BANSKÁ BYSTRICA. Na nedávnom Behu hrebeňom Čergova, ktorým sa uzatvorili preteky Čergovského pohára, získal ocenenie supertalent mladý športovec Boris Obergries. V kategórii muži A tu obsadil tretie miesto.
Talent z Banskej Bystrice sa k behu dostal len nedávno. „K behu v prírode, ale aj celkovo, som sa dostal koncom roku 2013. Bolo to obdobie, keď som sa nevenoval žiadnym krúžkom. Sedieť doma sa mi už nechcelo, a tak som začal hľadať športové kluby, kde by som si mohol vybiť svoju energiu. Vďaka známym som sa dopracoval k športovému klubu New-wave multisport na čele s trénerom Filipom Kristlom,“ prezradil na úvod mladý ambiciózny športovec, ktorý navštevuje Gymnázium Andreja Sládkoviča. V spomínanom športovom klube, ktorý bol vtedy orientovaný hlavne na triatlon, získal svoje prvé skúsenosti s behom, keďže je to jedna z disciplín triatlonu.
Všestranný športovec
Okrem behu a triatlonu sa Boris Obergries venuje aj lezeniu na lezeckej stene a skialpinizmu, v ktorom si zaknihoval niekoľko úspechov, o ktorých nám porozprával. „Pred dvomi rokmi, keď som pretekal prvú zimnú sezónu (2014 – 2015), som skončil tretí v slovenskom pohári medzi kadetmi. V minulej sezóne som získal piate miesto na majstrovstvách sveta v disciplíne individual, jedenáste miesto v šprinte a vo vertikali som bol okolo dvadsiatky v kategórii kadet. Plus tu doma som získal titul majstra Slovenska a taktiež som víťaz slovenského pohára medzi kadetmi,“ vyratúva svoje úspechy v skialpinizme a vzápätí uznáva, že počas nadchádzajúcej sezóny to už bude o niečo ťažšie, pretože prechádza do vyššej kategórie k juniorom. „Uvidíme, ako to pôjde, ale veríme v čo najlepšie,“ nádeja sa Boris.
Návraty k Čergovu
Nedávny Beh hrebeňom Čergova prináša Obergriesovi mnoho spomienok. „Na tento beh spomínam veľmi pozitívne. Je to v klube naša srdcovka. Keď sa spätne pozerám na tohtoročné preteky, tak všetko prebehlo hladko. Do 20. kilometra som sa cítil veľmi sviežo a vládal som, a až potom to začalo pomaly opadať a nohy tuhli. Keď som dobehol do cieľa, bol som unavený, ale za-hrnula ma vlna eufórie a spokojnosti,“ skonštatoval bystrický talent.
Prvý ostrý bežecký štart
Boris zalovil v pamäti, aby odtiaľ vybral spomienku aj na svoje prvé bežecké preteky. „Moje vôbec prvé preteky v behu v prírode boli, tuším, Bystrický vertikál. Mal som vtedy 13 rokov a bol som zvedavý, či sa mi to podarí zabehnúť, či to bude bolieť, či to bude ťažké a aký pocit budem mať v cieli, ak sa mi tam podarí dostať. Trať pretekov bola 10 kilometrov dlhá a mala prevýšenie okolo 750 metrov. Začínala sa na námestí v Banskej Bystrici, potom sa bežalo cez lúčky a polia a cieľ sa nachádzal na Pánskom dieli (1102 m n. m.).“
Úspechy sa dostavili
Svoje doterajšie výraznejšie úspechy v behu v prírode dosiahol práve v tomto roku. „Začal by som titulom majstra Slovenska v behu do vrchu. Preteky s názvom Beh na Zniev sa začínali v dedine Kláštor pod Znievom a bežalo sa k už spomínanej zrúcanine. Ďalej by som spomenul svoju účasť na majstrovstvách Európy v behu do vrchu – 33. miesto v Slovinsku a účasť na majstrovstvách sveta v behu do vrchu – 37. miesto v Taliansku,“ priblížil.
Prečo sa oplatí športovať?
Na záver vysvetlil týmito slovami, ako naňho vplýva beh, a šport celkovo: „Vďaka športu som spoznal kvantum ľudí, zažil neopakovateľné zážitky, videl rôzne kúty sveta, smial sa aj trpel, naučil sa veľa hodnotných vecí. Vďaka športu som, kto som. Beh v prírode by som odporučil nielen mladým, ale všetkým, a to z rovnakého dôvodu – je to jednoduchý pohyb, ktorý môže ponúknuť viacej, ako si človek myslí. Človek zabudne na problémy, starosti, dýcha čerstvý vzduch, robí niečo pozitívne pre seba, vidí krásy prírody, cíti ju, spoznáva seba samého, cíti sa prirodzene, učí sa počúvať telo a mi-lión ďalších pozitív,“ uzavrel.