Európske mesto športu 2017
Na začiatku vlaňajšieho roka sa stala Banská Bystrica Európskym mestom športu 2017. A dokázala tento titul zúročiť obdivuhodným spôsobom. Ako na sklonku roka konštatoval viceprimátor Martin Turčan, zorganizovali 360 podujatí, na ktorých sa zišlo 34 tisíc účastníkov a návštevníkov. Na podporu športových akcií a obnovu športovísk vyčlenili 2 milióny 586 tisíc eur. Podarilo sa vynoviť športoviská a mládež i dospelých nadchnúť pre moderný a zdravý štýl život. Mnohé projekty budú pokračovať aj po skončení tohto významného roka.
Otvorenie autobusovej stanice
21. septembra sa nielen Banskobystričania, ale celý región dočkali novej autobusovej stanice. Stalo sa tak po viac ako tridsiatich rokoch, čo sa mestu podarilo zbaviť najväčšieho strašidla, ako v ankete označovali nikdy nedostavaný komplex starej autobusovej stanice.
Nová autobusová stanica je najmodernejšia na Slovensku a spája obchodnú a dopravnú časť.
Víťazstvo Jána Luntera nad Marianom Kotlebom
4. novembra si Slovensko volilo nových predsedov a poslancov samosprávnych krajov a práve v Banskej Bystrici bol tento súboj ostro sledovaný. Predchádzajúce roky totiž niesol Banskobystrický samosprávny kraj nálepku extrémizmu a ľudia mali vo voľbu šancu situáciu zmeniť. Stalo sa. Hoci pôvodne sa medzi dvoma najsilnejšími kandidátmi – podnikateľom Jánom Lunterom a dovtedajším županom Kotlebom očakával tesnejší výsledok, Ján Lunter ho napokon porazil s prehľadom. Získal 99 169 hlasov ( 48,5 percenta), zatiaľ čo M. Kotleba iba 47 502 hlasov (23,2 percenta).
Posteľ pre Muránsku Venušu
Po viac ako dvoch rokoch náročných prác odovzdali v apríli na Ľupčianskom hrade obnovené Horné nádvorie. Išlo o ďalšiu časť hradu, ktorú sa podarilo Železiarňam Podbrezová ako vlastníkovi pamiatky, obnoviť. V nasledujúcich rokoch chcú pokračovať záchranou ďalších častí hradu.
Počas obnovy sa podarilo reštaurovať fasády vonkajšieho nádvoria, či obnoviť dlažbu nádvoria. Pribudli aj dve zreštaurované miestnosti Ide o komnatu Márie Séči a tiež vedľajšiu miestnosť, takzvanú Frau zimmer , ktorá slúžila komorným šľachtičnej.
Postavili tu aj dve kachľové pece, ktoré zrekonštruovali na základe archeologických nálezov kachlíc.
Centrom priestoru so zreštaurovaným stropom z roku 1612 je replika postele, na ktorej kedysi Mária Séči, nazývaná Muránska Venuša spávala.
Na korčule pod Pamätník
V máji otvorili v parku pod Pamätníkom SNP korčuliarsku dráhu, pričom išlo o ojedinelé riešenie v centre mesta, aké zatiaľ na Slovensku nemámme. Okrem dráhy s dĺžkou takmer pol kilometra a šírkou tri metre pre in – line korčuliarov majú v parku lepšie podmienky aj chodci. Mesto v rámci projektu zrekonštruovalo aj chodník v parku, ktorý bol už dlhodobejšie v zanedbanom stave. Vďaka financiám vo výške takmer 300 tisíc eur pribudli v parku aj viaceré lavičky, odpadkové koše či lepšie osvetlenie.
Snaha zachrániť unikátny organ
Iba málo kostolov v Európe sa môže pochváliť takým výnimočným hudobným nástrojom, aký majú v Španej Doline.
