BANSKÁ BYSTRICA. S príchodom zimy a mrazov sa začali vo väčšej miere napĺňať aj zariadenia pre ľudí bez domova. Vedúci oddelenia sociálnej a krízovej intervencie mestského úradu Karol Langstein hovorí, že podobne ako po iné roky, bude v zimných mesiacoch pri poklese vonkajšej teploty pod mínus päť stupňov celzia sprístupnená ohrevňa v rámci nocľahárne Večierka.
„Na Štedrý deň budeme už tradične podávať ľuďom bez domova v nocľahárni vianočnú kapustnicu,“ doplnil Langstein s tým, že do budúcna chcú sieť rozšíriť o službu pre seniorov s nízkym príjmom, ktorí si nemôžu dovoliť platiť drahý podnájom, alebo nespĺňajú stupeň odkázanosti na sociálnu službu. „To však bude záležať od finančných možností budúceho prevádzkovateľa, ktorým bude náš dlhodobý partner – Územný spolok Slovenského červeného kríža,“ dodal.
V Banskej Bystrici poskytuje mesto v spolupráci so Slovenským Červeným krížom možnosť ubytovania v niekoľkých zariadeniach – v nocľahárni Večierka, sociálno-charitatívnom centre , v útulkoch Prístav a Nádej - Šanca , či v zariadení dočasného bývania. Mesto súčasne poskytuje ľuďom bez domova poradenstvo, ochranu práv, poradenstvo v zdravotnej oblasti, pomoc pri hľadaní zamestnania a brigády.
Mesto prevádzkuje zariadenie núdzového bývania KOTVA IV a zariadenie dočasného bývania KOTVA II. Tieto siete zariadení pre rôzne cieľové skupiny sú dopĺňané ešte zariadeniami ako Dom sv. Alžbety, v ktorom je aj krízové stredisko a zariadenie pre matky s deťmi.
K ďalším zariadeniam patrí Dom pre núdznych a Diecézna charita Banská Bystrica. Poskytujú tam polievku, výmenu šatstva a možnosť osobnej hygieny.
Denné centrá na Slovensku chýbajú
Koloman Dinko si sám prešiel ťažkými skúškami, ktoré predstavuje život bez domova. Dnes pracuje ako dobrovoľník cez úrad práce v nocľahárni Večierka, kde aj býva. Podľa neho na Slovensku pomoc pre ľudí bez domova stále nie je riešená na dostatočnej úrovni. Chýbajú napríklad denné centrá, kde by títo ľudia mohli byť aj počas dňa. „Možno by kompetentní prišli na to, že aj alkoholizmus u tejto skupiny obyvateľov by sa znížil,“ hovorí s tým, že súčasný systém nie je dostatočný.
Ľudia bez domova síce majú vo väčšine miest možnosť v nocľahárňach prespať, no cez deň sa často bezcieľne potulujú po vonku, čo je často cestou aj k väčšej konzumácii alkoholu. „Vo Večierke platia kritériá, podľa ktorých sem nesmie prísť opitý človek,“ hovorí.
Celoročne tu prenocováva 14 – 16 ľudí, vo väčšej miere sa začne nocľaháreň plniť po tom, čo udrú mrazy. Vo vianočnom období od 24. – 26. decembra neplatia klienti za prenocovanie vôbec nič a môžu sa tu zdržiavať celý deň. Môžu pozerať televíziu, je tu pre nich pripravená kapustnica aj koláčiky.