Piatok, 22. marec, 2019 | Meniny má Beňadik

VOLEJBAL: Brusno tesne podľahlo tabuľkovému favoritovi, kadetky v derby zdolali Bystričanky

Volejbalový program v Brusne bol cez víkend naozaj nabitý.

(Zdroj: ALEXANDER ŠABO)

BRUSNO/BANSKÁ BYSTRICA. Volejbalová 1. liga žien pokračovala počas piatku predohrávkou predposledného kola proti vysoko postavenému Stropkovu. Východniarky si prišli do Brusna zmerať sily v dvojzápase s VK Kúpele Brusno a hneď od začiatku vďaka dominancii na podaní a príjme to vyzeralo, že to bude zápas pod taktovkou Brusna.

Prvý set sa domácim podarilo ovládnuť v pomere 25:13. Mladé dievčatá zo Stropkova to však nezlomilo. Zabojovali, začali dobre podávať a tým si vytvorili hernú pohodu. Vďaka dobrému podaniu Stropkovčanky Tomkovej sa dostali Brusnianky pod tlak a následne nezvládli koncovku.

V ďalších dvoch setoch už udávali tempo hosťujúce hráčky a dotiahli ich všetky do víťazného konca. Na hernej pohode Brusnianiek nepridala tiež chyba trénera, keď v poslednom sete uviedol zlé postavenie, no keď požiadal rozhodcu o opravu, ten mu to zmietol. Nastal chaos v postavení, rozhodca svojim rohzodnutím vytvoril chaos sám sebe a úroveň hry sa tak rapídne znížila. Hráčky Brusna však boli odhodlané ešte zabojovať v druhom zápase.

Role sa ale vymenili a v prvom sete dominovali hosťujúce hráčky. Brusnianky to nevzdali, a to sa im vyplatilo. Po vyrovnanej hre v štyroch setoch sa rozhodovalo v tie-breaku. Ten bol však vyrovnaný iba do jeho polovice. Hráčky Brusna sa víťazstva troška báli, a tak. aj keď na to mali a opäť by si výhru zaslúžili, neprišlo to. Príliš veľká opatrnosť a strach o výsledok hráčkam zviazal ruky, Stropkovčanky nezaváhali a ponúknutú šancu ihneď využili. Pozitívne je, že sa hral pekný volejbal, bolo sa celý čas na čo pozerať. Najbližšie sa ženy pobijú o víťazstvo v sobotu 3.2. v tabuľkovom šlágri v Púchove.

VK Kúpele Brusno - MVK Stropkov 1:3 (13, -23, -9, -17) a 2:3 (-18, 10, -22, 15, -8).

Regionálne derby ovládli domáce hráčky

Aj nedeľné popoludnie v Brusne patrilo volejbalu. Kadetky Brusna privítali na domácej palubovke Bystričanky. Tento zápas bol výnimočný hneď z viacerých dôvodov. V prvej časti súťaže Bystričanky využili výhodu domáceho prostredia a zvíťazili nad Brusnom v oboch zápasoch. Derby súboj nášho regiónu bol výnimočný aj tým, že išlo o priamy súboj o druhé miesto v tabuľke.

Úvod stretnutia nepriniesol očakávanú kvalitu. Brusnianky začali dobrým podaním Emy Tomkovej a ihneď dostali súperky pod tlak. K tomu sa pridali aj všetky ostatné hráčky, keď sa bezchybnou hrou v obrane a útoku podarilo vytvoriť náskok v prvom sete 14:0 a ten si hráčky ukontrolovali až do záveru.

Od ďalšieho setu však začala vyrovnaná hra a bojovalo sa o každú loptu. Za stavu 2:1 pre Brusno sa už už zdalo, že Brusnianky v koncovke zaberú a vyhrajú štvrtý set, no dvoma chybnými podaniami v rade a nezvládnutým príjmom sa misky váh priklonili na stranu Bystrice. Rozhodnúť sa tak muselo až v tiebreaku. Ten vyšiel lepšie hráčkam Brusna, keď dominovali od začiatku a vytvorili si vysoký náskok. Za stavu 14:3 síce ešte troška poľavili, ale dovolili súperkám výsledok už iba kozmeticky upraviť na 15:7.

Druhý zápas bol opäť plný očakávaní. Hráčky Brusna mali opätovne lepší začiatok a kontrolovali si vedenie počas celého setu. Druhý set naznačoval podobný priebeh, keď Brusno vyhrávalo už 16:8. Následne však zbytočnými chybami a komplikovanou hrou Bystričanky náskok zmazali a koncovku setu zvládli lepšie.

V treťom sete si svojou dominanciou vo všetkých herných činnostiach vytvorili hráčky Brusna opätovne pohodu a náskok si tentokrát už postrážili. Štvrtý set však naznačoval, že sa bude znova rozhodovať až v tiebreaku, kedy sa po hernom výpadku a chybách na podaní dostali Bystričanky do vedenia 18:23. A tu sa ukázala tímu, keď to dievčatá nevzdali, a bojovali s vypätím všetkých síl. To sa im aj vyplatilo. Vynikajúcim podaním Sáry Dlhošovej a bezchybnou hrou v obrane a na útoku Brusnianky zvrátili nepriaznivý stav a dotiahli set do víťazného konca 25:23 a tým aj celý zápas.

VK Kúpele Brusno - ŠVK Tatran Banská Bystrica 3:2 (16, -19, 21, -22, 7) a 3:1 (20, -23, 17, 23).