Toto všetko ponúkam našim voličom, kandidujem pre nich a nie pre niekoho iného a je na nich ako sa rozhodnú. Budem akceptovať ich rozhodnutie.
Každý z kandidátov má bohatý program. Keby sa vás však niekto opýtal na tri základné kroky, ktoré by ste urobili v prípade zvolenia za predsedu BBSK – ktoré by to boli?
- Po víťazstve v prvom rade poďakujem mojej manželke a rodine čo ma podporovala, môjmu volebnému tímu, priateľom, ktorí mi pomáhali, ale hlavne poďakujem všetkým voličom, ktorí mi dali svoj hlas, a tých čo mi ho nedali uistím, že budem predsedom VÚC pre všetkých. Potom to spolu oslávime. Druhý krok bude, že pôjdem na Úrad BBSK, kde sa zoznámim so všetkými zamestnancami, urobím personálny audit a podľa jeho výsledkov sa rozhodnem o výberových konaniach. Garantujem, že nebudem robiť politické personálne čistky, ale budem stavať na odbornosti a ochote pracovať. Všetci budú musieť prejsť verejným výberovým konaním a následne akceptovať ,vrátane mňa moje 3 „R“ – Robiť, Robiť, Robiť, ktoré ako jediné akceptujem ako kritérium úspechu. Potom sa zoznámim so všetkými zvolenými zástupcami do zastupiteľstva a uistím ich, že nezávisle na politickej príslušnosti budem akceptovať dobré nápady pre región a budem sa ich snažiť realizovať.
Vyvolám stretnutie so všetkými primátormi a starostami všetkých 516 obcí. Verím, že nás premiér pozve na stretnutie, ak nie, budem ho iniciovať. Tretí krok bude tvrdá realita každodennej práce na naplnenie cieľov v mojom programe. Ten nebudem realizovať len z úradu, ale pravidelne budem v kraji zisťovať potreby občanov, obcí, inštitúcií a hľadať riešenia na ich naplnenie.

Autor: SMS