Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Vianočné zvonenie prichádza na detskú onkológiu cez srdcia

Aj tieto Vianoce zostanú na klinike pediatrickej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici malí pacienti, u ktorých lekári nemôžu náročnú liečbu prerušiť.

Vianočná atmosféra prichádza priamo do nemocničných izieb. Vianočná atmosféra prichádza priamo do nemocničných izieb. (Zdroj: Svetielko nádeje)

BANSKÁ BYSTRICA. Na stole ikebana, oblátky, ryba aj zákusky. Koledy. Tvár mamy a ocka, súrodencov. A tušenie darčekov, o ktorých dieťa už v predstihu písalo Ježiškovi. Vianoce ako majú byť. Až na jednu "maličkosť". Tento vianočný mikrosvet sa nenachádza v rodinnom dome, na ktorý je dieťa zvyknuté, ale v nemocničnej izbe detskej onkológie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vďaka občianskemu združeniu Svetielko nádeje, ktoré už pätnásť rokov pomáha ťažko chorým deťom a ich rodinám, však Vianoce prichádzajú aj medzi múry nemocnice. Žiadalo by sa napísať biele, ale nebola by to pravda. Lebo steny tohto nemocničného oddelenia sú farebné a veselé. Aby tu slzičky nemali miesto a radosť mohla liečiť. Alebo aspoň v liečbe pomáhať. O Vianociach to platí zvlášť, lebo vtedy sme viac náchylní nielen dostávať, ale hlavne darovať. Lásku, zdravie, rodinnú pohodu a Nádej. S veľkým N. Lebo ako tvrdia ľudia zo Svetielka nádeje, sú tu preto, aby pracovali pre nádej, ktorú choré deti nikdy nesmú stratiť.

SkryťVypnúť reklamu

Univerzitný punč nielen hrial

Stretli sme sa pred pár dňami pri stánku Univerzity Mateja Bela na bystrických Vianočných trhoch, kde sa práve predával punč na podporu Svetielka nádeje. S Vandou Prandorfyovou a Ingrid Škropekovou zo Svetielka nádeje, s vedúcou sestrou detského mobilného hospicu Jolanou Jančovou a jedným z prvých členov združenia, dnes sanitkárom na dôchodku Petrom Daubnerom. To ešte nebolo známe, že na punči sa vyzbiera pre detičky z onkológie viac ako 4 tisíc eur, no nálada vládla výborná.

„Na Štedrý deň máme prakticky už všetko pripravené , hoci nikdy dopredu nevieme, koľko detí v nemocnici zostane. Lekári často rozhodujú na poslednú chvíľu podľa zdravotného stavu malých pacientov,“ hovorí Vanda Prandorfyová. Na Štedrý deň to nefunguje tak, že by rodiny s deťmi, ktoré v nemocnici zostali, sedeli za spoločným stolom. Naopak, v každej z izieb vzniká ilúzia malého domova, kde môžu byť spolu s chorým dieťaťom jeho najbližší. Na každej z izieb je sviatočne vyzdobený stôl s kompletným vianočným menu. A darčekov sa dočkajú nielen malí pacienti, ale aj ich súrodenci. „Nikdy to síce nemôže nahradiť skutočný domov, ale snažíme sa o to, aby rodina mohla byť aspoň touto formou spolu a aby prežili pekné chvíle. Vážne ochorenie dieťaťa totiž vážne naruší život celej rodiny,“ hovorí Ingrid Škropeková.

SkryťVypnúť reklamu

Obe svorne dodávajú, že príprava Vianoc sa pre nich začína už v októbri. Oslovujú sponzorov, píšu výzvy, organizujú rôzne akcie. Dodávajú, že cez sviatky sa striedajú, lebo psychicky vyčerpávajúce je to aj pre nich.

„Napriek vážnym diagnózam chceme, aby to bolo veselé miesto. Človek má celkom prirodzene tendenciu, že mu je ľúto detí, ktoré za nič nemôžu, no choroba ich oberá o časť detstva. A spolu s nimi aj ich rodinu. Zrazu je všetko inak. Čo platilo doteraz, už neplatí. S novou situáciou sa treba naučiť žiť. A je to niekedy poriadne ťažké.

