BANSKÁ BYSTRICA. Na likvidácii stoviek ton nahromadeného odpadu v banskobystrickej mestskej časti Senica na Cementárenskej ceste sa v týchto dňoch intenzívne pracuje. Podarilo sa to vďaka dotácii 39-tisíc eur z Environmentálneho fondu Ministerstva životného prostredia SR, pričom podporený projekt počíta s finančnou spoluúčasťou mesta približne 12-tisíc eur. Informáciu o úspešnosti samosprávy v boji proti nelegálnym skládkam poskytla agentúre SITA hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková.
Tony rozličného odpadu budú čoskoro minulosťou na Cementárenskej, v blízkosti Selčianskeho potoka a obydlí rómskej osady. Na ploche 750 metrov štvorcových sa počíta s mechanickým zberom odpadu, jeho uložením na riadenú skládku, rozhrnutím rekultivačnej zeminy a následnou výsadbou zelene. Práce by mali byť ukončené do konca novembra 2017. „S odstraňovaním čiernej skládky sa začalo už v minulom týždni a do dnešného dňa sa podarilo vyviezť takmer polovicu z odhadovaných 550 ton. Na celej ploche siaha odpad do výšky v priemere pol metra, miestami takmer dva. Keďže sa hromadil dlhodobo, je premiešaný so zemou a nedá sa vytriediť ani recyklovať,“ objasnil Michal Štúber z Oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev MsÚ v Banskej Bystrici.
Každodenná snaha aktivačných pracovníkov, spoločností zabezpečujúcich nakladanie s odpadmi v meste či dobrovoľníkov pri odstraňovaní čiernych skládok veľakrát nestačí. „S tvorbou čiernych skládok má problém snáď každá samospráva a ich odstraňovanie je finančne náročné. Na tieto účely spoločne s celomestskou akciou Za krajšie mesto v mestskom rozpočte každoročne vyčleňujeme 50-tisíc eur. Hoci sme úspešní aj vo výzvach a vďaka mimorozpočtovým zdrojom sa nám darí nelegálne hromadený odpad likvidovať, neprispôsobiví obyvatelia veľakrát za krátky čas nanosia ďalší. Verím, že už čoskoro budeme môcť identifikovať pôvodcov čiernych skládok inštalovaním kamier a monitorovaním týchto lokalít,“ uviedol prednosta MsÚ Martin Adamec.
Od začiatku roka odstránili aktivační pracovníci a zmluvné spoločnosti viac ako 50 ton komunálneho odpadu na Podlavickej ceste, pri Malej železničnej stanici, za garážami na Karlove, v okolí zariadenia Prístav na Fončorde, v bývalom areáli práčovní v Majeri, na Pršianskej terase, Laskomerskej ceste a iných. Mimorozpočtovými zdrojmi z rezortu životného prostredia v sume 70-tisíc eur sa podarilo odstrániť viac ako 700 ton odpadu už vlani v lokalite Na Hrbe. Z päťdesiatročnej čiernej skládky sa odviezli kuchynské spotrebiče, nábytok, matrace, koberce, tehly a ďalší odpad.