BANSKÁ BYSTRICA. Divadlo, film, diskusie, výstavy, živé knihy a ďalšie podujatia prinesie štvrtý ročník festivalu o ľudských právach, tolerancii a vzájomnom porozumení EMBARGO 2017. Témou tohto ročníka festivalu je migrácia a integrácia.
„Festival sa však netýka „migračnej krízy“ ako ju poznáme z roku 2015, keď bola táto téma zneužitá niektorými politikmi. Migrácia je odveký fenomén ľudstva. Človek začal migrovať odvtedy, keď zliezol zo stromu, a my musíme s týmto faktom počítať aj dnes. Dnes sme však preľudnení a zdá sa, že z dlhodobého hľadiska nie sú problémom geopolitické hranice, Schengen či tzv. tretie krajiny a ich obyvatelia. Skôr ide o naše postoje k nim. Pravdou je, že najväčším problémom dnes sú hranice kultúrne, jazykové, mentálne, vnútorné. Problémom je relativita hraníc slobody jedinca a slobody slova v demokracii,“ hovorí dramaturg festivalu Milan Zvada.
Štvrtý ročník festivalu sa nesie pod názvom EMBARGO – METROPOLIS v nadväznosti na projekt Zasľúbené zeme, ktorého partnerom v rámci programu EÚ Kreatívna Európa je banskobystrické kultúrne centrum Záhrada. Tá bude hlavným dejiskom festivalu od štvrtku 7. decembra do štvrtku 14. decembra, avšak festival vyjde aj do ulíc.
Happening pri Barbakane
V nedeľu 10. decembra o 14.00 h sa v najstaršej časti mesta, v priestore Tržnice a Barbakanu, uskutoční happening pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv – Pevnosť Európa/Fortress Europe. Pripomenieme si príčiny úmrtí ľudí v dôsledku reštriktívnych politík Európskej únie, ako aj fakt, že sloboda je mnohoznačný pojem v závislosti od teritória a daných spoločenských pravidiel. Nápad s happeningom realizuje študent Fakulty výtvarných umení Akadémie umení Adam Engler.
V divadelnom programe festivalu Jaro Viňarský a Marek Menšík predstavia úspešné predstavenie fyzického divadla s názvom Animalinside, ktoré vzniklo v koprodukcii Záhrady v roku 2012. Divadlo Feste z Českej republiky uvedie site-specific performanciu Václav Havel: Moc bezmocných, ktorá sa nebude odohrávať len v interiéri Záhrady, ale divákov čaká nevšedný zážitok počas prechádzky vybranými miestami.
Dievča, ktoré chce, aby ju bolo počuť
Študentov Fakulty dramatických umení Filipa Jekkela a Dominiku Kňažkovú uvidíme v monodrámach, ktoré si sami so svojim tvorivým tímom vybrali a spracovali. V prvom prípade pôjde o monodrámu inšpirovanú biografiou Andersa Breivika, Dominiku Kňažkovú uvidíme v monodráme Malala, ktorá vznikla na motívy príbehu o pakistanskom dievčati, ktoré sa ako 11-ročné nebálo hovoriť o živote pod vládou Talibanu a nebálo sa bojovať za právo na vzdelanie detí v Pakistane. Malala, dievča ktoré chce, aby ju bolo počuť. V roku 2004 sa stala najmladšou nositeľkou Nobelovej ceny za mier.
V scénickom čítaní, ktoré vzniklo v rámci projektu Metropolis, zaznejú krátke dramatické texty Ticho v mase, Popletená melódia a Po tme ich nevidno od troch mladých autoriek zo Slovenska, Rumunsku a Talianska v réžii doktorandky Petry Kovalčíkovej a študentky Soni Mäsiarovej. V závere festivalu príde na scénu aj Malý princ – známy filozofický traktát a rozprávka pre deti v podaní miestneho komunitého Divadla z Pasáže.
Filmové dokumenty Džihád za lásku, Identity, Český Alláh, Profesionálna cudzinka a Svet podľa Daliborka si návštevníci a návštevníčky festivalu môžu pozrieť v dňoch 10. – 12. decembra tiež v Záhrade. Všetky filmy sa priamo dotýkajú citlivých tém identity, inakosti, slobody a ľudských práv.
Prednášky
Prvá prednáška v rámci vzdelávacej časti programu sa uskutoční hneď v prvý deň festivalu, vo štvrtok 7. decembra. Róbert Švarc bude hovoriť na tému Európsky akcionizmus a Christoph Schlingensief: Ausländer raus! Prednáška umožní pohľad na európske akčné umenie od 60. rokov minulého storočia až po súčasnosť, pričom hlavným predmetom budú sociálne aspekty a fenomén telesnosti jednotlivých prístupov.
Ďalej to budú prednášky Embargo – Rýchlokurz pojmov (Rado Sloboda), Kultúra, náboženstvo, spoločnosť a inakosť (Katarína Šomodiová) či diskusia na tému akceptácie a sociálnej inklúzie menšín a migrantov na Slovensku. Slovenský reportér Andrej Bán a Igor Čoko z Chorvátska spoločne uvedú prezentáciu fotografií Migrácia v obrazoch. Súčasťou prezentácie bude aj diskusia. Chýbať nebude ani Živá knižnica, ktorá nám sprostredkuje príbehy „iných“ ľudí z prvej ruky o tom, ako vidia Slovensko.
Festival počas celého jeho trvania sprevádza vizuálna a objektová inštalácia prác Adama Englera v rámci cyklu Present Perfect Progressive a vizuálna inštalácia Lucie Devečkovej Slovenský mýtus. Audiovizuálnu performanciu Secretshow v sobotu 9. decembra predstaví taliansky hudobník Andrea Marinelli z Talianska, ktorý v predstavení spojí vokálne fragmenty rôznych kultúr a jazykov, zmiešaných prostredníctvom živej elektroniky.
Maják na ostrove pozitívnej deviácie
V rámci festivalu sa uskutoční aj medzinárodné stretnutie North meets south, ktoré je súčasťou projektu Re-connecting Europe – výzvy a príležitosti pre lepšiu integráciu. Počas troch dní festivalu tak divákov z radov banskobystrickej verejnosti doplní, vďaka podpore programu Európa pre občanov, 40 mladých ľudí z Nemecka, Talianska, Poľska a Srbska.
Cieľom týždňového festivalu EMBARGO – METROPOLIS je vytvárať podmienky pre medzikultúrny dialóg, rozvoj miestnych komunít, boj proti stereotypom, predsudkom, neofašizmu a mylným predstavám o ľuďoch – miestnych i vzdialených. Venuje sa tiež téme propagandy a zobrazovania skutočnosti v médiách. Je majákom na ostrove pozitívnej deviácie, ktorý sa snaží spoločnosť navigovať k solidarite, porozumeniu medzi kultúrami a globálnemu vzdelávaniu. Vstup na festivalové podujatia je väčšinou voľný, okrem vybraných podujatí.
Autor: TS