BALÁŽE. Archeologická lokalita Hrádok, ktorá je spojená predovšetkým s históriou Keltov, bude sprístupnená dvoma náučnými chodníkmi. Po tom, čo pred krátkym časom sprístupnili Keltské chodníčky smerom od Seliec, pribudlo po poslednom víkende aj turisticko – náučné prepojenie od obce Baláže. Jozef Stankoviansky zo združenia Magna Historica hovorí, že príprava a realizácia náučného chodníka trvala približne rok. „Za veľkú podporu tejto myšlienke sa chceme poďakovať vedeniu obce, predovšetkým pánovi starostovi Chabanovi a tiež nadšencom z občianskeho združenia Naše Baláže,“ dodal.
Históriu jednej z najzaujímavejších archeologických lokalít v okolí Banskej Bystrice predstavil v rámci programu archeológ Martin Kvietok a Lucia Klinerová s Jozefom Stankovianskym zo združenia Magna Historica.
„Táto archeologická lokalita vlastní mnoho prvenstiev a to nielen v bohatosti archeologických nálezov. Bola tiež významným centrom záujmu rôznych kultúr a etník.
Napriek všetkým týmto skutočnostiam sa lokalita nad Balážami nestala exkluzívnou pre našich archeológov,“ hovorí s tým, že ani pozoruhodné výsledky zisťovacích výskumov Marty Mácelovej v polovici 70. rokov, či záujem jedného z najvýznamnejších slovenských archeológov Karola Pietu na sklonku 80. rokov, nenašli medzi odbornou verejnosťou ďalších pokračovateľov ich snaženia.
Splatili dlh zaujímavej histórii
Aj preto je podľa neho vybudovanie náučných chodníkov hneď z dvoch strán akousi formou splatenia dlhu histórii nášho regiónu. Upozornil však aj na skutočnosť, že Hrádok sa stal na dlhú dobu jedným z centier vykrádačov archeologických lokalít.
Stankoviansky napriek tomu verí, že aj tieto aktivity obcí pomôžu zrealizovať archeologický výskum tejto kultúrnej pamiatky. Súčasťou otvorenia náučného chodníka bola aj reedícia publikácie o Hrádku, ktorá vyšla v roku 2015.

Pozoruhodné nálezy
Kelti žili na hradisku približne od 3. storočia pred Kristom po 2. storočie po Kristovi.
Od 30. rokov 20. storočia sa výskumu na Hrádku zúčastnilo viacero archeológov, ktorí tu našli pozostatky lužickej a púchovskej keramiky, ale tiež stopy po germánskom osídlení. Tiež boli nájdené železné a bronzové predmety púchovskej kultúry z doby laténskej, ale tiež z obdobia sťahovania národov a stredoveku.