
BRATISLAVA. V prospech najsilnejšieho demokratického kandidáta na banskobystrického župana, ktorým je dnes Ján Lunter, môžu odstúpiť po Martinovi Klusovi aj ďalší súperi.
Šéf Múzea SNP Stanislav Mičev svoje rozhodnutie oznámi po stredajšom zasadnutí okrúhleho stola.
Ďalší kandidát, prednosta Mestského úradu v Brezne Martin Juhaniak, povedal, že ako ďalej v kampani oznámi na budúci týždeň.
„Rozhodnutie Martina Klusa ma neprekvapilo, aj ja urobím nejaké rozhodnutie,“ oznámil Juhaniak na diskusii denníka SME a Transparency International Slovensko, ktorá sa konala v banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí. Doteraz o odstúpení nehovoril.
Súčasný župan Marian Kotleba z extrémistickej ĽSNS stopol tomuto divadlu v roku 2015 dotáciu sedemtisíc eur z ministerstva zahraničných vecí na projekt v oblasti podpory ľudských práv Stop extrémizmu.
Hoci organizátori pozývali aj Kotlebu, neprišiel. Nereagoval ani na viaceré pokusy získať jeho odpoveď, či sa zúčastní. Sympatizanti ĽSNS v zelených tričkách neprišli ani do hľadiska divadla.
Nič sa neskončilo
Kandidáti uvažujú o odstúpení práve pre jednokolovú voľbu, kde sa môžu trieštiť hlasy v prospech Kotlebu. Klus, ktorý je poslancom za SaS, odstúpil po interných prieskumoch agentúr AKO a Median, ktoré si spolu s Mičevom a ďalšími troma kandidátmi dali urobiť. Klus preto na diskusiu neprišiel.
Mičev na diskusii povedal, že poradie v ich prieskumoch bolo rovnaké ako v minulotýždňovom prieskume Focusu, ktorý si objednal Lunter. Presné výsledky však nepovedal s tým, že si to neželá jeden z kandidátov.

V prieskume agentúry Focus získal Lunter nad 30 percent a bol jasným víťazom. Kotlebu predbehol o vyše osem percent. „Kampaň sa neskončila. Prieskumy môžu či nemusia byť naplnené,“ povedal Lunter s tým, že Kotlebovi voliči sú verní a väčšina ľudí o župné voľby záujem nemá.
Reagoval tak na kuloárne informácie, že z ĽSNS dali pokyn, aby ich sympatizanti v prieskumoch neoznačovali Kotlebu.
Juhaniak povedal, že veľa ľudí spomína Kotlebu, vysvetľuje to jeho známosťou v kraji. V Brezne je pre ľudí kandidátom číslo jeden, po ňom však nasleduje Kotleba.
Mičeva mrzí jednokolová voľba, pretože „nám bráni zúčastniť sa na debatách v televízii, a to je na škodu. Chceli by sme súťažiť o to, kto postúpi do druhého kola". Dohoda na jednom kandidátovi je však podľa neho nevyhnutná.
Juhaniak v posledných župných voľbách v druhom kole voliť nešiel. Za chybu to však ani vzhľadom na víťazstvo Kotlebu nepovažuje. Lunter volil v druhom kole s „gumenými rukavicami“ Vladimíra Maňku zo Smeru. Podporil ho vtedy aj Mičev.
Lunter konzultuje s Beblavým
Pred štyrmi rokmi stavil Kotleba vo svojej kampani na župana na spolužitie s rómskou menšinou. Lunter však na konci jeho funkčného obdobia nevidí žiadne zlepšenie.
„Našich spoluobčanov ani nezamestnal, ani neznížil kriminalitu, žiadne krompáče a lopaty neboli,“ povedal. On sám by ako župan spolupracoval so starostami a snažil by sa zlepšiť situáciu v oblasti sociálnych podnikov.
Župa také právomoci má, overoval si to vraj u nezávislého poslanca Miroslava Beblavého, s ktorým „konzultuje, aké právomoci má župa“.
Beblavý a ďalší nezávislí poslanci, ktorí ohlásili stranu Spolu-Občianska demokracia, Luntera v kampani podporili.

Pri zlepšovaní podmienok pre rómsku menšinu by Juhaniak viac spolupracoval s mestami a obcami.
„Úlohou župy je pôsobiť ako otec rodiny, ako mentor, zlučovať,“ povedal.
Mičevovi prekáža, že „rómsky problém vidíme ako etnický, ale pritom je sociálny“. Župa môže podľa neho v tejto oblasti pôsobiť ako koordinátor a pomocník. „VÚC sa môže zapojiť do sociálnych podnikov, viem si to predstaviť pri čistení lesov, triedení odpadu,“ povedal.
Mičev u súpera vyzdvihol rýchlosť
Banskobystrická župa sa v rebríčku Transparency International Slovensko prepadla z prvého miesta na piate. Za poklesom je podľa kandidátov najmä jej súčasný šéf. „Ak má byť jediná zodpovednosť, že niekto v úrade nosí po 16. hodine zelené tričko, tak to takto muselo dopadnúť,“ povedal Mičev.
Slabšia transparentnosť župy sa podľa Luntera ukázala aj na tom, ako neinformuje. „Martin Kvetko sa v marci obrátil na župu a pýtal sa, prečo im zobrali detskú pohotovosť, pýtal sa, kedy im opravia cestu medzi Tisovcom a Červenou skalou, a ani raz neodpovedali,“ povedal Lunter. Kvetko je aktivista z Revúcej, ktorý kandiduje na župného poslanca za Lunterov tím.
“Ak má byť jediná zodpovednosť, že niekto v úrade nosí po 16. hodine zelené tričko, tak to takto muselo dopadnúť.
„
Za najväčší problém označil Juhaniak rodinkárstvo na župe. „Ak nie je odbornosť, nemožno hovoriť ani o transparentnosti,“ povedal. Rodinkárstvu by sa kandidáti vyhli výberovými konaniami.
Na otázku, či je za poklesom transparentnosti len župan, alebo aj poslanci v zastupiteľstve, odpovedal Lunter. Dôvodom bolo, že ako prvý si vzal mikrofón.
„Si najrýchlejší,“ zasmial sa Mičev po výzve moderátora Michala Piška z TIS, ktorý z nich mu odpovie. Lunter vidí zodpovednosť aj u poslancov a ako budúci župan by prijal etický kódex, ktorý by hovoril o tom, aby župní poslanci slúžili ľuďom.
Juhaniaka prekvapili výsledky v Brezne
Kandidáti na župana vysvetľovali aj vlastné nezrovnalosti, napríklad v kampani. V transparentnom účte Luntera chýbajú poznámky, na čo boli peniaze použité. "Zrejme sme úplne nepochopili, ako sa ten transparentný účet má viesť. Máme všetky faktúry, považujem to za technickú chybu. Vieme to dodatočne napraviť," reagoval Lunter.
Jeho kampaň doteraz stála okolo 160-tisíc eur a najväčším sponzorom je hokejista Michal Handzuš. Mičev minul na kampaň okolo stotisíc, pričom najviac mu prispel primátor Ružomberka Igor Čombor. Juhaniakovi prispela na kampaň rodina. "Neviem, či sú (výdavky) vôbec na úrovni 30-tisíc eur," povedal.
Prekvapili ho však výsledky transparentnosti v meste Brezno, kde pôsobí. V rebríčku TIS sa mesto v roku 2016 ocitlo na 51. mieste zo 100.
"Nezverejňujete výsledky obchodných verejných súťaží, nepoužívate elektronické aukcie," menoval Piško. "Je to úplne nová informácia," povedal Juhaniak po tom, ako sa snažil neúspešne vysvetliť, že to tak nie je.