Lekári avizujú prvé prípady úniku citlivých dát o pacientoch

Po zavedení elektronického zdravotníctva môže podľa niektorých odborníkov nastať aj tento problém. Upozorňuje na to aj všeobecný lekár zo Slovenskej Ľupče.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta))

SLOVENSKÁ ĽUPČA. Zavádzanie elektronického zdravotníctva eHealth je v posledných týždňoch témou mnohých diskusií. Okrem podnetov lekárov na nezvládnutý proces a komplikácie pri zavádzaní systému, sa objavujú aj prvé informácie o úniku citlivých informácií o zdravotnom stave pacientov. Upozorňuje na to aj všeobecný lekár zo Slovenskej Ľupče Dušan Pallay, podľa ktorého vie za krátky čas od spustenia systému už o dvoch prípadoch, keď sa takéto informácie dostali aj k zdravotníckym pracovníkom, ku ktorým sa vôbec dostať nemali.„Upozornili ma na to dve moje pacientky, obe so závažnými diagnózami. O podrobnostiach z ich zdravotnej dokumentácie sa rozprávali sestričky v jednom zo zdravotníckych zariadení, ktoré k nim vôbec nemali mať prístup,“ hovorí s tým, že v takýchto prípadoch už ide nielen o vážne porušenie Hippokratovej prísahy, ale aj o zlyhanie celého systému zdravotníctva.„Zdravotný stav pacienta – to je niečo, s čím treba narábať maximálne citlivo a diskrétne, no systém eHealth to podľa mňa vôbec nezaručuje a v budúcnosti môže priniesť ešte mnoho problémov,“ hovorí lekár. Aj preto podporuje petíciu za záchranu zdravotníctva pre občanov, ktorá si ako jeden z hlavných cieľov kladie za úlohu zastaviť „neefektívnu a predraženú elektronizáciu.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Signatári petície avizujú riziká

Signatári petície žiadajú zavádzanie elektronizácie na báze dobrovoľnosti a postupnosti. „Máme obavy z rizika zneužitia osobných dát, ktoré sú spojené s posielaním informácií o pacientoch prostredníctvom počítačových sietí a vytváraním databáz zdravotných údajov na vzdialených centrálnych počítačoch,“ konštatuje sa v petícii.

Centrum: Únik nemohol spôsobiť nový systém

Diana Dúhová z odboru marketingu Národného centra zdravotníckych informácií tvrdí, že k úniku informácií tohto typu nemohlo dôjsť v dôsledku spustenia systému eHealth. Ten je podľa nej v tomto smere dobre zabezpečený: „Všeobecný lekár pristupuje k celej zdravotnej dokumentácii pacienta, okrem psychiatrických záznamov, prostredníctvom rodného čísla. K psychiatrickým záznamom pristupuje na základe súhlasu pacienta po vložení kódu do čítačky takzvaného inteligentného terminálu a po poskytnutí súhlasu,“ dodala. Lekár – špecialista sa zas podľa nej k záznamom dostáva prostredníctvom dvoj-úrovňovej autentifikácie. K sumáru o pacientovi, v ktorom sa nachádzajú život zachraňujúce údaje, sa dostane dvoma spôsobmi. Ak pacient nemá občiansky s elektronickým čipom, tak na základe rodného čísla po podpise rozšíreného informovaného súhlasu. Ak má pacient občiansky preukaz s elektronickým čipom, tak vložením do čítačky inteligentného terminálu.

SkryťVypnúť reklamu

Zabezpečené na viacerých úrovniach

Záznamy lekára sú podpisované a šifrované na kľúč , ktorý je umiestnený na elektronickej karte, pričom v Národnom centre zdravotníckych informácií sa ukladajú do šifrovaných a oddelených klinických dát .„Spojenie týchto údajov je možné prostredníctvom ďalšieho kľúča, ktorý je rovnako umiestnený na elektronickej karte lekára, kde k týmto kľúčom je možný prístup len prostredníctvom zadania PIN, ktorý pozná len lekár,“ doplnila Diana Dúhová s tým, že okrem tohto bezpečnostného konceptu má centrum implementovanú celý súbor bezpečnostných mechanizmov na ochranu osobných údajov a ich bezpečnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 236
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 926
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 616
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 748
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu