Vianočné zvonenie prichádza na detskú onkológiu cez srdcia

Aj tieto Vianoce zostanú na klinike pediatrickej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici malí pacienti, u ktorých lekári nemôžu náročnú liečbu prerušiť.

Vianočná atmosféra prichádza priamo do nemocničných izieb. Vianočná atmosféra prichádza priamo do nemocničných izieb. (Zdroj: Svetielko nádeje)

BANSKÁ BYSTRICA. Na stole ikebana, oblátky, ryba aj zákusky. Koledy. Tvár mamy a ocka, súrodencov. A tušenie darčekov, o ktorých dieťa už v predstihu písalo Ježiškovi. Vianoce ako majú byť. Až na jednu "maličkosť". Tento vianočný mikrosvet sa nenachádza v rodinnom dome, na ktorý je dieťa zvyknuté, ale v nemocničnej izbe detskej onkológie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vďaka občianskemu združeniu Svetielko nádeje, ktoré už pätnásť rokov pomáha ťažko chorým deťom a ich rodinám, však Vianoce prichádzajú aj medzi múry nemocnice. Žiadalo by sa napísať biele, ale nebola by to pravda. Lebo steny tohto nemocničného oddelenia sú farebné a veselé. Aby tu slzičky nemali miesto a radosť mohla liečiť. Alebo aspoň v liečbe pomáhať. O Vianociach to platí zvlášť, lebo vtedy sme viac náchylní nielen dostávať, ale hlavne darovať. Lásku, zdravie, rodinnú pohodu a Nádej. S veľkým N. Lebo ako tvrdia ľudia zo Svetielka nádeje, sú tu preto, aby pracovali pre nádej, ktorú choré deti nikdy nesmú stratiť.

SkryťVypnúť reklamu

Univerzitný punč nielen hrial

Stretli sme sa pred pár dňami pri stánku Univerzity Mateja Bela na bystrických Vianočných trhoch, kde sa práve predával punč na podporu Svetielka nádeje. S Vandou Prandorfyovou a Ingrid Škropekovou zo Svetielka nádeje, s vedúcou sestrou detského mobilného hospicu Jolanou Jančovou a jedným z prvých členov združenia, dnes sanitkárom na dôchodku Petrom Daubnerom. To ešte nebolo známe, že na punči sa vyzbiera pre detičky z onkológie viac ako 4 tisíc eur, no nálada vládla výborná.

„Na Štedrý deň máme prakticky už všetko pripravené , hoci nikdy dopredu nevieme, koľko detí v nemocnici zostane. Lekári často rozhodujú na poslednú chvíľu podľa zdravotného stavu malých pacientov,“ hovorí Vanda Prandorfyová. Na Štedrý deň to nefunguje tak, že by rodiny s deťmi, ktoré v nemocnici zostali, sedeli za spoločným stolom. Naopak, v každej z izieb vzniká ilúzia malého domova, kde môžu byť spolu s chorým dieťaťom jeho najbližší. Na každej z izieb je sviatočne vyzdobený stôl s kompletným vianočným menu. A darčekov sa dočkajú nielen malí pacienti, ale aj ich súrodenci. „Nikdy to síce nemôže nahradiť skutočný domov, ale snažíme sa o to, aby rodina mohla byť aspoň touto formou spolu a aby prežili pekné chvíle. Vážne ochorenie dieťaťa totiž vážne naruší život celej rodiny,“ hovorí Ingrid Škropeková.

SkryťVypnúť reklamu

Obe svorne dodávajú, že príprava Vianoc sa pre nich začína už v októbri. Oslovujú sponzorov, píšu výzvy, organizujú rôzne akcie. Dodávajú, že cez sviatky sa striedajú, lebo psychicky vyčerpávajúce je to aj pre nich.