Vďaka obci, rímskokatolíckej cirkvi a organistovi Matúšovi Kucbelovi sa rozbehla iniciatíva na jeho záchranu a tá pokračovala rôznymi podpornými akciami celý uplynulý rok. Na sklonku roka vzniklo neformálne zoskupenie Priatelia špaňodolinského organu, ktoré sa bude aj v tomto roku snažiť o záchranu unikátnej hudobnej pamiatky. Organ postavili v Kostole Premenenia Pána v roku 1751, jeho staviteľom bol zakladateľ jednej z najznámejších organárskych dielní vo vtedajšom Uhorsku, Martin Podkonický. Rodák z Ľubietovej, ktorý pôsobil v Banskej Bystrici. Organ v Španej Doline má dnes viaceré „choroby“. Niektoré z kláves sú odtrhnuté a nehrajú všetky tóny tak, ako by mali a jeden z registrov sa vôbec nedá vypnúť. Problém je aj vo vzduchových komorách, kde dochádza k zasekávaniu tónov.
Mementom vrtuľníkovej tragédie je pamätník
Siedmeho septembra odhalili v obci Strelníky pamätník obetiam tragickej havárie záchranárskeho vrtuľníka, ku ktorej prišlo rok predtým. Zahynuli pri nej traja záchranári a pacient z tejto obce. Postavili ho na ich pamiatku kolegovia z AIR – Transport Europe.
Pri nehode okrem pilota Jána Rušina zahynula aj 46-ročná lekárka Patrícia Krajňáková, 32-ročný záchranár František Bartoš a 38-ročný pacient z obce Strelníky.
Hronsek sa stal klenotnicou
Obec Hronsek pri Banskej Bystrici sa síce nestala víťazom súťaže Dedina roka 2017, no získala prestížne ocenenie Dedina ako klenotnica.
Hronsek získal túto poctu za príkladnú súčinnosť pri starostlivosti o pamiatky hmotného kultúrneho dedičstva a ich
Hronsek je známy vysokou koncentráciou kultúrnych pamiatok a faktom, že sa tu nachádza jediná pamiatka na zozname UNESCO v našom regióne – drevený artikulárny kostol. Celkovo je v Hronseku 19 kultúrnych pamiatok, obec spoločne so združením Garansek zachraňuje tunajší barokový kaštieľ.
Pocta Milanovi Laluhovi
Od jesene začala v kultúrnom dome v Dolnej Mičinej fungovať minigaléria akademického maliara Milana Laluhu, ktorý bol s touto obcou úzko prepojený. Je obdivuhodné, že neveľká obec si dokáže takýmto spôsobom uctiť významných ľudí a zároveň takýmto spôsobom do obce pritiahnuť turistov.
Iniciatíva Stredné Slovensko
Dobudovanie severo – južného prepojenia je jedným z cieľov Iniciatívy stredné Slovensko, do ktorej sa aktívne zapojila aj Banská Bystrica. Koncom novembra sa mesto pripojilo k protestnej akcii a zablokovali výjazdy v Jakube – Novom svete a Šalkovej. Mestské časti Jakub a Uľanka majú veľký problém s tranzitnou dopravou, keďže ich stredom prechádza rušná doprava na Donovaly a do horského priechodu Šturec. Iniciatíva chce svojou činnosťou dosiahnuť dobudovanie diaľnice D1 v úseku Turany – Hubová a Hubová – Ivachnová, vybudovanie severojužného prepojenia Trstená – Dolný Kubín – Ružomberok – Banská Bystrica – Zvolen – Krupina – Šahy a zároveň súvisiace spojenia Banská Bystrica – Brezno – Telgárt, Zvolen – Lučenec – Tornaľa.
Primátori a starostovia stredoslovenského regiónu chcú tiež presadiť dobudovanie úsekov R3 Orava, D1/R1 Liptov, R1 a I/66, R2 a I/71, R3 – Zvolen Šahy.