BANSKÁ BYSTRICA. Chránenú šelmu možno loviť od začiatku novembra až do 15. januára. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pred loveckou sezónou určilo, koľkých jedincov môžu poľovníci uloviť. Ročnú kvótu lovu vlka dravého pre územie Slovenska stanovilo ministerstvo na 76 jedincov, z toho pre Banskú Bystricu ich určilo dvadsať.
Ochranár Jaroslav Slašťan upozorňuje, že vlk je na Slovensku celoročne chránený a je zakázané ho chytať, zraňovať, usmrcovať alebo ničiť jeho obydlia, najmä brlohy s mláďatami: „V Európe je tiež celoročne chráneným druhom. U nás však žiaľ jeho lov a ochranu upravuje Zákon o poľovníctve a tiež Zákon o ochrane prírody a krajiny. Paradoxom je, že od sprísnenia podmienok poľovníci ani raz nedokázali kvótu naplniť, hoci roky predtým, ešte pri starých podmienkach, ju vždy prekročili,“ hovorí.
Kritériá pre lov vlkov sa sprísnili
Hlavným dôvodom poklesu kvót je podľa neho zákonom podmienená vizuálna obhliadka pracovníkom Štátnej ochrany prírody priamo na mieste zastrelenia, odber vzorky a vyhotovený zápis. „Bežnou praxou dovtedy bývalo, že poľovníci strieľali vlkov celoročne a prihlasovali ich v období, kedy bol povolený ich lov. Svedčili o tom aj lebky nedospelých - niekoľkomesačných vlkov, ktoré sa objavovali na chovateľských prehliadkach,“ dodal.

Stratu každého jedinca je podľa neho v prírode cítiť, vlk má svoj nenahraditeľný význam a svoje opodstatnenie v ekosystéme. „Aj preto ochranárske združenia a organizácie bojujú za jeho celoročnú ochranu. Cieľom je snaha o úplný zákaz lovu vlka,“ dodal s tým, že vlk v prírode neohrozuje človeka, jeho zdravie, ani život. „Nepamätám si prípad, že by u nás vlk zaútočil na človeka. Škodám, ktoré vlk každoročne spôsobuje na hospodárskych zvieratách sa dá predchádzať jednoduchými a účinnými prostriedkami – použitím pastierskych psov, elektrickými ohradníkmi a podobne. Preto jeho lov nemé opodstatnenie. Verím, že sa raz podarí dosiahnuť jeho úplný zákaz“ dodal.
Po sezóne 2012/2013 sa sprísnili kritériá pre lov vlka a odvtedy podľa neho poľovníci nedokázali naplniť kvóty, hoci sezóny predtým ich prekračovali. V sezóne 2016/2017 bola napríklad stanovená kvóta 70 kusov, z ktorých poľovníci zastrelili 48 vzácnych zvierat. V predchádzajúcej sezóne po odsúhlasenej kvóte 90 kusov, poľovníci zabili 23 vlkov.
„No v sezóne 2012/13 bola kvóta 130 kusov a ulovilo sa paradoxne až 150 vlkov,“ upozorňuje.
Štátna ochrany prírody Slovenska odhaduje veľkosť populácie vlka na 250 až 300 jedincov. Poľovníci majú iné čísla. Hovoria o vyše tisícke vlkov v slovenských horách.
Vlka počas lovnej sezóny nie je možné loviť napríklad v územiach s piatym stupňom ochrany či na územiach európskeho významu.