V Dolnej Mičinej otvorili minigalériu popredného maliara Milana Laluhu

Maliar svetového mena mal k Dolnej Mičinej blízky vzťah.

Dolná Mičiná sa hlboko zapísala do duše a srdca výnimočného umelca.Dolná Mičiná sa hlboko zapísala do duše a srdca výnimočného umelca. (Zdroj: SME - Ján Krošlák )

DOLNÁ MIČINÁ. V kultúrnom dome v Dolnej Mičinej otvorili minigalériu akademického maliara Milana Laluhu. Organizátorom z malej dedinky blízko Banskej Bystrice a starostovi Otovi Hudecovi sa podarilo uskutočniť výnimočné podujatie, ktorého cieľom bolo priblížiť a sprístupniť verejnosti unikátnu profilovú výstavu Milana Laluhu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Busta podopretá štetcom

Pri príležitosti podujatia slávnostne odhalili bustu umelca od Tomáša Šiagiho a Jána Konuša. Títo dvaja mladí sochári, absolventi Akadémie výtvarných umení v Banskej Bystrici, sa nechali inšpirovať jeho dvoma životnými láskami – hudbou a maľovaním. Busta je podopretá štetcom, pretože štetcom maľoval, ako sám hovorí, „krajinu svojho detstva“ a husľový slák predstavuje jeho lásku k hudbe.

SkryťVypnúť reklamu

Krásne detstvo v Mičinej pretavil do tvorby

Milan Laluha sa narodil 11. novembra 1930 v Tekovských Lužanoch, vyrastal v Dolnej Mičinej, kde býval u svojej tety Márie Krškovej, ktorá tam učila na miestnej škole. Tu trávil detstvo spolu so starým otcom a starou mamou.

Po skončení základnej školy v Mičinej pokračoval v štúdiu na učiteľskom gymnáziu v Lučenci. Keďže ho najviac bavila výtvarná výchova, zapísal sa na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, kde v rokoch 1950 – 1955 študoval u profesorov Ľudovíta Fullu, Ernesta Zmetáka, Jána Hoffstädtera. Diela Milana Laluhu, člena skupiny Mikuláša Galandu, patria k najosobitejším dielam výtvarného umenia na Slovensku.Tento nevšedný umelec, s patričným zmyslom pre humor, získal za svoje umelecké diela okrem iných i významné ocenenie Osvalda Liciniho na XXXIII. bienále v Benátkach.

SkryťVypnúť reklamu

V jeho tvorbe sa odráža práve gazdovský spôsob života dedinského mičinského ľudu. Maľoval mičinské ploty, staré humná, obyčajný pospolitý ľud. V jeho zbierke sú obrazy z čias ranej tvorby a kresby suchým pastelom, pri ktorých sa inšpiroval dielami Miloša Alexandra Bazovského či Fernanda Légera.

Mysľou bol vždy v tomto krásnom kraji

Pri vyslovení mena Milan Laluha sa viacerým obyvateľom vynoria spomienky na vzácne chvíle prežité s týmto nezabudnuteľným umelcom.

Tí, čo ho poznali osobne, ako malého chlapca idúceho po ceste vedľa starej mamy, alebo ako mládenca sediaceho na priedomí starého domu, či ako zrelšieho muža so sivou bradou a sivými vlasmi, ktorý v živote už veľa okúsil, si určite spomenú na jeho láskavú tvár, v mysli sa im vynorí jeho zmysel pre humor. V rokoch 1955 – 1958 žil a pracoval v Dolnej Mičinej. Tento veľký umelec nazval Dolnú Mičinú svojím druhým domovom.

SkryťVypnúť reklamu

V jeho slovách sa odráža jeho láska k tejto obci: „Ja inde len prebývam, ale telom aj dušou som v každej sekunde svojho života na Dolnej Mičinej. Môj ateliér to je celá Dolná Mičiná, celý chotár.“ Medzi pozvanými hosťami bol aj jeho brat, 84-ročný Ivan Laluha, dcéra Andrea Laluhová a syn Martin Laluha s manželkou Danielou. Ivan Laluha vo svojom príhovore zdôraznil, že je málo obcí na Slovensku, ktoré nezabúdajú na svojich rodákov a je rád, že Dolná Mičiná je jednou z nich. Mičinčania sú na svojho maliara právom hrdí, na jeho počesť otvorili minigalériu, ktorá bude stálou expozíciou sprístupnená umeleckej a kultúrnej verejnosti.

A na záver Milan Rúfus o Milanovi Laluhovi: „Laluha to je óda na radosť. Spev lásky k životu. A k jeho celkom maličkému zrniečku: k tejto krajine.“

Autor: JANKA MARTINCOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu