BANSKÁ BYSTRICA. V roku, kedy nieslo mesto pod Urpínom titul Európske mesto športu, prišli obrovské úspechy športovcov VŠC Dukla, ale aj tých z viacerých kútov Slovenska či sveta, ktorí majú svoje zázemie v Banskej Bystrici. Každý mesiac sa kopili úspechy na regionálnej, národnej či nadnárodnej úrovni a vymenovať ich všetky by trvalo nesmierne dlho.

My sme sa bližšie pozreli na úplne všetky z nich v kalendárnom roku 2017 a vybrali sme 10 tých, ktoré vo verejnosti zarezonovali najviac a ktoré najlepšie podčiarkli fakt, že Banská Bystrica a jej okolie je športovým zázemím ako vyšitým. Zozbierané úspechy sme následne zoradili podľa ich významu a vybrali tak najväčší úspech športu v Banskej Bystrici a jej okolí za rok 2017.
10. Cyklisti Dukly Banská Bystrica – viaceré úspechy
Dukla sa postupnými krokmi vypracováva medzi najlepšie cyklistické tímy v Európe. Martin Haring sa koncom roka stal už šiesty raz majstrom Slovenska v cyklokrose, v ktorom u nás prakticky nemá konkurenciu. Ján Andrej Cully je zase mladým cyklistom, ktorý tohto roku odjazdil viac pretekov ako Peter Sagan a na etape v Kamerune skončil na peknom druhom mieste. Je otázkou času, kedy absolvuje preteky na najvyššej úrovni a prebojuje sa medzi svetovú elitu. Najmä úspechy týchto dvoch reprezentantov môžeme považovať v roku 2017 za jedny z tých, ktoré fantasticky reprezentovali naše mesto v celkovo druhom najobľúbenejšom športe na celom svete.

9. BK ŠKP 08 Banská Bystrica – viaceré úspechy
Basketbalistky ŠKP 08 si siahli tohto roku na historické maximum. Ženská extraliga je nabitá viacerými veľkými menami, naše pumy však dokázali doma poraziť počas sezóny aj silný Ružomberok v základnej časti a postupnými krokmi si zabezpečili účasť v play-off. Tam bojovali o konečné 5. miesto proti Popradu, ktorý mal v rozhodujúcom zápase na domácej palubovke lepšiu východiskovú pozíciu, Bystričanky sa ale nevzdávali, ukázali silu vôle a to vytúžené piate miesto vybojovali. Pre ženský basketbal pod Urpínom je to najväčší úspech v novodobej histórii ženského basketbalu v našom meste. Netreba pritom zabudnúť, že staršie žiačky ŠKP 08 sa v sezóne 2016/17 stali majsterkami Slovenska. Mladšie žiačky a kadetky skončili strieborné, čo značí, že nám vyrastá silná generácia ženského basketbalu.

8. Šachisti ŠK Junior Banská Bystrica – postup do extraligy a viaceré úspechy
Nielen silové, ale aj rozumové športy majú v Banskej Bystrici svoje zastúpenie. Darí sa pritom najmä našim šachistom z ŠK Junior. Tí sa tohto roku premiérovo prebojovali do slovenskej extraligy. Tím spod Urpína naposledy figuroval v najvyššej národnej súťaži ešte počas minulého tisícročia v sedemdesiatych rokoch. Junior patrí zaslúžene medzi slovenskú elitu a pekné úspechy pre klub priniesol najmä turnaj Open v meste pod Urpínom, ktorý bol zároveň aj majstrovstvami Slovenska v rapid šachu. V kategórii mužov vybojoval tretie miesto Filip Haring, ktorý je spolu s bratom Viktorom jediným držiteľom titulu FM, teda šachový majster FIDE. Majsterkou v naj-mladšej kategórii sa stala Agáta Berková, ktorá bojuje o úspechy aj na európskej úrovni. Šach patrí medzi veľmi podceňované športy, v Bystrici ho radíme medzi tie, ktoré zbierajú najviac úspechov.

7. Judo Klub Dukla Banská Bystrica – viaceré úspechy
Džudistický klub v Banskej Bystrici na Slovensku prakticky nemá konkurenciu. Za posledných 24 rokov vybojoval 13 extraligových titulov a tento rok sa mu to opäť podarilo na úrovni mužov, ale aj dorastencov. Treba k tomu pripísať aj triumf na domácom turnaji Judo Grand Prix, kde si v konkurencii z celej Európy vybojovali najcennejšie triumfy Benjamín Maťašeje v kategórii nad 73 kíl a Ema Fízelová v kategórii do 63 kíl. K tomu netreba zabudnúť na medzinárodné úspechy talentovaného Alexa Barta, ktorý vybojoval tohto roku 3. miesto na turnaji v ruskom Ťumene, ale aj v neďalekej Budapešti. Aktuálne je aj majstrom Slovenska v kategórii do 73 kilogramov. Judo Klub Dukla je liahňou veľkých talentov, ktoré môžu zbierať úspechy dlhodobo.

6. UMB Banská Bystrica – 2. miesto v EUHL
Nielen muži, ale aj študenti z Banskej Bystrice sú nesmierne šikovní na ľade. V silnej konkurencii univerzít z celej Európy sa hokejisti najväčšej banskobystrickej univerzity dostali až do finále, kde postúpili suverénnym spôsobom. Nebolo to pritom žiadne prekvapenie, UMB patrí totiž medzi európsku a tým aj svetovú univerzitnú elitu. Vo finále hranom na 3 víťazné zápasy, žiaľ, nedosiahli na maximum. Zdolal ich najväčší favorit a už trojnásobný držiteľ titulu majstra EUHL UK Praha. Nič to nemení na fakte, že UMB hrá skutočne krásny hokej a každý rok patrí medzi top favoritov na titul. Na zimný štadión láka stále viac divákov a minimálne finálovú účasť budú chcieť vysokoškoláci určite zopakovať aj počas aktuálnej sezóny.

5. Banskobystrickí veteráni – viaceré úspechy
Medzi početnú športujúcu verejnosť Banskej Bystrice patria aj seniori, ktorým sa podaril úspech svetovej úrovne. Všetko naštartoval v marci Vladimír Výbošťok, najrýchlejší bežec – šprintér nad 70 rokov v rámci celej Európy. V juhokórejskom Daegu, kde sa konali halové majstrovstvá sveta atlétov – veteránov, podal slovenský Bolt napriek zranenému kolenu svoj najlepší výkon, stanovil nový národný rekord v behu na 60 metrov na čas 8,49 sekundy a domov si odniesol striebornú medailu.
Zabodoval aj stále aktívny 71-ročný vzpierač Jaroslav Chebeň, v apríli vybojoval zlatú medailu na olympiáde seniorov na Novom Zélande. Dohromady zdvihol nad hlavu 140 kíl a svoju konkurenciu prekonal jednoznačným spôsobom, a to aj napriek zdravotným problémom.
Neskôr na úspechy spomenutej dvojice nadviazal Jozef Hýsek. Aktívny skokan na lyžiach, ktorý je zároveň trénerom detí v Klube priateľov skoku na lyžiach, vybojoval v Rumunsku na majstrovstvách sveta zlatú medailu na mostíku K35 a bronz na vyššom mostíku K65. Každý z nich by si v TOP 10 zaslúžil svoju samostatnú priečku.

4. Kanoisti Dukly – viaceré úspechy
Naprázdno nevyšli ani zástupcovia na Slovensku historicky zrejme najsilnejšieho športu – kanoistiky. Traja reprezentanti Dukly siahli na svetový úspech. Najprv sa Petrovi Gellemu podarilo na majstrovstvách sveta v Račiciach v kategórii K2 na 1000 metrov vybojovať striebro. Úspešné ťaženie kanoistov potvrdil aj ďalší duklista Alexander Slafkovský, ktorý v kategórii C1 získal zlato na majstrovstvách Európy v Tacene a striebro vo francúzskom Pau. Tam následne pomohol k historickej priečke Michalovi Martikánovi. Najslávnejší z našich kanoistov spolu s kolegom Slafkovským a ďalším Slovákom Matejom Beňušom vybojovali v tímovej kategórii 3x C1 zlatú medailu. Keď k tomu prirátame Martikánove bronzy z majstrovstiev sveta aj Európy z aktuálneho roku, vyjde nám jeho celoživotná zbierka na dohromady 43 medailí z vrcholových podujatí a z toho 27 zlatých. Ak k tomu prirátame triumfy na olympiáde a vo Svetovom pohári, vyjde nám, že vo svetovej kanoistike niet lepšieho športovca v celej histórii existencie športu, než je náš duklista Michal Martikán.

3. Vladimír Moravčík – znovu majstrom sveta
Thajský box má v našom meste taktiež svoje bohaté zastúpenie. Je to predovšetkým zásluhou Vladimíra Moravčíka a talentom, ktoré rozvíja vo svojej akadémii. Samotný rodák z Bystrice sa pritom tohto roku stal už päťnásobným majstrom sveta, keď si v máji v kategórii do 80 kg poradil s Maročanom Hichamom El Gaouiom. Tento raz to nebolo v jeho obľúbenom thajsom boxe, ale kickboxe. Moravčík svoju bohatú zbierku opaskov z bojových športov obohatil o piaty titul majstra sveta, tentoraz podľa pravidiel K1. Radosť z titulu bola o to väčšia, že sa mu ho podarilo vybojovať v rodnej krajine v žilinskom ringu. Ďalší triumf mohol „Drakula“ vybojovať v novembri v Košiciach proti Yurimu Bessmertnymu, zápas sa ale skončil remízou. Meno Vladimír Moravčík je vo svete priaznivcov thajského boxu už veľmi dobre známe a Stredoslovák aj tento rok svojimi triumfami dokonale reprezentoval svoje rodisko a zároveň Európske mesto športu vo svete.

2. Lyžiari Dukly Banská Bystrica – viaceré úspechy
Úspechy našich zimných športovcov zaujali tohto roku celý svet. Najväčšiu slávu zožali duklistky Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová. Už na začiatku roka vybojovali dve najcennejšie pódiové triumfy v Záhrebe a pridali k tomu svoje individuálne primáty. Velez-Zuzulová vybojovala druhú priečku v Štokholme, zatiaľ čo mladšia Vlhová sa postavila na víťazný stupienok v americkom Aspene. Celkovo sme mali v rebríčku piatich najlepších slalomárok sveta obidve dievčatá, keď sa v silnej konkurencii prebojovala Veronika na druhé miesto a Petra na tiež úžasné piate. Nemôžeme pritom nespomenúť striebro, ktoré vybojovali spoločne s ďalším duklistom v zostave – Andreasom Žampom na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní tímov. Reprezentantky VŠC urobili veľké meno vo svete nielen sebe, ale aj celému banskobystrickému športu a ukazujú, že poctivá práca sa naozaj vyplatí pri ceste na vrchol. Práve naše lyžiarky budú veľkými želiezkami v ohni pre blížiacu sa zimnú olympiádu.

1. HC'05 Banská Bystrica – 1. miesto v Tipsport lige
Prvé miesto nemožno pripísať nikomu inému. Triumf našich hokejistov v najvyššej súťaži oslavovalo celé mesto. Po dvoch prehraných finále prišiel do tretice natoľko vytúžený triumf zverencov Vladimíra Országha. Pohár menovca nášho trénera Vladimíra Dzurillu si pod Urpín hľadal cestu dlho, keď sa mu to konečne podarilo, dočkal sa veľkých vecí. Oslavy našich hokejistov na ľade či o dva dni nato na námestí boli priam nekonečné a svojím triumfom sa zviditeľňovali počas celého leta na rôznych športových či benefičných akciách v celom regió-ne, pričom každý z hráčov si pohár vychutnal dostatočne. Úspech hokejistov teší o to viac, že ho vybojovali počas roka, keď bolo naše mesto Európskym mestom športu. Veríme, že sa naši hokejisti pobijú o pohár znovu aj tento rok.
