BANSKÁ BYSTRICA. Konzultovať stratégie v oblasti mikrobiológie verejného zdravotníctva, spojiť epidemiológov a laboratórnych odborníkov z jednotlivých oblastí a prerokovať ďalšie smerovanie surveillance a diagnostiky prenosných chorôb so zameraním sa najmä na celogenómové sekvenovanie (WGS) a jeho postupné zavádzanie do rutinnej praxe a do verejného zdravotníctva, bolo cieľom nedávneho zasadania jednej z pracovných skupín Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (European Centre for Disease Prevention and Control - ECDC) v Štokholme, na ktorom za Slovensko participoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica.
Program sa týkal predovšetkým diagnostiky a surveillance vybraných druhov ochorení, ktoré majú tendenciu tzv. cezhraničného šírenia, ďalej porovnania systémov surveillance (dozor, sledovanie, kontrola) v jednotlivých krajinách, združených v ECDC.
Hodnotila sa súčasná kapacita využívania celogenómovej sekvenčnej analýzy. Niekoľko väčších krajín začína využívať vlastné prístrojové vybavenie (sekvenátory určené na celogenómovú sekvenáciu). Jedná sa o finančne, personálne, materiálne i priestorovo náročné zariadenia.
Napriek ich počiatočnej vysokej vstupnej cene sa odhaduje, že návratnosť bude v budúcnosti obrovská, nakoľko táto metodika nahradí mnohé klasické metódy a zároveň umožní podrobnejšie analýzy a porovnania kmeňov skúmaných mikroorganizmov. Odborníci sa venovali aj prezentácii metodiky WGS a jej zavádzaniu do sledovania výskytu jednotlivých ochorení, ako aj využitia na účely molekulárnej epidemiológie. Určili si aj priority v rámci zavádzania a zdieľania výstupov WGS a stanovili dobu, kedy nebude možné zdieľať výsledky z WGS (embargo do doby publikácie). „Prednášky a diskusia sa niesli v znamení zavádzania celogenómového sekvenovania (WGS) najmä do diagnostiky potravinových patogénov ako sú listérie, salmonely, či E. coli.
Zamerali sme sa aj na stratégiu zdieľania, ukladania a sprístupňovania dát z WGS v rámci krajín EU a EEA t.j. ekonomicky pridružených krajín EÚ. Ďalšou dominantnou témou bol využívanie prístupov do eHealth systému zdravotníctva, ktoré v súčasnosti zavádzajú mnohé krajiny EÚ vrátane SR na verejno-zdravotné účely, najmä pre posilnenie surveillance prenosných chorôb. Porovnávali sa elektronické systémy surveillance v členských štátoch, ako aj na možnosti členských štátov po zavedení eHealth systému do prevádzky zosúladiť tento systém v rámci jednotlivých krajín EU a EEA“, uviedla účastníčka zasadania MUDr. Avdičová. RNDr. Lucia Maďarová, ktorá sa zasadnutia za SR tiež zúčastnila dodala, že úlohou, vyplývajúcou z tohto zasadnutia bude pre SR nevyhnutnosť posilnenia spolupráce epidemiológov a laboratórnych pracovníkov na zefektívnenie surveillance aj za pomoci WGS a jeho zavedenia do diagnostiky a surveillance ochorení v oblasti verejného zdravotníctva.