Bude Kašper prekvapením volieb v BBSK?

Médiá o ňom nepíšu, v prieskumoch mu odoberajú percentá, no napriek tomu ho podporuje 1/2 kraja. Prečo je to tak? Detaily prezradil samotný Igor Kašper na verejnej diskusii, kde prišlo približne 200 zvedavých ľudí.

Igor Kašper.Igor Kašper. (Zdroj: PP)

V stredu 18. októbra sa v hoteli LUX v Banskej Bystrici konala verejná diskusia s kandidátom na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), Igorom Kašperom a nezávislými kandidátmi na post poslancov BSSK za okres Banská Bystrica, Petrom Gogolom (poslancom BBSK a bývalým primátorom Banskej Bystrice) a starostom obce Hronsek Miroslavom Ostrihoňom. Napriek tomu, že sa diskusia predĺžila a otázok (i tých nepríjemných) bolo viac než dosť, nikto neodišiel skôr. Ekonóm z Banskej Bystrice porozprával a svojich cestách po kraji, o prieskumoch, ale aj o ďalších veľmi zaujímavých veciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

14 mesiacov, 516 obcí, 30.000 km...

Na mieste je otázka, či niekto zo súčasných kandidátov na župana BBSK pozná kraj lepšie ako práve Igor Kašper. Nie, nepozná. Nikto nespravil to, čo on, nikto z politikov nebol v každej jednej obci kraja. Stretol sa s každým primátorom, starostom a na cestách sa o veciach, ktoré skutočne trápia ľudí, ale aj o tých , ktoré ich tešia, rozprával s viac ako 10.000 obyvateľmi kraja. Prezradil aj niekoľko zaujímavostí:

  • Obec s najmenším počtom obyvateľov v banskobystrickom kraji je POPROČ s 25 obyvateľmi
  • Hneď za ňou je blízka obec KROKAVA s 28 obyvateľmi
  • prešiel všetkých 516 obcí kraja, poslednou boli ABOVCE, ktoré sú paradoxne prvé v abecede
  • ČIERNY BALOG je zas obcou s najväčším počtom obyvateľov (viac ako 5.000), zatiaľ čo niektoré mestá majú menej ako 2.000 obyvateľov (Dudince, Modrý Kameň)
  • 30.000 km najazdil pri cestách po kraji, dostal dva defekty a musel vymeniť jedny brzdové platničky

Stretol sa s rôznymi ľuďmi, príbehmi, problémami. Na cestách po južnom Slovensku sa dostal až k maďarským hraniciam. Navštívil obec Tachty. Keď sa chcel naobedovať, nebolo kde a miestni mu odporučili blízki penzión za hranicami v Maďarsku. Po obede mal v pláne navštíviť ďalšiu obec, ktorej starosta sa žiaľ ospravedlnil, že v tom čase má v zahraničí jednanie. Prišiel do penziónu, no keďže po maďarsky nevie, obsluha zavolala jedného pána, ktorý mu preložil menu a prehodili pár slov. Igor Kašper povedal pánovi, aké má plány a prečo je na cestách, ale aj o tom, kam sa po obede chystá. Ma jeho prekvapenie zistil, že spomínaný pán je práve starostom obce, kde má ísť. Takže nakoniec to osud zariadil tak, že sa stretol aj so starostom, ktorý mal iné stretnutie v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Podpora od viac ako 260 starostov a množstvo reálnych kandidátov na poslancov z každého okresu

Podporuje ho viac ako polovica starostov a primátorov kraja, no médiá o tom nepíšu. O tom, že podpora starostov nestačí, vie aj on sám a preto na cestách po obciach nenavštívil len starostu, no šiel vždy aj do miestneho obchodu, krčmy, ku škole, priamo medzi ľudí. A to nespravil ešte nikto pred ním. Aj vďaka tomu má dnes za sebou okrem podpory starostov aj podporu silných kandidátov na poslancov do zastupiteľstva BBSK z každého okresu. Je za ním viac ako 260 víťazov volieb do miestnych samospráv a to nemá žiadny z kandidátov na predsedu BBSK. Nikto, ani súčasný župan Marian Kotleba nemá taký prehľad o kraji, aký má dnes Igor Kašper. Vie o reálnych problémoch v obciach, vie o rozdieloch medzi jednotlivými okresmi a ľudia si na mnohých miestach vážia, že konečne za nimi niekto prišiel a zaujíma sa o nich.

SkryťVypnúť reklamu

V Banskej Bystrici sa na stranu Igora Kašpera postavili títo nezávislí kandidáti na poslancov zastupiteľstva BBSK:

  • Peter Gogola, bývalý primátor Banskej Bystrice, poslanec zastupiteľstva BBSK
  • Miroslav Ostrihoň, starosta obce roka Hronsek
  • Viera Krakovská, starostka obce Brusno
  • Miroslav Bálint, náčelník Mestskej Polície v Banskej Bystrici
  • Pavol Bielik, dlhoročný poslanec Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici
  • Jiří Pěč, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko
  • Erika Karová, podnikateľka, dobrovoľníčka, aktívna podporovateľka športovcov, ľudí a detí s hendikepom, organizátorka podujatí v BB kraji a majiteľka viacerých ocenení za dobrovoľníctvo

Kašper dokáže odpovedať na každú otázku, Lunter sa diskusiám vyhýba

Zatiaľ čo Igor Kašper sa zúčastňuje všetkých diskusií, do ktorých je pozvaný, preferovaný kandidát na župana Ján Lunter sa diskusiám vyhýba najmä po tom ako pohorel na verejnej diskusii v CK Záhrada za účasti Stanislava Mičeva, Martina Klusa, Martina Juhaniaka, Igora Kašpera a ďalších. Po zverejnení diskusie sa na Luntera zniesla vlna kritiky najmä na sociálnych sieťach za jeho nepresvedčivý prejav i neschopnosť odpovedať na jednoduché otázky odkazujúc sa na svojho syna.

Prieskumy - klamstvo na voličoch?

Médiá majú veľkú silu. Keď Jána Luntera podporil starosta Hriňovej, písali o tom skoro všetky médiá na Slovensku. Keď Igora Kašpera prišlo do Banskej Bystrice podporiť 70 starostov z celého kraja, nebola o tom zmienka nikde, povedal Igor Kašper v stredu večer. O Lunterovi, jeho firme, aktivitách sa písalo už veľa. Aj Igor Kapšer založil firmu, ktorá zamestnáva viac ľudí ako tá, ktorú založil Ján Lunter, no nikde sa o tom nepíše.

Pri zadávaní prieskumu Igorom Kašperom mu bolo povedané, že výsledky budú aj tak také isté. To ho zarazilo a spýtal sa ako to v agentúre môžu vedieť. Nakoniec boli výsledky predsa len iné ako predošlé. Ako zadávateľ mal možnosť nahliadnuť do detailov prieskumu, ktorý obsahoval aj telefónne čísla, vek, mesto, alebo obec, z ktorej opýtaný boli. Podľa prieskumu by ho z Banskej Bystrici (kde ako mestský poslanec mal druhý najvyšší počet hlasov) volilo len 5 z opýtaných, z toho traja muži. Zhodou okolností, traja Kašperovi známi mu volali, že im tiež volali zo spomínaného prieskumu. Žeby to boli práve títo traja, pýtal sa Kašper sám seba. Po nahliadnutí do detailov prieskumu ich telefónne čísla nenašiel, ani osoby, ktoré by vekom a miestom zodpovedali jeho trom priateľom. Prieskum nezodpovedal reálnym výsledkom.

"Prieskumy verejnej mienky nie sú prieskumami, ale ovplyvňovaním verejnej mienky, je to svinstvo na voličoch."

Kašper na diskusii vyzval ľudí, aby slepo neverili prieskumom, ktoré už mnohokrát zlyhali. Po Martinovi Klusovi je to už druhý prípad, ktorý potvrdzuje nedôveryhodnosť a manipuláciu prieskumov. Azda najlepším príkladom je jeden z posledných prieskumov, ktorý si zadal pán Urbáni. "Prekvapujúco" v ňom skončil na druhom mieste z viac ako 20%, napriek tomu, že v žiadnom z predchádzajúcich prieskumov ani zďaleka neprekročil hranicu 5%.

Otázky na telo

Z publika sa ozvalo viacero ľudí, ktorý Kapšerovi prejavili podporu, vďaku i obdiv, no zazneli aj nepríjemnejšie otázky. Napríklad taká, ako chce dokázať, že bol naozaj vo všetkých 516 obciach kraja, či to má nahraté na video a podobne. Kašper dokázal tak ako na všetky otázky odpovedať pohotovo a bez rozmýšľania.

"Ak sa ma spýtate na ktorúkoľvek obec v kraji, viem Vám niečo o nej povedať. Možno si nepamätám presný dátum, kedy som tam bol, no všetko mám zapísané, mám mnoho zážitkov, ktoré mi nikto nevezme. Spýtajte sa ostatných kandidátov, či vedia kde sa nachádza Gemerček, Krokava, Tachty? Ja to viem, pretože som tam bol a stretol som sa s ľuďmi v každej obci. Mám zapísaných 6 zošitov, keď mi povite názov obce, viem nájsť presne kedy som tam bol."

Ďalšie otázky sa toho, či okresy nie sú zbytočné a lepšie by bolo dať väčšie kompetencie krajom, vrátiť sa k historickým 16-im krajom, decentralizovať politickú moc a postaviť regióny na nohy. Ako príklad sa uvádzalo Švajčiarsko, kde neexistuje verejná obstarávanie a zákazky dostávajú miestne firmy a živnostníci. Vyjadril sa aj starosta obce Hronsek Miroslav Ostrihoň. Vo Švajčiarsku nemajú verejné obstarávanie. Starosta sa spýta miestnych majstrov, firiem, či dokážu zákazku spraviť. Keď to tak je, starosta vie, že miestny majster si na práci dá záležať, pretože je jeho vizitkou pred ostatnými obyvateľmi kraja a ak by ju spravil zle, nikto by o jeho služby nemal záujem. Naopak ak zákazku urobí dobre, zvýši si tým aj svoj kredit a ľudia z kraja budú k takému človeku chodiť radi. Ak by sa podobný systém podarilo presadiť na Slovensku, polepšila by si celá krajina.

Otázky sa týkali aj Rómov, seniorov, kultúry, či cestovného ruchu. Na všetko dokázal Igor Kašper odpovedať a ponúknuť riešenie. Bude Kašper prekvapením novembrových volieb? Ako povedal jeden z účastníkov diskusie:"Hoci ešte nie je 4. novembra, ja už poznám víťaza, morálneho víťaza a k tomu Vám pán Kašper gratulujem".

Ďalší z účastníkov diskusie povedal, že to čo spravil Kašper, neurobil nikto pred ním a zrejme to už nikto iný ani nezopakuje. Prejsť všetky obce kraja znamená, že ho skutočne pozná a rozumie mu. Najvzdialenejšia obec od Banskej Bystrice je 154 km a túto trasu prešiel niekoľkokrát. Čo k tomu dodal kandidát, ktorý na svoju kampaň neberie príspevky od ľudí?

"Môžu mi vziať mediálny priestor, môžu mi uberať percentá v prieskumoch, no nikto mi nevezme tých 14 mesiacov ciest po všetkých 516-ich obciach, to čo som tam počul, videl a zažil s ľuďmi, ktorým niekedy stačí naozaj málo, možno len o trochu viac sa mať lepšie. Je to moje duševné vlastníctvo."

Do médií by sa však predsa len mal dostať a to konkrétne 24. októbra na televíznej stanici RTVS2 o 20.00 hod. a 30. októbra na televíznej stanici TA3.

Kašper povedal ešte jednu zaujímavú myšlienku:

"Ak vo voľbách o pár percent vyhrá preferovaný Lunter pre Kotlebom, myslíte si, že Kotleba bude nešťastný? Nie, on bude jasať, pretože mu opäť stúpnu percentá. On nechce byť županom, on chce byť premiérom tejto krajiny."

Po verenej diskusii, ktorá sa poriadne predĺžila, Igorovi Kašperovi prišlo podporu vyjadriť mnoho ľudí, niektorí želali veľa šťastia, iní dávali rady a cenili si hlavne to, že sa nevzdal a bojuje do konca. O tom kto bude viesť Banskobystrický kraj rozhodnú ľudia 4. novembra 2017.

mp

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 18 104
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 899
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 827
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 357
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 562
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 2 846
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 583
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 574
  1. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  2. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  3. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  4. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  5. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  6. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  7. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  8. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 715
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 309
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 72 377
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 655
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 837
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 411
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 730
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 449
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Hasia profesionáli aj dobrovoľníci.


Brezno sa teší z dôležitej výhry - ilustračné foto

Súhrn víkendu od tretej po ôsmu ligu.


Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Nastúpil do auta pred domom a odvtedy ho nikto nevidel.


  1. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  2. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  3. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  4. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  5. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  6. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  7. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  8. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 715
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 309
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 72 377
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 655
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 837
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 411
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 730
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 449
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu