Základom politiky v ústavnej demokracii je podriadenosť zákonu. Vláda skutočného práva však u nás pripomína mizériu demokracie so systematickým zneužívaním politickej moci. Úspech záujmových skupín, ktoré sú v pozadí politických rokovaní reprezentuje len názor malej skupiny obyvateľov, aj keď so značným zásahom do rozhodnutí v celej krajine.
Z obrazu politického reprezentanta, či poslanca, oplývajúceho dostatkom odvahy presadiť progresívne a mnohokrát aj nepopulárne, no o to dôležitejšie rozhodnutia, sa stal nesvojprávny otrok kriviek verejnej mienky, ktorého jediným cieľom je byť zvolený aj nabudúce. Odpočty „Čo som urobil a realizoval pre vás“, stierajú súvisiacu mieru zodpovednosti vyplývajúcu z pravidelného platu poslanca s delegovanou mocou.
Účelom či hodnotou demokracie v spoločnosti je dosiahnuť jej harmóniu. Zabezpečiť však harmóniu v situácii, keď sú individuálne záujmy ľudí, mnohokrát bez morálnych zábran, nadradené, je mimoľudskou snahou. Mnohí vidia v demokracii prostriedok na vyriešenie všetkých problémov a konfliktov a stotožňujú ho so spravodlivosťou, rovnosťou, toleranciou. Platón by však dnes márne hľadal na Slovensku demokraciu ako mravnú osobnosť.
Ako liek pre takýto stav sa javí príťažlivý populizmus s výdatným marketingom, z ktorého však zreteľne trčí snaha o novodobú diktatúru, obohatenú o národné symboly, bezkontextuálnu zmes historických výňatkov a nesúvisiacich odkazov a predovšetkým zásahy do slobody tvorivosti, do slobody názorovej, do slobody ako takej.
Demokratické voľby môžu paradoxne dopomôcť k moci nedemokratickým typom politikov. Všeľudové hlasovanie a spoločenská nepripravenosť, či ľahostajnosť rozlišovať skutočnosť od demagógie, podsúvané jednoduché riešenia a vzbudzovanie nenávisti „jediným skutočným spasiteľom“ voči druhej strane spoločnosti môže spôsobiť spoločenský obrat o akom sme dosiaľ v tejto generácii ani nesnívali.
A preto. Aj ja chcem dlhodobú sociálnu stabilitu, fungujúci trh, rozvoj zdravotnej starostlivosti, kvalitné cesty, integrovanú dopravu, hrdosť na kultúrne dedičstvo, kreativitu a riešenie rómskej otázky, rozvinutý kraj a spoluprácu aktérov.
Ale čo chcem predovšetkým. Žiť v demokratickej, nie stavovskej spoločnosti. Žiť s možnosťou ráno sa slobodne rozhodnúť a spolupodieľať sa svojim rozumom na harmonizácii môjho blízkeho okolia, môjho mesta, môjho kraja maximálne ako dokážem. A s touto hlavnou myšlienkou budem vstávať 4. novembra 2017. V deň volieb.

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ.
Viac informácií na: https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf
Objednávateľ: Jana Orlická , Kynceľová 45, Banská Bystrica
Dodávateľ: Petit Press, a.s., Lazaretská 12, 811 08 Bratislava, IČO: 3579025