ČIERNY BALOG. Predstavte si situáciu, že sedíte na tribúne, vychutnávate si futbalový zápas a zrazu vám výhľad zatieni vlak, ktorý vám prejde priamo popred oči. Nepredstaviteľné? Pre bežných ľudí asi áno, avšak pre fanúšikov klubu Tatran Čierny Balog je to už priam zaužívaná rutina.
S bohatou históriou
Na Horehroní je možné naozaj všetko. Známa Čiernohronská železnička premáva doslova hneď medzi futbalovou tribúnou a ihriskom, na ktorom sa bežne odohrávajú zápasy oblastnej I. triedy. Ide o unikát, ktorý nenájdeme nikde inde na svete. Bežne sa môže stať, že vlak premáva v tesnej blízkosti futbalového štadióna, aby však prechádzal priamo cezeň, je priam nepredstaviteľné.

História ale hovorí jasne – Čiernohronskú železnicu postavili skôr ako samotný štadión. Samotný vláčik premáva na trasách Chvatimech – Hronec – Čierny Balog, Čierny Balog – Vydrovo a Čierny Balog – Dobroč v Slovenskom rudohorí. Najväčšiu celkovú dĺžku siete dosahovala po druhej svetovej vojne, celá trať merala 131,98 km. Pred zrušením dopravy v roku 1982 bolo v prevádzke už iba 36 km trate. Prevádzka na tejto trati bola na isté obdobie zrušená, avšak v roku 1992 bola obnovená v smere do Vydrova a iba 6 rokov dozadu aj do Dobroče.
Práve v časoch, keď stratila trať svoju funkciu, vznikol na mieste dedinský futbalový stánok. Teraz vlak, slúžiaci ako atrakcia pre turistov, jazdí v hlavnej sezóne každý deň. Preto sa stáva, že sa prelína jeho prejazd s futbalovým zápasom. Rozhodca tak môže pískať zároveň s vlakom, zápas sa nepreruší a domáci sa nad tým už ani nepozastavia.
Preslávená v zahraničí
Do pozornosti svetových médií sa táto rarita dostala v októbri 2015. V tom čase sa na Youtube objavilo krátke video zo zápasu, ktoré sa okamžite stalo virálnym a to najprehrávanejšie má dnes takmer pol milióna videní. Reportáž prišli urobiť viaceré slovenské televízie, písalo sa o tom vo všetkých denníkoch, napokon sa však táto atrakcia, ktorá je zapísaná aj ako národná kultúrna pamiatka Slovenska, stala fenoménom po celom svete.
Krátka ukážka zápasu s premávajúcim vlakom sa dostala do webového článku britského mediálneho portálu Evening Standard, ktorý ju pomenoval titulkom „najdivnejší štadión na svete.“ Rovnako poukazoval na to, ako je možné, že para a trúbenie nerušia hráčov či prítomných divákov.