„Napriek vážnym diagnózam chceme, aby to bolo veselé miesto. Človek má celkom prirodzene tendenciu, že mu je ľúto detí, ktoré za nič nemôžu, no choroba ich oberá o časť detstva. A spolu s nimi aj ich rodinu. Zrazu je všetko inak. Čo platilo doteraz, už neplatí. S novou situáciou sa treba naučiť žiť. A je to niekedy poriadne ťažké.

Najťažšie je to s novými pacientmi

Vedúca sestra detského mobilného hospicu Jolana Jančová hovorí, že najťažšie je to v prípadoch, keď dieťaťu diagnostikujú onkologické ochorenie tesne pred Vianocami. Rodina na to ešte nie je pripravená, každá situácia je pre nich nová. Vianoce mali naplánované celkom inak a zrazu všetko padá na diagnóze, ktorú by si dovtedy nepripustili ani v najhorších snoch. Zrazu sú konfrontovaní s realitou a stojí to mimoriadne veľa síl.

SkryťVypnúť reklamu

Na slová vedúcej sestry nadväzuje lekár Pavel Bician, zástupca prednostu Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie.

„Snažíme sa, aby tu počas sviatkov bolo čo najmenej detí. Pokiaľ je možné urobiť nejaký drobný kompromis v liečbe, tak ho urobíme. Samozrejme, pokiaľ sú deti na začiatku ochorenia, najmä leukémie, tam vzhľadom na očakávanú prognózu, že sa z ochorenia vyliečia, nemôžeme robiť nejaké posuny v liečbe a prepustiť deti domov. Ale keď sú deti na konci liečby a mali by sme tú liečbu posunúť o nejaký jeden deň neskôr, tak tam už to môžeme aj posunúť. Tých, ktorých môžeme, prepustíme aspoň na ten Štedrý deň domov, aby mohli doma v kruhu svojich najbližších stráviť sviatočný večer a na druhý deň sa vrátia. Prioritou je, aby sme deti liečili a vyliečili.“

Cesta sanitkou ako spestrenie

Pred odchodom na dôchodok pracoval Peter Daubner ako vodič sanitky v Rooseveltovej nemocnici. A neraz vozil práve malých pacientov, dobre poznal ich príbehy. Zrejme aj preto patril pred 15 rokmi k prvým členom Svetielka nádeje a verný mu je dodnes.

Spoločne s dcérou behajú za Klub Svetielka nádeje. „Malí pacienti zvyknú byť neuveriteľne vďační. Mnoho krát som sa o tom presvedčil. Stačilo, že som ich viezol z Rooseveltovej nemocnice do starej nemocnice na ožarovanie a oni to brali ako dobrodružstvo. Na chvíľu opustili miesto, kde boli tak veľmi dlho a čokoľvek nové sa im zdalo zaujímavé. Hoci to bol iba prevoz z jednej nemocnice do druhej. „Pri týchto diagnózach trvá hospitalizácia neraz niekoľko mesiacov, ale aj dlhšiu dobu. Máme chlapčeka, ktorý je v nemocnici už rok a pol a nie je to ojedinelý jav,“ dodáva Ingrid Škropeková.

Dlhá cesta domov

Peter Daubner s Jolanou Jančovou si spomenú aj na krásny a súčasne smutný príbeh ťažko chorého štrnásťročného dievčaťa z Pribyliny, ktorému pomohli splniť veľký sen. Prežiť posledné Vianoce doma, v kruhu rodiny. Bolo to pred viac ako dvadsiatimi rokmi, keď ešte Svetielko nádeje neexistovalo. „Aj tu vidieť, že kedysi sa mnohé veci dosahovali ťažšie. Napríklad len taká doprava chorého domov. Vďaka Svetielku nádeje sa v tomto smere urobil obrovský pokrok,“ hovorí Peter Daubner.

V ten pamätný Štedrý deň nemal kto ťažko choré dievča s matkou odviezť domov, väčšina sanitkárov už mala dovolenky. „Aj na mňa čakala rodina, no s Jolkou sme sa rozhodli, že jednoducho im musíme pomôcť, “ hovorí. Vedeli oni, aj matka mladej pacientky, že krásnemu dievčaťu dohára sviečka.

„Bola som vtedy mladá, začínajúca sestra. V škole vás naučia, ako podať injekciu a lieky. Ale nenaučia vás, že aj dieťa môže umrieť. Ani to, ako takúto vec spracovať a dokázať ísť ďalej, “ hovorí Jolana Jančová. Dievčatko bolo po niekoľkých operáciách vo vážnom stave, no celá rodina veľmi túžila po Vianociach doma. „Maminku sme naučili obsluhovať infúzie aj centrálny katéter. Umožnili sme im prežiť posledné Vianoce spolu a tam, kde to milovali,“ hovorí. Jej matka bola obdivuhodná žena. Neskôr o svojej dcére napísala knihu, ktorú na oddelení stále opatrujú. Bol to nielen príbeh o ľudskej bolesti, ale aj láske a veľkosti človeka.

Na Silvestra pizzu, prosím

Vianoce idú ruka v ruke so Silvestrom a ten sa snažia na oddelení na rozdiel od trochu nostalgických a pokojných Vianoc prežiť veselo. A s nádejou, že ten nasledujúci rok bude lepší, zdravší a krajší. Lebo práve zdravie je to, čo sa aj tu v novoročných prianiach skloňuje najčastejšie. „Je už takým zvykom, že na Silvestra chcú deti pizzu, aby odbočili od zaužívaných stravovacích návykov a my im ju objednáme,“ hovorí Vanda Prandorfyová. A pán primár Pavel Bician s bratom už tradične robia pre deti kúsok od nemocnice malý ohňostroj. Celé rodiny sú zatiaľ pri oknách a sledujú ho.

Ingrid Škropeková si do nového roka najviac želá, aby na nich ľudia nezabudli. Lebo Svetielko nádeje chce aj v roku 2018 pokračovať vo všetkom, čo uľahčí život rodinám s onkologicky chorým dieťaťom. A nie je toho málo, veď ročný rozpočet je približne 300 tisíc eur. Naďalej chcú pomáhať deťom počas liečby, po liečbe im hradiť vitamíny, preplácať parochne, zabezpečovať sociálno – právne poradenstvo, darčeky k narodeninám, či meninám. Ale tiež zabezpečovať dobrovoľnícku službu, sociálneho pracovníka, prepravu a šoféra kvôli ochrane imunity. V ich agende je aj byt pre rodiny chorých, detský mobilný hospic a podobne.

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 189
  2. Každý piaty zomrie 9 100
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 779
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 669
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 810
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 732
  1. Irena Šimuneková: Šándorky
  2. Ján Škerko: Vláda, ktorá nepočúva hlas ľudu bude zvrhnutá!
  3. Ľubomír Belák: Verejnoprávna RTVS?
  4. Anna Miľanová: Potrebuje jednotlivec, kolektív sponzora?...
  5. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  6. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  7. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  8. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 249
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 206
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 729
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 681
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 784
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 168
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 532
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 976
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

V rámci neho môže vydavateľ získať podiel na príjmoch z predaja svojich čítaných kníh na eshope martinus.sk. V pilotnej fáze sa do projektu zapojilo tucet vydavateľstiev.


Hokejisti Banskej Bystrice - ilustračné foto

Spišská Nová Ves vedie v sérii 1:0.


TASR
Evonik Fermas v Slovenskej Ľupči.

Evonik Fermas vidí využitie nového produktu v textilnom a chemickom priemysle.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


  1. Irena Šimuneková: Šándorky
  2. Ján Škerko: Vláda, ktorá nepočúva hlas ľudu bude zvrhnutá!
  3. Ľubomír Belák: Verejnoprávna RTVS?
  4. Anna Miľanová: Potrebuje jednotlivec, kolektív sponzora?...
  5. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  6. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  7. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  8. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 249
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 206
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 729
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 681
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 784
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 168
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 532
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 976
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu