Vošli sme do posledných dvoch mesiacov obdobia pred župnými voľbami a zatiaľ sa neukázala reálna šanca, že by sa kandidáti na predsedu spojili. Myslíte si, že sa to začne „lámať“ práve v septembri ?
- Zaznamenali sme stanoviská niektorých politických strán, ktoré sa už rozhodli podporiť nezávislého kandidáta Luntera, no zaznamenali sme aj nových kandidátov. Ale „lámať“ sa to naozaj začne až v septembri a to až potom, keď sa dozvieme, či v nadchádzajúcich voľbách bude kandidovať aj Kotleba. To bude pre stratégiu jednotlivých kandidátov podstatné. Predstavme si, že súčasný predseda, v minulosti kritizujúci svojho predchodcu, že vykonáva súbežne viac mandátov, kandidovať nebude !? Odstúpenie z kampane niektorých kandidátov potom stráca zmysel. Na druhej strane , ak kandidovať bude, je to na zodpovednosti ostatných kandidátov, aby sa jednoznačne dohodli na spoločnom postupe. (Rozhovor sme pripravovali v auguste, keď ešte nebolo známe, či bude M. Kotleba kandidovať – pozn. redakcie)
Vy ste už pred časom potvrdili, že opätovne sa budete uchádzať o hlasy voličov ako kandidát na poslanca BBSK. Môžete nám priblížiť vaše vízie pre kraj a Horehronie?
- Áno, budem kandidovať. Treba zmeniť systém práce nášho kraja, vymaniť ho z izolácie a naštartovať rozvojové procesy. Občania právom očakávajú moderné a stabilné stredné školy, chcú dôstojné životné podmienky pre klientov DD a DSS. Naši občania chcú a radi využijú služby našich divadiel, galérií, múzeí, knižníc a osvetových stredísk. Zvýšenú pozornosť treba venovať integrovanému dopravnému systému kraja a neustálemu skvalitňovaniu ciest II. a III. triedy.
Kvalitná cesta je základ akéhokoľvek rozvoja regiónov. Ale hlavne, kraj sa musí vrátiť k napĺňaniu úloh, pre ktoré v podstate vznikol a ktoré boli posledné štyri roky zo strany súčasného vedenie kraja viac ako zanedbávané. Kraj si musí plniť svoje úlohy a ciele hlavného koordinátora a realizátora regionálneho rozvoja kraja ! To musí byť náš spoločný cieľ . Darmo, že máme napr. koncepciu rozvoja cyklotrás v kraji, keď ju vedenie kraja nenapĺňa.
V župnom zastupiteľstve ste pôsobili aj v tomto volebnom období. Ako ho hodnotíte?
- Bolo to náročné obdobie, odmietavý postoj vedenia kraja k čerpaniu dostupných eurofondov a dotácií limitovalo celé štyri roky finančné možnosti kraja. V minulosti pripravené projekty sa nerealizovali, o prípravu nových nebol záujem a neskôr pre čiernu prácu na úrade BBSK sme sa už ani nemohli o podporu akýchkoľvek projektov uchádzať. Áno, možno prísny trest, ale pravidlá platia pre všetkých rovnako. Viac ako náročná bola i komunikácia predsedu a poslaneckého zboru. Predseda bez udania dôvodu nepodpisoval riadne schválené uznesenia, čo následne zastupiteľstvo muselo opätovne schvaľovať a tak sa odďaľovalo aj ich samotné realizovanie. No máme dodnes i také uznesenia, ktoré ostali len na papieri. Predseda sa jednoducho rozhodol ich vôbec nerealizovať, prípadne ich realizuje viac ako slimačím tempom.
Aký by mal byť podľa vás ideálny predseda samosprávneho kraja a ako by mal fungovať jeho vzťah s poslancami?
- Zákon o samosprávnych krajoch hovorí o dvoch orgánoch kraja. Zastupiteľstve a predsedovi. Súčasne definuje ich kompetencie a právomoci. Ani jeden z týchto orgánov kraja nie je nadriadený ani podriadený tomu druhému. Zákon teda predpokladá ich istú symbiózu a spoluprácu, predpokladá ich otvorenú a priamu komunikáciu. A toto v našom kraji zo strany predsedu nefungovalo. A aký by mal byť ideálny predseda ? Taký asi ani neexistuje, sme všetci len ľudia. No predseda musí určovať tempo a rozsah rozvoja kraja, musí si vedieť túto svoju víziu v diskusii s poslancami obhájiť a následne po schválení v zastupiteľstve aj pomocou úradu BBSK organizačne a technicky zrealizovať.
Poslednou „horehronskou“ kauzou je prípad tunajšieho gymnázia, ktorému stopol predseda peniaze na rekonštrukciu len preto, lebo pedagogický zbor sa jasne postavil proti fašizmu. Je niečo podobné vôbec možné v demokratickej krajine?
- V minulom roku bola v registri investícií zastupiteľstvom schválená investičná akcia – rekonštrukcia okien na našom gymnáziu celkovo za 115.000 eur. Ide o atypické okná na historickej budove. Prvá etapa prebehla v minulom roku a bolo preinvestovaných prvých 50.000 eur. Bez problémov !
V tomto roku sa malo pokračovať so sumou 65.000 eur. Úrad však oznámil škole, že vedenie kraja rozhodlo, že sa ďalšia výmena realizovať nebude ! Bez slovka zdôvodnenia. Ako člena rady školy ma o celej záležitosti informovali a ja som následne interpeloval predsedu kraja, žiadal som o zdôvodnenie ,no odpoveď som zatiaľ nedostal. Isto úrad nájde nejaké arogantné zdôvodnenie. No všetko smeruje k tomu, že ide o odplatu za prejavený názor učiteľského zboru na narastajúce prejavy extrémizmu v našej spoločnosti. Tento prejavili verejne, pred školou v čase, keď sympatizanti ľudovej strany slovne atakovali prezidenta SR i žiakov ich školy pred ich spoločným stretnutím. Čiže možné to je, no verím, že v demokratickej spoločnosti hlavne neprípustné !
Predseda však siahol i na dotácie, ktoré mali pôvodne smerovať do nášho okresu. Podľa VZN o dotáciách, 90% vyčleneného rozpočtu na dotácie rozdeľujú poslanci za jednotlivé okresy. Keďže, podľa zákona, je štatutárnym zástupcom kraja jeho predseda, tento má každú zmluvu o poskytnutí dotácie aj podpísať. A tak na podpis čakajú poslancami schválené dotácie pre divadelný súbor J. Chalupku na organizáciu divadelného festivalu, ako aj pre jedno občianske združenie, ktoré organizuje v Brezne športovú akciu. Chybičkou krásy v prvom prípade je, že divadelníci hrajú niečo, čo sa predsedovi nepáči, a v druhom prípade asi to, že sa tam angažuje jeden z učiteľov gymnázia. A dotáciu nedostal ani náš Oblastný výbor SZPB na organizáciu regionálnych osláv 73. výročia SNP. Aj takto sa dá vyjadriť vzťah k jednej z najvýznamnejších udalostí z novodobej histórii Slovenska.
Vy už roky aktívne pôsobíte v Slovenskom zväze protifašistických bojovníkov. Ako si vysvetľujete skutočnosť, že aj tam, kde kedysi kládli ľudia životy za našu slobodu a otvorene sa stavali proti fašizmu, dnes ich potomkovia podporujú pravicový extrémizmus?
- Ťažká otázka. Môj názor je, že ľudia aj tu u nás na Horehroní, vnímajú protifašistický odboj v rokoch II. svetovej vojny ako niečo čo bolo v tej dobe potrebné a nutné urobiť, niečo čo nasmerovalo našu spoločnosť k demokracii a životu v mieri. No je to pre nich vzdialená minulosť o ktorej sa učili v školách a ak nemali v rodinách príbuzných, ktorí boli do odboja priamo zapojení a ktorí tak povediac niesli odkaz tej strašnej doby až do súčasnosti, tieto vedomosti zo škôl vyprchali a dostali sa do úzadia náročnej reality súčasného spôsobu života. Keď sme veľa krát odkázaní pomôcť si sami a tak prekonávať rôzne krízové situácie. A tak ľahko podľahnú sľubom a slovám o rýchlom a jednoduchom riešení ich problémov. Ľahko si osvoja názory extrémistov a populistov. Našej spoločnosti chýba viac sociálnej spolupatričnosti, viac pozornosti a všímavosti k problémom tých druhých.
Čo by ste chceli odkázať obyvateľom nášho kraja?
- Príďte 4. novembra k volebným urnám a podporte kandidáta na predsedu a kandidátov na poslancov, ktorých skúsenosti budú zárukou rozvoja a pokroku nášho kraja.
Ing. Jaroslav Demian, 54 rokov , štátny zamestnanec
Som srdcom i dušou Brezňan a Horehronec. Som ženatý, máme dvoch synov. Vyštudoval som Strojnícku fakultu VŠT Košice. Po jej absolvovaní som pracoval v Mostárni v Brezno a popri tom som učil na SOU strojníckom v Brezne, kde som neskôr nastúpil do trvalého pracovného pomeru ako stredoškolský učiteľ.
Táto práca ma bavila a napĺňala. No popri práci som sa spoločensky i politicky angažoval, nebolo a nie je mi ľahostajné, čo sa deje okolo mňa. Bol som predsedom okresnej organizácie SDĽ v Brezne, po jej integrácii so stranou Smer som sa stal členom strany Smer – SD. V roku 1998 som bol menovaný za prednostu okresného úradu v Brezne. Tu som získal vedomosti i praktické skúsenosti z fungovania štátnej správy.
Od roku 1994 som vykonával aj funkciu poslanca MsZ. V roku 2002 som bol zvolený za primátora mesta Brezno. Ako primátor som pracoval pre svoje rodné mesto až do roku 2014. Za svoj najväčší úspech považujem skutočnosť, že sa mi 13.2.2008 podarilo do uznesenie vlády SR ( č. 103/2008) ktorá výjazdovo zasadala v Brezne, dostať aj úlohu pre ministra dopravy o začatí rekonštrukcie cesty I/66. Bez tohto kroku by obchvat Brezne bol len snom, ako mnoho rokov predtým. Výsledkom plnenia tohto uznesenia je obchvat Brezna i nová cesta v Polomke. Kvalitné cesty považujem za základ rozvoja regiónov. Vo svojej práci pre moje mesto pokračujem i teraz ako poslanec MsZ.
Som členom SZPB. Môj otec bol priamym účastníkom SNP a tak pamätajúc na jeho slová sa akosi samozrejme angažujem i v tejto organizácii. Ako osobnú výzvu, motivovanú narastajúcimi prejavmi fašizmu a nacizmu v našom okrese, som prijal i funkciu predsedu Oblastnej organizácie SZPB v Brezne. Aj takto chcem niesť odkaz priamych účastníkov SNP do budúcnosti, ale nie ako nostalgickú spomienku, ale ako apel pre našu mladú generáciu.
Od roku 2002 som nepretržite i poslancom Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja. Prácu pre mesto som prepájal s prácou pre náš región. V poslednom volebnom období som pracoval ako predseda komisie financií a správy majetku BBSK a tak som sa odborne venoval hlavne problematike verejných financií, zostavovania a dodržiavania rozpočtu kraja. Rozpočet považujem za základný nástroj dobre fungujúcej samosprávy.
Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ. Viac informácií na: https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf