BANSKÁ BYSTRICA/ STARÉ HORY. Po víťazstve folklórnej skupiny Urpín v prvej sérii šou Zem spieva, máme želiezko v ohni aj v druhom ročníku tejto obľúbenej folklórnej šou.
Z kastingových kôl sa najďalej dostali Starohorský banícky spevokol a ľudová hudba Detského folklórneho súboru Prvosienka z Banskej Bystrice. No zatiaľ čo silné banícke hlasy zo Starých Hôr ostali pred bránami semifinále, Prvosienka je v hre naďalej. Oba súbory však po sebe zanechali nielen ten najlepší pocit z vystúpení, no súčasne dokázali propagovať náš región a jeho tradície na celom Slovensku.
Prvosienka stavila na ľudové tradície z Hrochote a Poník
Detský folklórny súbor Prvosienka patrí k Banskej Bystrici neodmysliteľne takmer 40 rokov, založili ho v roku 1980 ako súčasť odboru záujmovo – umeleckej činnosti pri Dome kultúry. Odvtedy na kvalitnom folklóre vyrástli desiatky detí z Banskej Bystrice a okolia. Mimochodom, práve Prvosienka bola krátko pred poslednými Vianocami našim partnerom pri akcii Slovensko spieva koledy a vystúpili s programom aj na námestí v rámci Banskobystrických Vianoc.
V šou Zem spieva sa predstavuje ľudová hudba tohto súboru. Ako nás informovala Marcela Bartková, stavili na program, ktorý je na mladých muzikantov doslova šitý. „Ide o vrchársku podpoliansku hudbu z oblasti Poník a Hrochote,“ dodala s tým, že budú radi, ak sa nielen Banskobystričanom, ale celému Slovensku ich hudba zapáči a podporia ich v sobotnom semifinále aj svojim hlasovaním.
ZDROJ: YOUTUBE/ RTVS
To, že Prvosienka naozaj učí deti vnímať folklór srdcom, svedčí množstvo úspechov doma, či v zahraničí. S veľkým aplauzom účinkovala na viacerých MFF v Čechách, Bulharsku, Taliansku, Chorvátsku, Maďarsku, Dánsku, Poľsku, Francúzsku, Turecku, Nemecku, Macedónsku, Grécku i naposledy v Čiernej Hore, k čomu napomáha aj finančná podpora Ministerstva kultúry SR a viacnásobná podpora od BBSK.
Zo všetkých úspechov členovia súboru s hrdosťou spomínajú na festival vo Francúzskom Montreali a získanie Hlavnej ceny festivalu Prvosienky spomedzi 14 zahraničných súborov. Doma sa deti vždy ocitnú na popredných priečkach speváckej súťaže O Ponickú fujarku, kde aj minulý rok získala Prvosienka hlavnú cenu.
Banícke tradície nenechajú ležať ľadom
Starohorský banícky spevokol už síce svoje účinkovanie v šou skončil, no zanechal po sebe ten najlepší dojem. Mužský súbor so sýtymi hlasmi, kde je jedinou ženskou postavou dirigentka, vznikol na prelome rokov 2009/ 2010. Postupne sa vyprofiloval na mužský spevácky zbor, ktorý dnes nesmie chýbať na baníckych slávnostiach, šachtágoch, či na stretnutí baníckych miest po celom Slovensku.
ZDROJ: YOUTUBE/ RTVS
„Boli sme veľmi radi, že sme sa dostali do užšieho výberu, hoci sme si uvedomovali, že náš banícky repertoár sa predsa len líšil od ostatných vystúpení folkloristov a folklórnych skupín,“ hovorí člen súboru Jozef Priwitzer. Ako dodal, podstatné pre nich bolo, aby Slovensko spoznalo krásu baníckych piesní, ktoré sú pomerne málo známe. „Verím, že sa nám to podarilo a že mnohí Slováci cez nás objavili niečo, čo doteraz nepoznali,“ dodal. So svojim programom už pochodili nielen Slovensko, no boli napríklad aj vo Vojvodine.
„Ročne máme okolo 38 vystúpení, čo nie je málo. Už sme takí ostrieľaní borci, takže sme nemali problém ani s tým, aby sme sa postavili pred kamery,“ usmeje sa . Spevokol si získal počas šou množstvo nových priaznivcov a skutočne zaujal.
Súbor tvorí sedemnásť spevákov, dirigentka a harmonikár. Ak by ste raz chceli do takého spolku vstúpiť, museli by ste mať minimálne 35 rokov. „Ide nám o to, aby boli v spevokole zastúpené vyzreté hlasy,“ hovorí Jozef Priwitzer.
Staré Hory majú bohatú banícku tradíciu a práve spevokol je jednou z možností, ako banícke zvyklosti udržať aj pre nasledujúce generácie. Na svojom repertoári spevokol veľmi poctivo pracuje, hoci staré banícke piesne sa nezháňajú ľahko.
V repertoári majú piesne z banskoštiavnického spevníka, no aj piesne zo Starých Hôr a okolia. Plánujú dokonca vydať banícky spevník, v ktorom by dominovala banícka hudobná tradícia Starých Hôr a okolia.