BANSKÁ BYSTRICA. Svojej srdcovke sa venoval už od detstva. Banskobystričan Jozef Hýsek v mladých časoch aktívne reprezentoval krajinu ešte v časoch Československa a hoci ako 28-ročný ukončil profesionálnu kariéru a istú dobu sa venoval futbalu, vrátil sa k športu, ktorý mu bol vždy najbližší. A neodradí ho ani vek.
Rodák spod Urpína Hýsek zbiera aj na staré kolená jeden úspech za druhým, teraz v kategórii veteránov. 61-ročný športovec, známy už v dnešných dňoch skôr ako tréner mladých skokanov v Klube priateľov skoku na lyžiach, stále aktívne skáče a bojuje o najvyššie méty. Poľsko, Nemecko, Slovinsko či Česká republika – všetky tieto miesta sa preňho v minulosti stali baštou na zbierku zlatých medailí spomedzi aktívne skáčucich seniorov. K tomu pridal vlani tri strieborné medaile z Rakúska a predvlani dve zo Švédska. Netreba zabudnúť na ďalšie štyri bronzy.
Udržiava formu
Podľa vlastných slov nemieni prestať, dokým mu zdravie bude ako-tak slúžiť. V rozhovore pre týždenník MY prezradil, že trénuje pravidelne a občas dokonca aj nad limity. „Každodenný tréning by som už nezvládal. Ešte pred pár rokmi som pri indiviuálnych tréningoch dokázal skočiť z mostíka päť až šesť ráz po sebe, teraz zvládnem maximálne 3-4. Myseľ by veľmi chcela, ale telo už viac nepustí a je to dosť cítiť. Nie je tomu dávno, čo som dva dni po sebe skúsil 5 skokov a mal som k dispozícii aj lanovku. Na druhý deň som bol ale prakticky nepoužiteľný a pociťoval som únavu. Aj regenerácia trvá dlhšie ako u mladých,“ vysvetlil Hýsek.
Rozširuje zbierku
Jeho forma je napriek veku neuveriteľná. Dokazuje ju fakt, že spomenutú zbierku medailí nedávno doplnil o ďalšie dva z najcennejších kovov. V Rumunsku sa počas septembra konali Majstrovstvá sveta veteránov v skokoch na lyžiach. Skokanské mostíky v Rašnove privítali účastníkov z rôznych kútov sveta, pričom Hýsek išiel do krajiny ležiacej pri Čiernom mori ako jediný zo slovenského výberu. Napriek tomu zviditeľnil našu krajinu najlepším možným spôsobom. Spomedzi konkurencie sa mu na mostíku K35 podarilo vybojovať ďalšiu zlatú medailu predvedenými skokmi o dĺžke 29 a 29,5 metra. Spomedzi všetkých účastníkov nazbieral najviac bodov v kombinácii s hodnotením rozhodcov – 200,1.
V Rašnove to ale nebolo všetko. Na mostíku K65 získal bronz za skoky dlhé 51 a 55,5 metra. S celkovým počtom 164,9 bodov boli lepšími iba Rus Ulianov a Nór Tore Haug.
Keď zlyhá organizácia
Okrem tohto sa Jozef Hýsek zapojil aj do súťaží družstiev, kde v kombinácii s Českým výberom vybojoval krásne 2. miesto. Tretia medaila však bola iba pomyselná. „Tú sme ako družstvo nedostali. Navyše pri víťazstve pretekára hrali iba polovicu hymny a v Rašnove bol problém na mostíku K65 s nájazdom. Ten sa nestanovil a pretekári išli z ľubovoľného nájazdu. Preto sa dlho čakalo na výsledky,“ objasnil Hýsek organizačné nedostatky.
Jeho veľkú vášeň k športu potvrdzuje aj to, že sa financuje prakticky sám. „Zážitky z majstrovstiev aj úspechy sú veľmi pekné, ale človek si musí všetko hradiť z vlastného vrecka sám,“ prezradil.
Vzor pre mladých
V súčasnosti je známy predovšetkým ako tréner mladých nádejí Klubu priateľov skoku na lyžiach. Talentovaným skokanom sa snaží predať všetko, čo sa mu počas kariéry podarilo naučiť. Ako sám tvrdí, najdôležitejšia je podľa neho disciplína. „Decká majú veľa energie. Ja sa ako tréner snažím do nich niečo vštiepiť. Najmä to, že na každý skok z mostíka musia ísť riadne rozcvičení a sústredení, ale pri deťoch je to dosť ťažké. Preto im to musím pripomínať neustále,“ vysvetlil Hýsek.
Odzrkadlenie práce na jeho zverencoch môžu obyvatelia Banskej Bystrice vidieť na vlastné oči a práve tento týždeň bude na to ideálna príležitosť. V sobotu od 10:30 sa na Žltých pieskoch predstavia skokani z celého Slovenska aj Česka. Medzinárodné majstrovstvá Slovenska mládeže v skokoch na lyžiach sa budú konať práve v Európskom meste športu a o medaile zabojujú aj talenty spod Urpína na čele s najznámejšími vychádzajúcimi hviezdami tohto stále populárnejšieho športu – Hektor Kapustík a Tamara Mesíková.
