BANSKÁ BYSTRICA. Pondelkový rozsiahly požiar v osade na Podlavickej ceste, pri ktorom sa od piecky chytil nielen rodinný dom, ale aj prístavby v jeho tesnej blízkosti, pripravil v priebehu krátkej chvíle o strechu nad hlavou päť rodín a celkove 25 osôb.
Zázrak, že žije
Jedným z postihnutých je aj pán Vladimír, ktorý mal obrovské šťastie, že nešťastiu vôbec unikol. Po operácii chrbtice je totiž imobilný. Jeho dom je po požiari neobývateľný a spolu s manželkou a dvoma deťmi ho prichýlil jeho otec Vladimír Bartoš. „Považujeme za zázrak, že vôbec žije. On síce zacítil dym a podarilo sa mu zošuchnúť na Zem, no už ho uhasiť nedokázal. Strop nad ním bol v plameňoch. Jeho krik našťastie začuli dvaja chlapi, ktorí ho vytiahli z horiaceho domu,“ hovorí pán Bartoš s tým, že rodine zhorelo prakticky všetko. Doklady, nábytok, školské potreby detí.
Mesto im ponúklo dočasné bývanie v zariadení Kotva, no zatiaľ ostali u rodičov. Veria, že sa im podarí opraviť strechu, aby sa do domu mohli opäť nasťahovať. Práve strecha zhorela prakticky do tla. „Vôbec netuším, z čoho tú opravu uhradia, lebo všetci žijeme veľmi chudobne,“ dodal pán Bartoš s tým, že mesto im ponúklo bezprostredne po tragédii pomoc. „Pomohli rodinám so stravou, oblečením, ponúkli aj prechodné bývanie. Pre synovu rodinu je však ťažké ísť do krízového centra, zatiaľ sme to riešili takto. Čo bude ďalej, to teraz netušíme,“ dodal.
Vedúci oddelenia sociálnej a krízovej intervencie na mestskom úrade Karol Langstein hovorí, že v spolupráci so Slovenským červeným krížom a rómskymi organizáciami hľadajú pre rodiny rôzne formy pomoci. Rodiny navštívil bezprostredne po nešťastí aj primátor Ján Nosko.
Zatiaľ ich prichýlili rodiny
„Všetkým rodinám sme poskytli ubytovanie v zariadení núdzového bývania KOTVA IV – útulok,“ informuje Karol Langstein s tým, že pre túto možnosť sa rozhodla iba jedna rodina. Aj tá sa však napokon rozhodla zostať u rodiny podobne ako ostatní. Pre všetky rodiny mesto prostredníctvom Územného spolku Slovenského červeného kríža zabezpečilo balíčky so základnými potravinami a tiež šatstvo, obuv, či prikrývky. V zálohe majú aj rozkladacie lôžka a nafukovacie matrace.
Karol Lagstein však upozornil aj na to, že niektorí obyvatelia prišli na úrad, aby si nárokovali pridelenie bytov. „Informovali sme ich o podmienkach, ktoré sú identické pre všetkých obyvateľov mesta v zmysle platných predpisov.“

Mesto kontaktovalo so snahou pomôcť rodinám aj Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity
Problémom je podľa Karola Langsteina aj to, že zhorený objekt nebol v minulosti skolaudovaný a nelegálne prístavby, z ktorých sa podľa všetkého rozšíril oheň len potvrdili potrebnú obozretnosť pri nelegálnej výstavbe a využívaní technicky nevyhovujúcich spotrebičov a piecok.
Podľa registra trvalých pobytov má v uvedenom objekte o rozlohe 74 m2 trvalý pobyt 13 obyvateľov, avšak v nelegálnych prístavbách sa nachádzali ešte aj iné osoby.