Vo Veľkej Fatre budú spomínať na obete hôr (+ PROGRAM)

Spomienka sa uskutoční v sobotu 21. októbra od 11.00 na pietnom mieste neďaleko horského hotela Kráľova studňa v masíve Krížnej.

Na pietnom mieste.Na pietnom mieste. (Zdroj: archív autora)

BANSKÁ BYSTRICA. Na svete azda ani niet horského štítu, ktorý by sa ľudia nepokúsili dobyť. Vášeň pre horské výšiny a láska k nebotyčným bralám sa však mnohým stala osudnou. Na úpätiach horských velikánov v Európe, Amerike i Ázii jestvujú cintoríny tých, čo za svoju vášeň, odvahu, či precenenie síl zaplatili životom. Nájdeme ich v St. Christophe, v Chamonix, pod Zermatom, pod neslávne známou sopkou Popocatepetl, pod juhoamerickou Aconcaguou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najpozoruhodnejším pre priaznivcov Veľkej Fatry, je však „cintorín“ povyše hotela Kráľova studňa. Je to cintorín bez mŕtvych; nikdy sa k nemu nepriblížil pohrebný sprievod, nikto v ňom nikdy nevykopal hrob. Chodí sa na toto pietne miesto, k tomuto dôstojnému pamätníku, aby živí vzdali úctu pamiatke obetí Veľkej Fatry. Tu, v priam religióznom horskom tichu a v tôni sviežozelených bučín turista postojí, prejaví pietu, ponorí sa do spomienok na tých, čo v horách hľadali krásu a našli v nich koniec svojej životnej púte.

SkryťVypnúť reklamu

Osudný Silvester

Sú medzi nimi aj mená dvoch mladých ľudí – Ing. arch. Jána Šipkovského a jeho priateľky Ing. arch. Evy Hrušovskej. Ich príbeh patrí medzi najtragickejšie a najsmutnejšie ľudské tragédie, čo sa odohrali medzi Krížnou a Kráľovou studňou, pretože láska k horám a k fatranským výšinám sa im stala osudnou.

V posledný deň roku 1977 sa dvojica, plná odvážnych životných plánov, predsavzatí a očakávaní, rozhodla privítať Nový rok v horskom hoteli Kráľova studňa. Vybrali sa z Banskej Bystrice cez Tureckú a sedačkovou lanovkou sa vyviezli na vrchol Krížnej. Odtiaľ sa pešo vybrali do horského hotela Kráľova studňa, vzdialeného necelé tri kilometre. Do hotela, kde ich čakali priatelia, už ale nedošli.

Po nahlásení tejto udalosti záchranári začali záchrannú akciu. Ako spomína vtedajší člen Horskej služby Ľubomír Mistrík, jej výsledok bol pre členov záchranného tímu zdrvujúci: „Na turistickej trase v oblasti Malej Krížnej ležalo bezvládne telo Jána Šipkovského. V okolí začali hľadať jeho priateľku Evku. Po dlhom úsilí za pomoci záchranárskeho psa našli na trase smerom na Krížnu jej rukavicu s lyžiarskou palicou. Pre zlé počasie a vietor zrejme nevidela vrcholovú stanicu a odbočila vpravo na Veľkú Ramžinú, kde ju lavína strhla do doliny. Miesto, kde sa nachádzalo jej telo, našiel náš štvornohý lavínový pomocník. Svoj studený, biely rov našla pod dvojmetrovou snehovou pokrývkou...“

SkryťVypnúť reklamu

Do služby chodili pešo

Začiatky vzniku Horskej služby Veľká Fatra, ktorá sa spája aj so vznikom celoštátnej organizácie Horskej služby na Slovensku v roku 1954, neboli ľahké. Základnou investíciou bolo len nadšenie a nezištná snaha pomáhať ľuďom v horách. Jej dobrovoľní členovia slúžili po sobotách a nedeliach na lyžiarskych svahoch, turistických trasách a v lezeckých terénoch; horský hotel Kráľova studňa poskytol záchranárom miestnosť na zriadenie ošetrovne. Do služieb chodili pešo Bystrickou dolinou až do hotela Kráľova studňa.

Ako sa zvyšoval počet návštevníkov slovenských hôr počas celého roka, zvyšoval sa, bohužiaľ, aj počet ich obetí. Prvý symbolický cintorín vznikol už v roku 1940 vo Vysokých Tatrách pod Ostrvou. Postupne sa motto vzniku „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu“ prenieslo do ostatných horstiev a bolo podnetom na zriadenie pietnych miest a symbolických cintorínov v Západných Tatrách, Nízkych Tatrách, Slovenskom raji a v Malej Fatre.

SkryťVypnúť reklamu

Členov veľkofatranskej Horskej služby roky trápilo, že najväčšie horstvo na Slovensku nemá pietne miesto obetiam hôr. Nakoniec sa členom Klubu seniorov Horskej služby Veľká Fatra-juh podarilo túto myšlienku premeniť na skutočnosť.

Pietne miesto je spomienkou aj mementom

Pamätné miesto obetiam hôr vo Veľkej Fatre slávnostne otvorili 20. augusta 2011 na podnet členov Klubu seniorov Horskej služby Emanuela Bullu, Ing. Ľubomíra Mistríka a PhDr. Štefana Halmaia. Projekt vytvoril Ing. arch. Vladimír Tomala. Na prácach sa podieľali dobrovoľní i platení členovia HS. Úsilie Klubu seniorov HS finančne podporilo mesto Banská Bystrica vedno s Horskou záchrannou službou Veľká Fatra, Klubom slovenských turistov, Banskobystrickým samosprávnym krajom, súkromnými sponzormi a finančnými zbierkami prispeli i samotní členovia Horskej služby.

Výber miesta v sedle Krížnej nad hotelom Kráľova studňa nebol náhodný. Autori myšlienky vychádzali z toho, že tu sa spájajú štyri horstvá. Pietne miesto sa nachádza na frekventovanom turistickom priechode, pod skalným bralom Smrekovica, 570 metrov od horského hotela Kráľova studňa. Na vyvýšeninu skalného masívu tu osadili oceľový kríž. Pod ním je na skalnej stene upevnená tabuľa s menami obetí od roku 1954, keď sa začali evidovať. Doteraz ich je tam päťdesiatjeden!

Od roku 2011 sa každoročne stretávajú pri kríži nad hotelom Kráľova studňa a pripomínajú si tých milovníkov hôr, ktorí v nich zahynuli. Pri tejto príležitosti sa na Kráľovej studni stretávajú aj s členmi Horskej služby z ostatných slovenských horstiev a so širokou turistickou verejnosťou.

Najkrajšie trasy

Najkrajšou trasou pohoria je hrebeňová Veľkofatranská magistrála, značená červenou farbou, ktorá sa tiahne severojužným smerom od Ružomberka cez najvyšší veľkofatranský vrch Ostredok (1 596 m n. m.), Suchý vrch (1 550 m n. m.), Borišov (1 510 m n. m.), Ploskú (1 532 m n. m.), Rakytov (1 567 m n. m.) a Krížnu (1 574 m n. m.). Územie Veľkej Fatry je ohraničené Hiadľovským sedlom, Kraľovanmi, Hronskou Dúbravou a Fačkovským sedlom. Horský hotel Kráľova studňa sa nachádza v pohorí Veľkej Fatry na strednom Slovensku v nadmorskej výške 1 300 m n. m.

Tak ako patrí k turistickej trase v tejto oblasti návšteva neďalekého pamätníka obetiam Slovenského národného povstania, dostala sa do povedomia turistov aj návšteva pietneho miesta obetiam hôr, ktoré je nielen spomienkou na tých, čo zahynuli v tomto horstve, ale je tiež varovaním pre súčasníkov, aby nepodceňovali nebezpečenstvá a nástrahy horského prostredia. Hory nestačí milovať. Treba im aj rozumieť a rešpektovať ich.

To aj preto, že dlhodobá štatistika tragédií v slovenských horstvách uvádza, že len v priebehu jediného roka dochádza v našich horách priemerne k dvadsiatim smrteľným úrazom. Viac ako osemsto úrazov býva ťažkých a v priemere tisícdvesto ľahkých.

Pamätajme na túto neradostnú štatistiku zakaždým, keď sa do hôr vyberieme za poznaním, krásou a odpočinkom. Svojou rozvážnosťou, rešpektovaním zásad pobytu a pohybu v horách, reálnym odhadom svojich schopností a síl, má každý z nás možnosť, ba dokonca povinnosť pričiniť sa o to, aby na symbolických cintorínoch v slovenských horách už nepribúdali tabule s novými menami obetí.

Na tabuľke s menom nášho horolezca Jána Kaňu, ktorý zahynul v júli 1967 na 4 013 metrov vysokom štíte Dent tu Géant v oblasti Mont Blancu, sa skvie motto: „Ľudia prichádzajú a odchádzajú, len hory stoja večne!“

Autor: FEDOR MIKOVIČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 920
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 442
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 139
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 768
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 655
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 648
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 983
  1. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  2. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  3. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  4. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  5. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  8. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 36 513
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 771
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 396
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 820
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 370
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 101
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 476
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 513
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Štátni ochranári vyzývajú návštevníkov hôr k vyššej opatrnosti.


2
Ilustračná fotografia.

Incident sa nezaobišiel bez zranení.


19

Zavádzanie rezidentských zón prinieslo požadovaný efekt.


Neváhaj a poznaj Tatry a Pieniny z úplne nového uhla.


  1. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  2. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  3. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  4. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  5. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  8. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 36 513
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 771
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 396
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 820
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 370
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 101
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 476
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 513
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu