PONIKY. Výstava v Slovenskom inštitúte vo Viedni je jedným z vyvrcholení trojročného projektu s názvom Party v 21. storočí. V rámci neho umelci spolu s tímom etnológov zmapovali a zachytili 33 tradičných párt a vencov zo všetkých kútov Slovenska formou fotografií, malieb na tvár a umeleckej maľby.
Za projektom stojí dvojica mladých a talentovaných slovenských fotografov, tvoriacich pod značkou LSZ Photography, umelecká maliarka Sarah I. Avni a etnologička Katarína Chabrečková.
Okrem Viedne už výstava silne zarezonovala aj v Bruseli, New Yorku, či Ottawe, predstaviť ju majú aj na budúcoročnej zimnej olympiáde v Pjongčangu.
Nás teší o to viac, že súčasťou tohto vydareného a úspešného projektu je aj parta z nášho regiónu, konkrétne z obce Poniky. Za týmto ocenením ponickej party stoja Michaela Škamlová a Mária Palovičová.
Krása ponických párt je výnimočná
„Pred viac ako dvoma rokmi nás oslovili autori tohto projektu s myšlienkou predstaviť partu z Poník týmto nevšedným spôsobom. Zaujala nás snaha zdokumentovať party umeleckou formou, prijateľnou aj pre súčasníkov,“ hovorí Michaela Škamlová s tým, že práve táto forma je originálnym spôsobom, ako sa krása folklóru a umu našich predkov dostane aj k mladšej vekovej kategórii, pretože prináša novodobý pohľad mladej generácie autorov na takmer zaniknuté kultúrne klenoty.
Keď ožije krása
Medzi ostatnými partami sa ponická svojou krásou a spracovaním detailov vyníma. Michaela Škamlová hovorí, že ponická parta na umeleckom obraze je originálom z 50. – 60. rokov dvadsiateho storočia a bola použitá aj vo folklórnom pásme zobrazujúcom svadobné zvyky z Poník, ktoré vzniklo v roku 1975 a režírovala ho Ľuba Pavlovičová Baková.
Ochotne ju zapožičala rodina Matulová. Výstavu umeleckých obrazov vo Viedni dopĺňa aj expozícia ponického kroja a party, ktorú zapožičala pani Štecová.
Takýchto párt sa v obci zachovalo viac ako dvadsať, väčšinu z nich sme mohli v lete obdivovať počas svadobného sprievodu na detskom folklórnom festivale Zdola ponickýho mlyna. Potešujúce však je, že ženy z Poník sa stále snažia party podľa starých predlôh vyrábať a vzniklo ich už niekoľko.
Neprehliadnuteľné
Ponické party sú vo folklórnej tradícii Slovenska neprehliadnuteľné. Prvá zdokumentovaná ponická parta pochádza z fotografie z konca 19. storočia. Skladá sa z čelenky, ktorá sa v minulosti vyrábala z tenkej preglejky, alebo dreva, neskôr z tvrdého kartónu, omotaného látkou a ozdobenej korálikmi a stužkami.
Ďalšou súčasťou bola takzvaná kotúčka, vyrobená z drôtu, ktorá sa omotávala jednofarebnou stuhou a zdobila sa. Krásny tvar party zabezpečovali aj dva stojaté piestiky a ihlica, ktorá ich spájala, či podväzky – farebné stuhy. Posledná tradičná svadba sa v obci Poniky konala v roku 1957, v posledných rokoch však krásna tradícia opäť ožíva.
Michaela Škamlová dodáva, že projekt Party v 21. storočí bude pokračovať , pričom jeho cieľom je znovuzrodiť tieto slovenské skvosty, pomaly upadajúce do zabudnutia. „Teší nás, že v rámci projektu sa podarilo spropagovať aj krásu ponickej party,“ dodala.