BANSKÁ BYSTRICA. Požadovali zrovnoprávnenie dotácií na žiakov štátnych a neštátnych škôl, no nepochodili. Ešte pred dnešným rokovaním mestského zastupiteľstva sa rodičia žiakov z cirkevných a súkromných škôl v Banskej Bystrici obrátili na poslancov formou otvoreného listu, v ktorom žiadali upraviť zásady rozdeľovania financií tak, aby každý žiak v meste dostal rovnakú dotáciu bez ohľadu na to, kto je zriaďovateľom školy.
Po skončení rokovania o tomto bode však odchádzali rodičia sklamaní. Poslanci schválili všeobecne záväzné nariadenie v navrhovanom znení s jediným pozmeňujúcim návrhom. Dotáciu v stopercentnej výške podľa tejto zmeny dostane iba jedáleň pri cirkevnej škole. Tá jediná zo súkromných škôl stravovacie zariadenie prevádzkuje.
Tomáš Sobota: Je to iba slabá náplasť
Zástupca rodičov Tomáš Sobota hovorí, že je to iba slabá náplasť na to, že diskriminácia žiakov neštátnych škôl bude pokračovať naďalej. „Nevylučujem, že vyvinieme snahu o to, aby sme tento problém riešili na úrovni Národnej rady SR zmenou legislatívy,“ dodal.
Rodičia boli zároveň sklamaní, že opakovane žiadali o stretnutie k tejto téme, no nedočkali sa ho. Zástupca rodičov Branislav Baláž je tiež presvedčený, že tento spôsob rozdeľovania financií diferencuje deti do dvoch skupín. „Ak je dieťa v mestskej škole, dostane z podielových daní stopercentnú dotáciu, ak je však na súkromnej, či cirkevnej škole, dostane len 88 percent. Podielové dane však platí každý z nás rovnako,“ upozorňuje.
Téma rozdelila aj poslancov
Poslanec Milan Lichý spoločne s kolegami z klubu nezávislých poslancov Banskobystrická alternatíva má k tomuto spôsobu diferenciácie medzi žiakmi výhrady a VZN preto nepodporil. Podľa Lichého by mali mať všetci bystrickí žiaci rovnaké podmienky bez ohľadu na to, či navštevujú štátnu, alebo neštátnu školu. Poslanec Martin Klus, ktorý je súčasne aj poslancom Národnej rady SR nevylúčil, že spoločne s Vierou Dubačovou sa pokúsia v tomto smere opätovne o poslaneckú iniciatívu na zmenu lagislatívy.
Podľa poslanca Ladislava Topoľského majú neštátne školy možnosť požiadať o dotáciu aj v priebehu roka, ak im pridelené dotácie nebudú stačiť.
Mesto kritiku odmieta
Vedenie mesta naopak kritiku odmieta a tvrdí, že platné zákony dodržuje.
„V prípade, že by sme predložili návrh VZN s vyrovnaným 100-percentným príspevkom pre všetkých, diskriminovali by sme väčšinu detí, ktoré navštevujú školské zariadenia v našej zriaďovateľskej pôsobnosti. Mestské školy v porovnaní so súkromnými nie sú na rovnakej štartovacej čiare, pretože podmienky, ktoré im ukladá zákon, sú odlišné,“ hovorí prednosta úradu Martin Adamec.
Na rozdiel od súkromníkov, mestské základné školy podľa neho nemajú možnosť vyberať poplatky. Samospráva zároveň pripomína, že musí prihliadať aj na sociálny rozmer a vytvoriť podmienky pre všetkých.
Faktom podľa neho je aj to, že štátny normatív na žiaka sa u niektorých súkromných zriaďovateľov pohybuje od 1800 eur až do 2100 eur. Priemerný normatív v mestských školách je 1632 eur.
Nemusia vrážať do vlastníctva nehnuteľností
Primátor Ján Nosko podčiarkol aj skutočnosť, že súkromné subjekty fungujú prevažne v prenajatých priestoroch a nemajú finančné náklady spojené s vlastníctvom nehnuteľností.
„Po prerátaní skutočných nákladov na prevádzku našich zariadení sme toho názoru, že príspevok vo výške 88 percent je pre súkromné školy dostatočný a súkromnému zriaďovateľovi musí na prevádzku stačiť. V príspevku je už zohľadnená aj valorizácia miezd na rok 2018, ako aj zvýšené výdavky na energie. Dorovnanie príspevku na úroveň 100 percent by bolo diskriminujúce pre takmer 7 600 detí, ktoré navštevujú mestské materské a základné školy,“ hovorí Adamec.
„Celá téma návrhu VZN o školstve nie je otázkou „rovnakých žalúdkov“, ale jej hlavný zmysel je v tom, aby financie nás všetkých boli zo strany samosprávy prerozdelené spravodlivo, s prihliadnutím na sociálny rozmer mesta, “ hovorí primátor Ján Nosko.