BANSKÁ BYSTRICA. Rôzne mýty, ale aj fakty o bytostiach, ktoré ani po smrti nenašli svoj pokoj a stále sa vracali do sveta živých, teda o upíroch v dejinách Európy, bude rozprávať popredná slovenská etnologička Katarína Nádaská.
Prednáška sa uskutoční v rámci tretieho ročníka pravidelného cyklu „Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou“ v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici v stredu 24. januára o 17:00. Ako informovala koordinátorka Thurzovho domu Gabriela Benčová, prednášajúca sa dlhodobo venuje popularizácii etnológie, a to najmä tradíciám a zvykom v slovenskej ľudovej kultúre.
Viete, že existoval aj folklórny upír?
Návštevníci sa na prednáške dozvedia, kde až siahajú korene viery v upírov, čo si majú predstaviť pod pojmom fenomén vampírizmu, kto bol v minulosti považovaný za upíra, aký je archetyp folklórneho upíra a tiež prečo sú filmové spracovania upírstva také populárne. „Vysokoškolská pedagogička a etnologička priblíži návštevníkom Stredoslovenského múzea okrem iného aj opatrenia našich predkov proti návratu mŕtvych zo záhrobia,“ doplnila Benčová s tým, že téma januárovej prednášky nadväzuje na aktuálnu výstavu v Thurzovom dome – Keď zubatá kosu brúsi, ktorá zobrazuje zvyky našich predkov pri úmrtí.
Zaujímavé prednášky budú pokračovať
Cyklus prednášok s názvom Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou vstupuje do svojho tretieho ročníka. Počas prvých dvoch rokov sa v rámci prednášok predstavili Banskobystričanom slovenské aj české osobnosti, ktoré sa podelili s návštevníkmi Thurzovho domu o svoj výskum a poznatky, predstavili svoje knižné novinky či svoj pohľad na vybrané kapitoly zo slovenských a zahraničných dejín.
Ďalšie stretnutia s minulosťou sa uskutočnia 28. februára na tému Švajčiarsky vrch pravdy a Slovensko s historikom Romanom Holecom a 28. marca s historičkou Tünde Lengyelovou na tému Každodenný život šľachty, odievanie, obydlie, hygiena a zábava.