Najťažšie je to s novými pacientmi

Vedúca sestra detského mobilného hospicu Jolana Jančová hovorí, že najťažšie je to v prípadoch, keď dieťaťu diagnostikujú onkologické ochorenie tesne pred Vianocami. Rodina na to ešte nie je pripravená, každá situácia je pre nich nová. Vianoce mali naplánované celkom inak a zrazu všetko padá na diagnóze, ktorú by si dovtedy nepripustili ani v najhorších snoch. Zrazu sú konfrontovaní s realitou a stojí to mimoriadne veľa síl.

SkryťVypnúť reklamu

Na slová vedúcej sestry nadväzuje lekár Pavel Bician, zástupca prednostu Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie.

„Snažíme sa, aby tu počas sviatkov bolo čo najmenej detí. Pokiaľ je možné urobiť nejaký drobný kompromis v liečbe, tak ho urobíme. Samozrejme, pokiaľ sú deti na začiatku ochorenia, najmä leukémie, tam vzhľadom na očakávanú prognózu, že sa z ochorenia vyliečia, nemôžeme robiť nejaké posuny v liečbe a prepustiť deti domov. Ale keď sú deti na konci liečby a mali by sme tú liečbu posunúť o nejaký jeden deň neskôr, tak tam už to môžeme aj posunúť. Tých, ktorých môžeme, prepustíme aspoň na ten Štedrý deň domov, aby mohli doma v kruhu svojich najbližších stráviť sviatočný večer a na druhý deň sa vrátia. Prioritou je, aby sme deti liečili a vyliečili.“

Cesta sanitkou ako spestrenie

Pred odchodom na dôchodok pracoval Peter Daubner ako vodič sanitky v Rooseveltovej nemocnici. A neraz vozil práve malých pacientov, dobre poznal ich príbehy. Zrejme aj preto patril pred 15 rokmi k prvým členom Svetielka nádeje a verný mu je dodnes.

Spoločne s dcérou behajú za Klub Svetielka nádeje. „Malí pacienti zvyknú byť neuveriteľne vďační. Mnoho krát som sa o tom presvedčil. Stačilo, že som ich viezol z Rooseveltovej nemocnice do starej nemocnice na ožarovanie a oni to brali ako dobrodružstvo. Na chvíľu opustili miesto, kde boli tak veľmi dlho a čokoľvek nové sa im zdalo zaujímavé. Hoci to bol iba prevoz z jednej nemocnice do druhej. „Pri týchto diagnózach trvá hospitalizácia neraz niekoľko mesiacov, ale aj dlhšiu dobu. Máme chlapčeka, ktorý je v nemocnici už rok a pol a nie je to ojedinelý jav,“ dodáva Ingrid Škropeková.

Dlhá cesta domov

Peter Daubner s Jolanou Jančovou si spomenú aj na krásny a súčasne smutný príbeh ťažko chorého štrnásťročného dievčaťa z Pribyliny, ktorému pomohli splniť veľký sen. Prežiť posledné Vianoce doma, v kruhu rodiny. Bolo to pred viac ako dvadsiatimi rokmi, keď ešte Svetielko nádeje neexistovalo. „Aj tu vidieť, že kedysi sa mnohé veci dosahovali ťažšie. Napríklad len taká doprava chorého domov. Vďaka Svetielku nádeje sa v tomto smere urobil obrovský pokrok,“ hovorí Peter Daubner.

V ten pamätný Štedrý deň nemal kto ťažko choré dievča s matkou odviezť domov, väčšina sanitkárov už mala dovolenky. „Aj na mňa čakala rodina, no s Jolkou sme sa rozhodli, že jednoducho im musíme pomôcť, “ hovorí. Vedeli oni, aj matka mladej pacientky, že krásnemu dievčaťu dohára sviečka.

„Bola som vtedy mladá, začínajúca sestra. V škole vás naučia, ako podať injekciu a lieky. Ale nenaučia vás, že aj dieťa môže umrieť. Ani to, ako takúto vec spracovať a dokázať ísť ďalej, “ hovorí Jolana Jančová. Dievčatko bolo po niekoľkých operáciách vo vážnom stave, no celá rodina veľmi túžila po Vianociach doma. „Maminku sme naučili obsluhovať infúzie aj centrálny katéter. Umožnili sme im prežiť posledné Vianoce spolu a tam, kde to milovali,“ hovorí. Jej matka bola obdivuhodná žena. Neskôr o svojej dcére napísala knihu, ktorú na oddelení stále opatrujú. Bol to nielen príbeh o ľudskej bolesti, ale aj láske a veľkosti človeka.

Na Silvestra pizzu, prosím

Vianoce idú ruka v ruke so Silvestrom a ten sa snažia na oddelení na rozdiel od trochu nostalgických a pokojných Vianoc prežiť veselo. A s nádejou, že ten nasledujúci rok bude lepší, zdravší a krajší. Lebo práve zdravie je to, čo sa aj tu v novoročných prianiach skloňuje najčastejšie. „Je už takým zvykom, že na Silvestra chcú deti pizzu, aby odbočili od zaužívaných stravovacích návykov a my im ju objednáme,“ hovorí Vanda Prandorfyová. A pán primár Pavel Bician s bratom už tradične robia pre deti kúsok od nemocnice malý ohňostroj. Celé rodiny sú zatiaľ pri oknách a sledujú ho.

Ingrid Škropeková si do nového roka najviac želá, aby na nich ľudia nezabudli. Lebo Svetielko nádeje chce aj v roku 2018 pokračovať vo všetkom, čo uľahčí život rodinám s onkologicky chorým dieťaťom. A nie je toho málo, veď ročný rozpočet je približne 300 tisíc eur. Naďalej chcú pomáhať deťom počas liečby, po liečbe im hradiť vitamíny, preplácať parochne, zabezpečovať sociálno – právne poradenstvo, darčeky k narodeninám, či meninám. Ale tiež zabezpečovať dobrovoľnícku službu, sociálneho pracovníka, prepravu a šoféra kvôli ochrane imunity. V ich agende je aj byt pre rodiny chorých, detský mobilný hospic a podobne.

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 2. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 5. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 6. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
 7. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
 8. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 17 412
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 477
 3. Všetkým lepí pred voľbami 10 901
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 024
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 811
 6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 067
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 907
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 237

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.9. - 5.10.1923)
 2. Tomáš Kollárik: Začnem sa učiť po rusky!
 3. Lubomir Zahora: Prečo nie Fico, Kickl, AfD...
 4. Ján Šeďo: Ospravedlňujem sa za pochybenie, dal som si "vlastenca".
 5. Miroslav Lukáč: Ako zistiť kto robí cenzúru na blogu SME ?
 6. Ľubica Hlinková: „ AUGIAE CLOACAS PURGARE “ !
 7. Boris Vanek: Elektrické autá a ich násilné presadzovanie.
 8. Dušan Koniar: Nie, nemáme na každom kopci hrad
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 76 755
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 265
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 416
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 441
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 529
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 835
 7. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 746
 8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 26 585
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame sériu čitateľských príbehov o úspešnom boji so závislosťou.


(red) 11 h

V piatok 24. novembra 2023 sa Tipsport Arena v Banskej Bystrici opäť premení na epicentrum tanečnej zábavy s legendami 90. rokov.


12 h

Pozrite si ponuku banskobystrického kina.


23. sep
Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


27. sep

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.9. - 5.10.1923)
 2. Tomáš Kollárik: Začnem sa učiť po rusky!
 3. Lubomir Zahora: Prečo nie Fico, Kickl, AfD...
 4. Ján Šeďo: Ospravedlňujem sa za pochybenie, dal som si "vlastenca".
 5. Miroslav Lukáč: Ako zistiť kto robí cenzúru na blogu SME ?
 6. Ľubica Hlinková: „ AUGIAE CLOACAS PURGARE “ !
 7. Boris Vanek: Elektrické autá a ich násilné presadzovanie.
 8. Dušan Koniar: Nie, nemáme na každom kopci hrad
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 76 755
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 265
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 416
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 441
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 529
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 835
 7. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 746
 8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 26 585
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu