BANSKÁ BYSTRICA . Na území Banskobystrického kraja vzniklo za prvých deväť mesiacov tohto roka 1 174 požiarov, čo je nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 296 prípadov. „Z pohľadu výšky škody došlo k výraznému poklesu,“ uviedol dnes na tlačovej besede vedúci oddelenia operatívno-technického Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Banskej Bystrici Erik Piater.
Požiare spôsobili za trištvrte roka 2017 škodu 2,155 milióna eur, čo je pokles oproti takému istému obdobiu roka 2016 o viac ako 2,5 milióna eur. Pri požiaroch bolo usmrtených sedem osôb, čo je o dve viac ako vlani a 15 osôb utrpelo zranenia, čo je menej o päť. „Najviac požiarov sme zaznamenali na území okresu Rimavská Sobota (159) a najmenej v okrese Banská Štiavnica (31). Najčastejšie horelo v sobotu (200 požiarov) a najmenej v stredu (151 požiarov), pričom najviac, až 92 požiarov, zaevidovali hasiči v časovom intervale od 19:00 do 20:00,“ informoval Piater.
Za požiarmi je neraz nedbalosť
„V štatistike požiarov dominujú požiare, ku ktorým dochádza v prírodnom prostredí. Za obdobie deviatich mesiacov tohto roka evidujeme v tejto kategórii 802 požiarov, čo predstavuje v porovnaní s vlaňajším rokom nárast o 237 prípadov,“ dodal Piater s tým, že pri týchto požiaroch boli tri osoby usmrtené a dve zranené.
Najpočetnejšie z týchto požiarov sú podľa neho požiare trávnatých porastov a úhorov, ktorých bolo 317, čo je o 183 viac ako vlani. Najväčší výskyt 161 požiarov trávy zaznamenali v marci. Najčastejšou príčinou vzniku požiarov bola nedbalosť a neopatrnosť dospelých osôb (614 prípadov, čo predstavuje 52 percent z celkového počtu požiarov).
Z toho vypaľovanie trávy a suchých porastov zapríčinilo vznik 342 požiarov, následkom spaľovania odpadu a odpadkov vzniklo 73 požiarov a fajčenie spôsobilo vznik 54 požiarov.
Vykurovacia sezóna je tu
Vzhľadom k tomu, že sa začína vykurovacia sezóna a porucha alebo nevyhovujúci stav vykurovacích telies spôsobili 135 požiarov, upozornil vedúci oddelenia požiarnej prevencie KR HaZZ v Banskej Bystrici Miroslav Podhradský na bezpečné prevádzkovanie palivových spotrebičov a komínov.
„Zo 135 požiarov bolo až 112 prípadov vyhorenia sadzí, čo dokazuje, že občania tejto problematike venujú slabú pozornosť, lebo vyhorenie sadzí je spôsobené jednoznačne nedostatočným čistením a vykonávaním kontroly komína,“ zdôraznil Podhradský a dodal, že pravidelná kontrola a čistenie komína sú veľmi dôležité z hľadiska predchádzania vzniku požiarov v rodinných domoch.