Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Európske mesto športu sa osvedčilo. Vo svojich aktivitách chceme pokračovať, tvrdí Martin Turčan

Mesto pod Urpínom videlo rekordný počet športových podujatí a investícií do rozvoja športu. Latka je nastavená vysoko.

BANSKÁ BYSTRICA. V roku 2017 sa metropola stredného Slovenska stala iba druhým mestom krajiny, ktoré sa môže popýšiť titulom Európske mesto športu (ďalej len EMŠ). Ten zastrešuje medzinárodná organizácia ACES Europe so sídlom v Bruseli. Od začiatku roka iniciovala Banská Bystrica viaceré športové aktivity, ktorými lákala bežných ľudí k pohybu a k zdravému životnému štýlu. Veľa síl a financií sa investovalo do rozvoja športu v meste a prinieslo to viaceré vytúžené úspechy. O úspechoch projektu a ďalšej iniciatíve smerom k zlepšovaniu športových podmienok pre obyvateľov Banskej Bystrice sme sa rozprávali s jedným z hlavných iniciátorov projektu, druhým viceprimátorom mesta Martinom Turčanom.

Skryť Vypnúť reklamu

Popíšte nám detaily kandidatúry Banskej Bystrice na EMŠ a celkovú prípravu na zisk titulu.
– Vedeli sme, že v Európe prebieha oceňovanie miest, ktoré oplývajú športovým duchom. V roku 2015 sme sa o tento titul začali uchádzať. Najprv sme získali podporu zastupiteľstva a športových klubov v meste. Spustili sme intenzívnu komunikáciu s ACES Europe a krok po kroku sme splnili požiadavky potrebné na zisk titulu. Prebehlo mnoho stretnutí s klubmi, športovcami, funkcionármi, na ktorých sme hľadali podporu a zbierali sme názory pre úspešnú kandidatúru. Tá bola na záver roka 2016 ocenená ako jedna z najlepších a spolu s primátorom sme vycestovali do Bruselu prebrať ocenenie priamo do Európskeho parlamentu. Celý proces kandidatúry trval zhruba rok a pol.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo zohralo hlavnú úlohu pri udelení titulu a ako sa k nemu postavili bystrickí športovci?
– Veľmi pozitívne. Titul, o ktorom hovoríme, nie je totiž o meste ako takom, infraštruktúre či štadiónoch, ale najmä o ľuďoch. Ide o to, či majú radi šport a či ho robia prirodzenou formou. Ak sa tejto aktivite venujú, idú ruka v ruke so zdravým životným štýlom a to je budúcnosť zdravšej krajiny, resp. jej obyvateľov. Preto hlavným faktorom pre udelenie titulu nie je zázemie, v tom by sme sa nemohli porovnávať napríklad s Talianskom či Španielskom. Ide tu o kluby, spoluprácu s mestom, športovanie verejnosti. Samozrejme, prijali sme záväzky na budovanie zázemia pre Bystričanov, aby sme ich v športovaní podporili, ohlasy boli preto veľmi pozitívne.

Odozvy sú jedna vec, dôležitou je ale aj participácia na jednotlivých podujatiach. Bola podľa vás dostatočná?

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: PREHĽAD: Koniec roka sa bude niesť v znamení týchto športov Čítajte 

– V prípravnej fáze sme zistili, že Banská Bystrica je vysoko nadštandardom športujúcej verejnosti v Európskej únii. V našom meste športuje až 54 % obyvateľov. Pre mňa je potešujúce, že titul priniesol ďalšie pozdvihnutie štatistík aktívnej športujúcej verejnosti. Vyhodnotili sme totiž, že o 8 % nám v priebehu roka narástol počet športujúcich ľudí, čo znamená, že športuje až 62 % našich obyvateľov. Priam neuveriteľné číslo. Určite tomu pomohla aj propagácia titulu a aktivity, ktoré sme tento rok spustili. Vnímajú ich všetci a som rád, že sme titul EMŠ prezentovali ako ocenenie verejnosti a športovcov.

Podarilo sa v priebehu roka naplniť body, ktoré ste si vytýčili pre projekt EMŠ?
– Projekt titulu sme chceli od začiatku poňať inak. Boli sme jediným mestom s 12 ambasádormi, pričom sme vyberali z 36 potenciálnych adeptov – športovcov. Každý mesiac sme sa cez tieto svetovo uznávané tváre snažili odprezentovať určitý okruh športov, ktorým sa venujú a pritiahnuť tak na akcie bežných ľudí. Ťažko sa odmieta možnosť zabehať si v parku s olympijským víťazom Matejom Tóthom, bežkovať s Nasťou Kuzminovou či korčuľovať sa s Mišom Handzušom. Kde inde by mal bežný človek takúto príležitosť? Sú to veci, ktoré si niekedy ani neuvedomujeme. Tento cieľ sa nám splniť podarilo a rovnako sme chceli ponúknuť všetkým klubom v Bystrici, ktorých je vyše 150, možnosť usporiadať rôzne akcie či podujatia, odprezentovať ten druh športu, ktorému sa venujú a pritiahnuť verejnosť k športu, keďže v našom meste sú možnosti nekonečné – od tai-chi či lukostreľbu až po hokej a futbal. Prezentovali sme aj mnohé netradičné športy. Kto chcel, naše aktivity využil. V Banskej Bystrici sme mali celkovo 350 športových podujatí za rok. To je rozsah, ktorý sa s minulými rokmi vôbec nedá porovnať.

Dôležitá ale bola podľa záväzkov aj obnova športovísk, tie boli ešte pred časom v zanedbanom stave.

Prečítajte si tiež: Novú korčuliarsku dráhu otestovali všetky generácie (+FOTO) Čítajte 

– Samozrejme, poskytnutie dobrého športového zázemia pre ľudí bolo taktiež jedným z hlavných bodov projektu EMŠ. Zvolili sme cestu revitalizácie základných škôl. V areáloch jednotlivých škôl sme deťom poskytli kvalitné zázemie a sprístupnili ich verejnosti, aby sa využívali v čo najväčšej možnej miere. Tieto športoviská boli zanedbané a mali technologické nedostatky. Naša práca hovorí sama za seba, výsledky je vidieť.

Podarilo sa mestu vypracovať systém na adekvátne financovanie jednotlivých klubov a projektov?
– Financovanie bolo vždy trochu chaotické a nedalo sa poriadne zorientovať v tom, koľko financií prúdi do jednotlivých klubov a prečo. Začiatkom minulého roka sme preto zmenili systém prerozdeľovania dotácií, aby sme ocenili kluby za dosiahnuté výsledky a snahu. Tá je kľúčovým faktorom, čo musia pochopiť všetci. Nie každý bol spokojný, ale to je prirodzené. Dosiahnuté úspechy a tvrdá práca si jednoducho pýtajú väčšiu odmenu. Na podporu podujatí sme založili neziskovú organizáciu Spolu sme Bystrica a vďaka vyzbieraným prostriedkom a sponzorom sme mohli ľuďom zabezpečiť zdravotnú záchrannú službu na športových akciách, ubytovanie pre zahraničných športovcov, pitný režim či sprievodné vozidlá. Všade pritom mierili nemalé čiastky peňazí.

Rok 2017 priniesol veľa úspechov bystrických športovcov. Ktorý z nich najlepšie podčiarkol titul EMŠ?

Prečítajte si tiež: Mesto bude znovu oceňovať najlepších športovcov. Hlasovať môžete aj vy Čítajte 

– Ako hovoríte, úspechov bolo veľmi veľa. Bolo by nefér vypichnúť iba istý moment a vyzdvihnúť iba niekoho konkrétneho. Akýkoľvek úspech športu na Slovensku je veľkou „vecou“. Treba oceniť komplexne, že športovci a športové kluby to poňali správne a práve v roku, kedy sme držiteľmi titulu EMŠ, chcú aj naši reprezentanti dokázať, že patria ku svetovej špičke.

Okrem úspechov, žiaľ, nastali počas roka aj viaceré pády. Spomenúť môžeme zánik klubu FK Dukla Banská Bystrica, ktorý musel zachraňovať Milan Smädo. Keď v Európskom meste športu zanikajú kluby, nerobí to dobré meno.
– Tu však hovoríme o vrcholovom športe. Ten nie je možný finančne ťahať len na úrovni samosprávy, pretože ide o vysoké objemy financií. Nielen naše mesto, ale žiadne iné na Slovensku by nebolo schopné niečo podobné financovať zo svojho rozpočtu. Dopredu sme upozorňovali, že nie sme schopní suplovať výpadky príjmu v kluboch. Čo sa týka Dukly, považujem naopak za úspech, že počas roka, kedy sme EMŠ, sa nastavili podmienky, za akých klub prežije. Nestálo to málo energie a financií, ale ľudia sa opäť bavia futbalom a majú z neho radosť. Chce to svoj čas, nateraz je klub zastabilizovaný a do budúcna bude určite potrebovať strategického sponzora. My sme nenechali padnúť mládež, lebo kým by sa znovu postavila na nohy, trvalo by to dlhé roky. Očakával by som aj od štátu, že bude viac pokukovať po športe, ktorý je dlhodobo podfinancovaný, čo sa aj v konečnom dôsledku prejavuje na celom Slovensku.

Je vôbec možné urobiť na úrovni mesta niečo, čo sa prejaví aj v štátnej rovine?

Prečítajte si tiež: Učiteľky z celého Slovenska prišli kvôli zdraviu tancovať pod Urpín Čítajte 

– Áno, ako EMŠ sme okrem iného iniciovali podujatia smerom k legislatíve a lobingu. Mali sme tu veľké medzinárodné konferencie, ktoré pomenovali konkrétne problémy v slovenskom športe. Podpísali sme sa pod deklaráciu, ktorú prijali zástupcovia rôznych športových a zdravotníckych asociácií a združení miest, napríklad SOV. Túto deklaráciu sme odovzdali na ministerstve školstva, čím sme jasne definovali, čo vieme robiť na úrovni miest a obcí, na úrovni športových klubov a čo je potrebné urobiť na úrovni štátu. Bojovali sme aj v úzadí proti forme byrokracie a prerozdeľovaniu financií v rámci legislatívy. Navrhli sme zmeny, ktoré by športu prospeli.

Na regionálnej úrovni sa dalo pomôcť najmä veteránom ako Jozef Hýsek, Jaroslav Chebeň či Vladimír Výbošťok. Sú pre nás priam zberateľmi úspechov a je hanbou, že si musia svoju účasť na rôznych podujatiach financovať z vlastného vrecka.

Prečítajte si tiež: Predáva skúsenosti mladším a sám stále aktívne športuje: Jozef Hýsek je znovu majstrom sveta v skokoch na lyžiach Čítajte 

– S týmito pánmi prebehli rokovania a takisto dostali finančnú podporu aj zo strany mesta formou primátorskej dotácie. Tu zlyhal systém na úrovni štátu a bolo treba pomôcť. Je to maximum, čo sme mohli v danej chvíli schopní pre nich urobiť. Ide pritom o veteránov, špičkových športovcov, ktorí dosahujú obrovské výsledky, ale štát si ich vôbec nevšíma. Keď 70-ročný pán dokáže na Slovensko priniesť prestížnu medailu, no príde domov a zháňa eurá po stovkách, aby mal aspoň na cestovné, je to veľmi smutné. Preto sme urobili, čo sa dá, zohnali sme peniaze aj mimo rozpočtu mesta – od sponzorov.

Titul EMŠ je vždy udelený viacerým európskym mestám a vždy sa vyhodnocuje, ako si v priebehu roka dané mestá plnia svoje záväzky. Ako obstála Banská Bystrica?

Prečítajte si tiež: Európske mesto športu sa umiestnilo medzi najlepšími Čítajte 

– Naše mesto skončilo na pre mňa neuveriteľne pozitívnom 5. mieste. To, čo sme si predsavzali, plníme do bodky a naše umiestnenie to dokazuje. Predbehli nás mestá, kde prúdia financie v úplne inom objeme, a to napríklad Gondomar v Portugalsku, Oostende v Belgicku či celkovo prvé talianske Cagliari. Perličkou je pre mňa holandské EMŠ Noordwijk, ktoré dopadlo v celej histórii udeľovania titulu ako mesto s najlepšou kandidatúrou, no v celkovom hodnotení v roku 2017 sa umiestnilo až na 7. priečke. Aj takého giganta sme dokázali preskočiť.

Sú podľa vás športové podmienky v meste dostatočné vzhľadom na požiadavky našich obyvateľov?

Prečítajte si tiež: FOTO: Športové podmienky v meste zlepšujú aj naši partneri Čítajte 

– Určite nie sú. Berieme to ako výzvu do ďalších rokov, počas ktorých bude šport opäť jednou z priorít. Dobiehame technologický dlh, ktorý má Bystrica aj v rámci športovísk. Nie sme ešte spokojní. Zisk titulu naštartoval riešenie tejto problematiky, keďže sa šport dostal medzi priority mesta. Chceme v podobnom duchu pokračovať a už rozpočet, ktorý sme si stanovili na rok 2018, to potvrdzuje.

Skúste nám to priblížiť detailnejšie. Ako plánujete pokračovať v rozvoji športu v meste po odovzdaní titulu?
– Od začiatku sme tvrdili, že krivka jednoducho nemôže ísť dole. Najhorším variantom by bolo spadnúť do starých koľají rok po tom, čo vyskočíme hore. Preto sme nastavovali aktivity a podporovali kluby či športovcov tak, aby boli dlhodobo udržateľné. Šport sa nerobí jeden rok, ale kontinuálne. Až čas ukáže, ako sa nám to podarilo, ale verím, že budeme môcť skonštatovať, od roku 2017 to ide dobrou cestou. Myslím si ale, že veci sme nastavili dobre a o pár rokov bude mať šport v Bystrici také zázemie, aby sa mu mohli venovať ľudia s úsmevom a neriešiť záležitosti typu cyklotrasy a ihriská. Preto v obnove športovísk pokračujeme, keďže za jeden rok sme neboli schopní urobiť všetko. Už v rozpočte pre rok 2018 je schválených 700 tisíc eur na nové športové zázemie v ZŠ v Podlaviciach a Radvani – naše dve najväčšie výzvy.

Titul EMŠ sa sťahuje do Nitry. Naše mesto jej k tomu výraznou mierou dopomohlo. Popíšte nám detaily spolupráce a odovzdávania titulu.
– Som veľmi hrdý na to, že sa Slovensko opäť zapojilo do projektu a máme mesto, ktoré bude naďalej niesť tento titul. Nie je to vôbec bežné, lebo okolité štáty napríklad do roku 2018 titul EMŠ nedostali. Primátor Dvonč sa projektu chytil naplno a rozvíjanie športu na Slovensku sa teda nekončí Banskou Bystricou, ale presúva sa do Nitry, ktorá v spolupráci s nami bude pokračovať v riešení nastolených problémov. Chceme naďalej pokračovať v rokovaniach so štátom, poukazovať na problémy, ale aj nachádzať riešenia. Poukazuje sa na ne totiž dlhé roky, my sme ale spojili partiu veľkých mien a silných ľudí, preto si myslím, že k zmene môže dôjsť. To by po rokoch bolo dôkazom, že titul EMŠ doniesol niečo pre celé Slovensko.

Projekt EMŠ pre Banskú Bystricu priniesol:

 • vznik korčuliarskej dráhy v parku SNP
 • rekonštrukciu exteriérových ihrísk na ZŠ Sitnianska
 • rekonštrukciu exteriérových ihrísk na ZŠ Spojová
 • rekonštrukciu exteriérových ihrísk na ZŠ Ďumbierska
 • rekonštrukciu exteriérových ihrísk na ZŠ Golianova
 • rekonštrukciu telocvične na ZŠ Magurská
 • gymnastická výbava pre všetky základné školy v meste
 • trieda SNP dostala nový trávnik na multifunkčnom ihrisku
 • na zimnom štadióne sa zabezpečili pre deti potrebné prvky pre výučbu korčuľovania
 • zabezpečenie plaveckých potrieb pre deti na plavárni

Najvýznamnejšie športové podujatia v meste a okolí za rok 2017:

 • Visegrad cup
 • Banskobystrická latka
 • Judo Grand Prix
 • Biatlonový IBU CUP v Osrblí
 • Banskobystrické gymnastické dni
 • Medzinárodné cyklistické preteky Okolo Slovenska
 • Medzinárodný futbalový turnaj mládeže o pohár mesta (aj s účastníkmi z Číny)
 • Majstrovstvá Slovenska v latinskoamerických tancoch
 • Majstrovstvá Európy dorastencov v orientačnom behu
 • Majstrovstvá Slovenska v pilotovaní padákov

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 2. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 3. Získaj náskok pred štartom
 4. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 5. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 6. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 7. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 9. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 10. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 1. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 2. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 3. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 4. Compliance – who should be responsible?
 5. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 6. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 7. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 9. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 10. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 415
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 679
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 528
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 079
 5. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 3 956
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 160
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 683
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 420
 9. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 176
 10. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 2 060

Blogy SME

 1. Rudolf Pado: Strom pod stromček
 2. Pavel Dvořák: Perly ázijskej kultúry, ktoré si našinec nevšimne
 3. Ján Urda: Zvoničky a zvonice - 23
 4. Věra Tepličková: Vlasto, nalej alebo Keď má vláda pred sebou hodnotové otázky
 5. Tomáš Jacko: 2021: COVID odysea - Ako sa nezblázniť z online výučby (1. časť)
 6. Radovan Kazda: Fico ide proti farmárom. Navrhol zoštátňovať pozemky
 7. Peter Belko: Aké je nové TV prostredie SWAN? Pre mňa katastrofa
 8. Michael Achberger: Je žiarenie z mikrovlnnej rúry škodlivé? Alebo je to mýtus?
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 707
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 352
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 574
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 467
 5. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 180
 6. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 767
 7. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 4 362
 8. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 249
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému modernej dopravy v regiónoch s fundovanými hosťami už v pondelok 29. novembra o 10:00 hod.


red 1 h

Po celom Slovensku je situácia v zdravotníckych zariadeniach kritická. Čakanie na operáciu vzbudzuje obavy vždy. Ak však máte pred zákrokom práve v týchto mesiacoch, alebo vám operáciu posunuli, zvýšený strach a neistota sú úplne prirodzené. Práve v tejto situácii pomôže zmierniť stres možnosť skonzultovať svoj stav s viacerými lekármi. Vďaka novej službe Druhý medicínsky názor už aj s tými z popredných kliník v zahraničí.


10 h
Ilustračné foto.

Vynovené prostredie prispelo k väčšej pohode malých pacientov a sprevádzajúcich osôb.


TASR 27. nov
Vianočné trhy v Banskej Bystrici.

Pre nepriaznivú pandemickú situáciu ich mesto zrušilo aj vlani.


TASR 26. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


27. nov

Oddelenie opustilo viacero zamestnancov.


26. nov

Policajti zaevidovali nezvyčajný prípad v obci Hrnčiarovce nad Parnou.


25. nov

Nezvestný je od dnešného dňa.


(rv) 27. nov

Blogy SME

 1. Rudolf Pado: Strom pod stromček
 2. Pavel Dvořák: Perly ázijskej kultúry, ktoré si našinec nevšimne
 3. Ján Urda: Zvoničky a zvonice - 23
 4. Věra Tepličková: Vlasto, nalej alebo Keď má vláda pred sebou hodnotové otázky
 5. Tomáš Jacko: 2021: COVID odysea - Ako sa nezblázniť z online výučby (1. časť)
 6. Radovan Kazda: Fico ide proti farmárom. Navrhol zoštátňovať pozemky
 7. Peter Belko: Aké je nové TV prostredie SWAN? Pre mňa katastrofa
 8. Michael Achberger: Je žiarenie z mikrovlnnej rúry škodlivé? Alebo je to mýtus?
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 707
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 352
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 574
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 467
 5. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 180
 6. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 767
 7. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 4 362
 8. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 249
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu